ارتودنسی و ایمپلنت(کاشت دندان)

دددد

ایمپلنت دندان تغییر شگرفی را در تخصص دندانپزشکی و حل مشکل از دست دادن دندان ایجاد کرده است. این دندان‌های جایگزین دائمی در واقع دندان مصنوعی ثابت هستند که از مواد مقاومی ساخته می‌شود که مانند یک دندان کامل عمل می‌کند و دارای ریشه است. پزشک ایمپلنت‌ های ساخته شده از میله تیتانیومی متصل به تاج مصنوعی را طی عمل جراحی در استخوان دندان و فک می‌کارد. به این ترتیب بیمار می‌تواند به معنای واقعی از خوردن هر گونه غذایی بدون محدودیت‌های رایج مربوط به دندان مصنوعی لذت ببرد.

گاهی ارتودنسی لازمه کاشت ایمپلنت است؛ بریس یا پلاک و دیگر وسایل ارتودنسی بسته به نیازهای بیمار قبل یا ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت ایمپلنت دندان را در جلسه اول مشاوره از پزشک خود جویا شوید .

ارتودنسی نامرئی از مواد پلاستیک شفاف و سخت برای صاف کردن دندان ها استفاده می کند. در این رابطه برای بیماران مختلف از ارتودنسی های نسبتاً متفاوت استفاده می شود. هر مجموعه از این ارتودنسی برای دو هفته قبل از جایگزینی آن با مجموعه جدید استفاده می شود. ارتودنسی نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته می شود و به همین خاطر تقریباً غیر قابل رویت است. به این ترتیب کسی متوجه نمی شود که شما از سیم کشی دندان و ارتودنسی برای صاف کردن دندان های خود استفاده می کنید. این نوع ارتودنسی می بایست برای ۲۲ تا ۲۳ ساعت در روز برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن استفاده شود. این ارتودنسی را می توان به سادگی برای غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد. یادگیری روش استفاده از نخ دندان ارتودنسی نکته بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شویم ، همچنین برای استفاده از این روش باید همه دندان های دائم بزرگسالی شما در آمده باشد. با موارد گفته شده تقبل هزینه ارتودنسی نامریی منطقی به نظر می رسد . قیمت ارتودنسی نامرئی بیشتر از استفاده از براکت‌ها می‌باشد.

ارتودنسی دندان همراه با ایمپلنت


درمان ارتودنسی دندان و ایمپلنت دندان، هر دو به نحو چشمگیری لبخند بیمار را زیباتر می‌سازد و گاهی نیز ترکیبی از این دو لبخندی جذاب را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. در مواردی که بیمار هم از ایمپلنت و هم از ارتودنسی بهره می‌گیرد، تمام متخصصین درگیر در درمان باید با همفکری و مشورت یکدیگر برنامه درمانی دقیقی را تهیه کنند.

اصطلاح ارتودنسی ثابت غالباً برای سیم‌کشی دندان به کار برده می‌شود. وسایل ارتودنسی ثابت پرکاربردترین بریس‌های امروزی هستند، چون دندان‌ها را دقیقاً به سمت نقطه تعیین شده جابجا می‌کنند. با تقبل قیمت سیم کشی دندان توسط مراجعه کنندگان ، متخصص ارتودنسی براکت فلزی یا سرامیکی همرنگ دندان را روی دندان‌ها متصل می‌کند و سپس سیم مخصوصی را از روی براکت‌ها عبور می‌دهد تا دندان‌ها را به موقعیت مناسب بکشد. از آنجایی که براکت به دندان چسبیده است، نمی‌توان بریس را در طول درمان درآورد و بنابراین ارتودنسی از نوع ثابت است. هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند تمام درمان‌های ارتودنسی به شرایط خاص هر بیمار، یعنی عواملی چون پیچیدگی و شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.  بنابراین هزینه دقیق ارتودنسی تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود.

متخصص ارتودنسی ، لبخند زیبا  و جراح فک و دهان و دندان با همکاری یکدیگر برنامه منحصر به فردی را متناسب با شرایط بیمار برای کسب نتیجه ایده آل از ارتودنسی همراه با ایمپلنت طرح‌ریزی می‌کنند. که در ادامه به بحث هزینه ایمپلنت همراه با ارتودنسی می‌پردازیم.

