ارتودنسی ثابت و متحرک

dental2

دندان اضافی یک بیماری دهانی است که با رشد چند دندان اضافی مشخص می‌شود. هر فردی که بیش از ۲۰ دندان شیری یا بیش از ۳۲ دندان دائمی داشته باشد، دندان‌های مازاد او بر این اعداد، اضافی محسوب می‌شود. دندان اضافی می‌تواند در هر بخشی از دهان ایجاد شوند اما غالباً این دندان‌های اضافی دائمی دندان‌های قدامی در فک بالا هستند. این عارضه معمولاً به شکل دندان عقل نهفته نیز به نظر می‌رسد. به دندان آسیاب بالایی مزیودنز گفته می‌شود و دندان اضافی آسیاب چهارمی نیز دیستودنز یا دیستومولار نامیده می‌شود.

بریس‌ها (یا سیم‌های ارتودنسی) شامل دو نوع اصلی هستند:

ارتودنسی ثابت 

ارتودنسی متحرک

اگر بخواهید از ارتودنسی استفاده کنید، ارتودنتیست به شما خواهد گفت که کدام نوع برای شما مناسب است.

ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت در تمام مدت روی دندان‌ها قرار دارند و تنها یک ارتودنتیست می‌تواند آن‌ها را بردارد. انواع ارتودنسی ثابت برای بزرگسالان و کودکان در بازار وجود دارد که به توضیح آن همراه با مراحل ارتودنسی دندان می‌پرداریم. 

بریس‌های فلزی متعارف

 بریس های فلزی متعارف رایج‌ترین نوع بریس بوده و امروزه نسبت به قبل راحت‌تر شده‌اند. بریس‌ های فلزی دندان که از فولاد ضد زنگ مرغوب ساخته می‌شوند، با استفاده از براکت‌ها و سیم‌های قوس‌دار دندان‌هایتان را صاف و مرتب می‌کنند. در طی مراحل ارتودنسی ثابت با بریس‌های فلزی می‌توانید از ارتودنتیست بخواهید که به آن‌ها تکه لاستیک‌های رنگی (کش‌های لاستیکی) اضافه کند تا لبخند بی‌نظیرتر و زیباتری داشته باشید.

قیمت ارتودنسی ثابت نکته بسیار مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن است. در مورد ارتودنسی ثابت دندان نیز به مانند هر درمان ارتودنسی دیگر، هزینه بریس‌ها و لوازم ارتودنسی به ویژگی‌ها و شرایط خاص شما از قبیل پیچیدگی وضعیت ناهنجاری دندان‌ها و طول دوره درمان مورد نیاز بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از هزینه ارتودنسی ثابت لازم است که حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.1

ارتودنسی به روش دایمون(دیمون)

در ارتودنسی دیمون، بریس ها از همان جنس بریس‌های متعارف ساخته می‌شوند. البته، در بریس‌های دایمون نیازی به استفاده از تکه‌های لاستیک نیست، به همین دلیل تعداد جلسات مراجعه کمتر بوده و دندان‌ها کمتر مورد اصطکاک قرار می‌گیرند. می‌توان در این بریس‌ها از براکت‌های ارتودنسی سرامیکی، شفاف یا فلزی متعارف استفاده کرد. بریس‌های دایمون هم‌اندازه بریس های فلزی دندان هستند، اما در این بریس‌ها به جای لاستیک، یک گیره (کلیپ) مخصوص به سیم قوس‌دار کمک می‌کند تا دندان‌ها به وضعیت صحیحشان هدایت شوند. این گیره در ارتودنسی به روش دیمون به کاهش فشار وارده بر دندان‌ها کمک کرده و به تنظیم کمتری نیاز دارد زیرا در اینجا نیاز به جایگذاری و تعویض هیچ لاستیکی نیست. ارتودنسی ثابت به روش دیمون از تیوب محکمی بهره می گیرد که وایرهای ارتودنسی می توانند به خوبی داخل آن حرکت کرده و عمل کنند. تمامی فعالیت وایرهای اولیه دراین سیستم روی سطح بیرونی تیوب و نه کف آن می باشد که کاملا” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است. در براکت های سنتی سیم ارتودنسی روی قاعده براکتها برای کنترل دندانها بسته می شود. در حالیکه فعالیت روی سطح بیرونی تیوب ها با نیروهای اندک اجازه می دهد ناردیفی دندانها خیلی سریعتر برطرف شده و همزمان رفع چرخش های دندانی و عمودی کردن دندانهای خوابیده صورت گیرد. این امر در سیستم دیمون نسبت به براکت های معمولی به لحاظ مکانیکی کارآمدتر است.

20

ارتودنسی همرنگ دندان یا سرامیکی

بریس های شفاف ارتودنسی یا بریس‌های سرامیکی از موادی شفاف ساخته می‌شوند که به این خاطر پس از نصب نسبت به بریس‌های فلزی دندان کمتر به چشم می‌آیند. به همین دلیل، از بریس‌های سرامیکی بیشتر برای نوجوانان بزرگتر و بزرگسالانی استفاده می‌شود که نگران دیده شدن بریس خود هستند. اگر چه بریس های شفاف ارتودنسی سرامیکی کمتر به چشم می‌خورند اما در موقع استفاده از آن‌ها باید بیشتر به سلامت دهان توجه شود، زیرا این بریس‌ها نسبت به نوع فلزی‌شان بزرگتر و شکننده‌تر هستند. به همین دلیل، معمولاً از بریس‌های سرامیکی بیشتر برای دندان‌های بالایی استفاده می‌شود.

3

ارتودنسی زبانی (ارتودنسی لینگوال)

بریس‌های ارتودنسی زبانی پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند و بنابراین وقتی لبخند می‌زنید دیده نمی‌شوند. این بریس‌ها، ۱۰۰% منطبق با شکل دندان‌هایتان طراحی شده و قطعات فلزی آن‌ها مطابق با شرایط دندان‌هایتان ساخته می‌شوند. بریس‌های زبانی نوعی ارتودنسی مخفی بوده و گزینه بسیار معقولی برای ورزشکاران، بازیگران، مدل‌ها، نوازندگان سازهای بادی و سایر افراد دارای مشاغلی از این دست می‌باشند. اصطلاح «لینگوال» به معنی زبان است. بریس های ارتودنسی زبانی (که تحت عنوان بریس های نامرئی نیز شناخته می شوند) به سطوح داخل دندان ها که در کنار زبان قرار دارند، متصل می شوند. این نوع بریس ها بطور خاص از خارج و از فاصله نزدیک قابل مشاهده نیستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی زبانی (لینگوال) بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

4

ارتودنسی متحرک


بریس‌ متحرک دندان، که گاهی به آن‌ها ردیف کننده  گفته می‌شود، یکی از انواع پلاک ارتودنسی است و هنگامی تجویز می‌شوند که دندان‌ها تنها نیاز به جابجایی افقی دارند و بیمار قصد دارد که از رژیم درمانی (غذایی و تمرینی) دقیقی پیروی کند. از ارتودنسی متحرک دندان در تمام مدت، به جز مواقع خوردن و آشامیدن، یا مسواک زدن و کشیدن نخ دندان استفاده می‌شود. این به این معنی است بیماران باید زحمت چندین بار جاگذاری بریس‌ها در روز را علاوه بر هزینه ارتودنسی به جان بخرند. اگر بریس‌های متحرک، در هر روز کمتر از آنچه نیاز است نصب شوند، زمان درمان با ارتودنسی متحرک طولانی‌تر خواهد شد.

5

انواع مختلفی از بریس‌های متحرک با هزینه ارتودنسی متفاوت در بازار موجود است.

ارتودنسی نامرئی

در وسایل ارتودنسی نامرئی از یک سری ردیف کننده شفاف استفاده می‌شود که مطابق اندازه‌های دندان‌هایتان قالبگیری و ساخته می‌شوند. این ردیف کننده‌های کاملاً نامرئی به تدریج دندان‌هایتان را به وضعیت مطلوب هدایت می‌کنند. در ارتودنسی نامرئی هیچ‌گونه سیم فلزی یا کشی وجود ندارد که دهانتان را اذیت کند و بهتر از همه اینکه اکثر افراد متوجه نخواهند شد که در حال طی مراحل ارتودنسی قرار دارید. وضعیت ردیف کننده‌ها هر چند هفته یکبار تغییر داده می‌شود تا دندان‌هایتان به تدریج جابجا شوند. همچنین، می‌توان آن‌ها را برای خوردن، نوشیدن هر چیزی به جز آب، مسواک زدن و نخ کشیدن یا شرکت در یک مراسم به خصوص از دهان خارج کرد. ارتودنسی نامرئی دندان برای اشخاصی که خواهان یک بریس کم جلوه‌تر بوده و مشکلات دندانی کمتری برای اصلاح دارند گزینه بی‌نظیری هستند.  

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی نامرئی بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

60

پلاک متحرک

عموماً از پلاک متحرک ارتودنسی زمانی استفاده می‌شود که بیمار دارای یک قوس دندانی V شکل باشد. انواع پلاک ارتودنسی مطابق با قوس دندان‌های بیمار ساخته شده و متشکل از یک پلیت اکریلی دارای گیره  و فنر و در صورت لزوم، بایت پلن، می‌باشند. این گیره‌ها و فنر‌ها در انواع پلاک ارتودنسی به طور مرتب تنظیم می‌شوند تا قوس دندان‌ها به شکل U در بیاید.