قیمت ایمپلنت یک دندان بسته به محل قرارگیری و شخص انجام دهنده‌ی عمل می‌تواند متفاوت باشد. هزینه و قیمت ایمپلنت شامل دستمزد جراح قرار دهنده‌ی ایمپلنت، تمام اجزاءِ بکار رفته و تاج ایمپلنت می‌شود. بیمه‌های درمانی معمولاً عمل کاشت ایمپلنت دندانی و عوارض ایمپلنت دندان را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، فقط ممکن است برخی از آن‌ها در رابطه با هزینه ایمپلنت کمک‌هزینه‌ای بابت بخش تاج ایمپلنت پرداخت کنند.  تعداد دندان‌های جایگزین شده، محل دندان، نیاز به بازسازی استخوان قبل از ایمپلنت و دستمزد متخصص کاشت دندان، عوامل تاثیرگذار در هزینه کاشت دندان هستند.

ارتودنسی پیش از کاشت ایمپلنت


پس از کشیدن یا در کل نبودن دندان، دندان‌های اطراف جابجا و به سمت حفره‌های خالی دندان کج می‌شود. برخی بیماران برای رفع این مشکل پیش از کاشت دندان درمان ارتودنسی را برای اصلاح جابه‌جایی دندان‌ها شروع می‌کنند. ارتودنسی قبل از ایمپلنت برای بیمارانی مفید است که به دلایل مادرزادی یک یا چند دندان ندارند؛ برای مثال برخی بیماران به صورت مادرزادی فاقد دندان‌های آسیای شیری بالایی هستند، در این صورت ممکن است در دهان فضای کافی برای کاشت دندان در جایی که هیچ‌گاه دندانی نبوده، وجود نداشته باشد. اما به کمک درمان ارتودنسی  و سیم کشی دندان می‌توان دندان‌ها را به مرور زمان حرکت داد تا فضای لازم برای ایمپلنت ایجاد شود.

ایمپلنت پیش از ارتودنسی


برخی بیماران ارتودنسی را پس از کاشت دندان طبیعی در فک انجام می‌دهند. ایمپلنت‌ها با توجه به استحکام‌شان می‌توانند به عنوان تکیه‌گاه‌های ارتودنسی درمان را شتاب بخشند یا مؤثرتر سازند. چنانچه دندان پیش از شروع ارتودنسی و تقبل هزینه سیم کشی دندان کاشته شود، اجزاء مورد نظر بر روی رابط یا پایه ایمپلنت ثابت می‌شود و پس از به اتمام رسیدن درمان برداشته می‌شود و تاجی با ظاهری طبیعی جایگزین می‌شود.

زمانبندی کاشت دندان برای کودکان و نوجوانانی که فک‌شان هنوز در حال رشد است بسیار مهم است. ایمپلنت و ارتودنسی همزمان ممکن است برای سنین پایین مناسب باشد، اما متخصص زیبایی دندان، جراح و متخصص ارتودنسی باید برنامه زمانی را به دقت طرح‌ریزی کنند تا نتیجه مطلوبی به دست آید. زمانبندی نامناسب ایمپلنت و سیم کشی دندان در بیماران جوان یا به ناموفق بودن کاشت دندان می‌انجامد یا باعث می‌شود دندان کاشته شده همگام با رشد مداوم فک جابجا شود و در جای نامناسبی قرار گیرد.هر دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت لبخندی جذاب و دلنشین را به ارمغان می‌آورد، البته گاهی برای رسیدن به نتیجه‌ای ایده‌آل و لبخندی رویایی باید از هر دو روش بهره جست. اگر لازم است دندان‌هایتان جابه‌جا شود و نیاز به تقبل هزینه سیم کشی دندان باشد یا این که یک یا چند دندان را به هر دلیلی از دست داده‌اید، با کلینیک ایران ارتودنسی تماس بگیرید تا دندانپزشکان جراح باتجربه ما راهنمایی‌تان کنند و با همکاری متخصصین ارتودنسی لبخندی جذاب بر چهره‌تان نقش ببندد. پس از درمان ارتودنسی ممکن است نیاز به سفید کردن دندان ها باشد .

ایمپلنت‌های دندانی روش‌های دائمی هستند اما ارزان نیستند. هزینه ایمپلنت دندان به ازای هر دندان محاسبه شده و بیمه‌ها معمولاً آن را پوشش نمی‌دهند.البته می‌توان این کار را یک سرمایه‌گذاری بزرگ در نظر گرفت که در صورتی که توسط یک متخصص برای شما کار گذاشته شود بسیار مناسب بوده و می‌تواند لبخند زیبا را به شما برگرداند.