7

بریس‌های فانکشنال

گاهی اوقات می‌توان نحوه رشد فک را تغییر داد، که برای این کار از بریس‌های فانکشنال استفاده می‌شود. این بریس‌ها با استفاده از نیروی عضلات فک کار کرده و می‌توانند به رفع انواع خاصی از مشکلات فک کمک کنند.

بریس‌های فانکشنال می‌توانند یک تکه یا دو تکه باشند، اما ما از یک بریس فانکشنال دو تکه به نام بلوک دوقلو  استفاده می‌کنیم، زیرا معمولاً بیماران با رغبت بیشتری از آن‌ها استفاده می‌کنند. بریس فانکشنال کمک می‌کند که فک پایین در هنگام بسته شدن در وضعیت بهتری قرار بگیرد. نیروهایی که عضلات تحت کششِ فک بر دندان‌ها اعمال می‌کنند باعث می‌شوند که استخوان‌ها و دندان‌ها در وضعیت مطلوب‌تری رشد کنند.

بریس‌های فانکشنال زمانی بهترین نتیجه را می‌دهند که از آن‌ها در تمام مدت استفاده شده و بیمار نیز در حال رشد باشد. آن‌ها را باید تنها در زمان خوردن، انجام ورزش‌های برخوردی و شنا کردن از دهان بیرون آورد. این نوع بریس، زمانی که برای اولین بار روی دندان‌ها نصب می‌شود باعث دردناک شدن عضلات فک می‌شود زیرا در زمان استفاده از این بریس این عضلات به صورت مداوم تحت کشش قرار دارند. با این حال، حتماً باید بدون وقفه از بریس‌ فانکشنال استفاده کنید و برای دردتان هم می‌توانید از همان مسکن‌های ساده مورد استفاده برای سردرد مصرف کنید. پس از حدود یک هفته، آن‌قدر به این بریس‌ها عادت می‌کنید که نبود آن‌ها در دهانتان احساس عجیبی به شما می‌دهد و همچنین در همین زمان متوجه شروع تغییراتی در وضعیت قرارگیری دندان‌هایتان خواهید شد.

8

بهترین نوع ارتودنسی


اگر چه بسیاری بر این عقیده‌اند که درمان ارتودنسی دندان‌ ها در اصل برای بهبود لبخند انجام می‌شود، با این حال مسائل زیادی وجود دارد که باید در انجام این کار مد نظر قرار گیرند. برای مثال، خود فرایند درمان مستلزم آن است که شخص یک بریس یا وسیله دیگری را در دهانش نصب کند، که همین باعث می‌شود بعضی از افراد رغبتی به انجام این کار نداشته باشند. البته علاوه بر ارتودنتیست انتخاب‌های خود شخص هم در فرایند درمان نقش دارند، که یکی از مهمترین آن‌ها انتخاب بین استفاده از ارتودنسی ثابت یا متحرک است.

ما از همان زمان آغاز به کار کلینیک، همیشه در حال راهنمایی بیمارانمان برای انتخاب بهترین گزینه‌ها بوده و به آنها کمک کرده‌ایم که در مورد استفاده از ارتودنسی‌های ثابت، مانند بریس‌های متعارف، یا گزینه‌های متحرکی که قابل برداشتن و جاگذاری مجدد هستند تصمیم‌گیری نمایند. تحقیقات نشان داده‌اند که طی  مراحل ارتودنسیی دندان ثابت بهترین نتیجه بلند مدت را برای درمان کراس بایت به همراه دارند.

بزرگترین مزیت تقبل هزینه ارتودنسی متحرک، مان طور که از نامشان مشخص است متحرک بودن آن‌ها است، با این حال گاهی اوقات این ویژگی آن‌ها در مقایسه با وسایل ارتودنسی ثابت یک عامل منفی به حساب می‌آید، زیرا اینکه بیمار بتواند وسیله ارتودنسی را هر وقت که دلش خواست بردارد فرایند بهبودی را کُند می‌کند. برخی از این ابزارها تنها باید در زمان خواب نصب شوند، اما برخی دیگر باید دست کم روزی ۲۰ ساعت روی دندان‌ها قرار داشته باشند. البته، ما به شما خواهیم گفت که روزانه چه مدت باید از وسیله ارتودنسی استفاده کنید. همچنین، مزیت دیگر استفاده از ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت بهتر بودن وضعیت بهداشت دهان است زیرا

نوع متحرک آسان‌تر تمیز می‌شود و در زمان نصب هم کلاً احساس راحتی بیشتری به شخص می‌دهد.

ما در این کلینیک، در هنگام تصمیم‌گیری برای استفاده از وسایل مختلف ارتودنسی برای شروع انجام مراحل ارتودنسی ثابت و متحرک، که با کمک خود بیمار انجام می‌شود، زمانی را نیز به مطرح کردن عوامل مهم اختصاص می‌دهیم. پس با ما تماس بگیرید؛ خوشحال خواهیم شد که مزایا و معایب انواع مختلف وسایل موجود را برایتان توضیح دهیم.