اصلاح طرح لبخند زیبا برای زیبایی خنده

Beautiful Smile

در دنيای در حال تغيير و روبه پيشرفت ، زيبايی  هميشه مقوله ای با اهميت بوده است. داشتن يك لبخند زيبا وخوشايند  نه تنها  از نظر اجتماعی و عاطفی بلكه از نظر اقتصادی و كسب مشاغل بهتر، موفقيت بيشتری را نصيب فرد می كند. چرا كه دندانها و طرح لبخند نقش عمده ای را در جذابيت صورت و اعتماد به نفس شخص ايفا می كند.

یك لبخند زیبا، باید دارای سلامت، زیبایی ، پاكیزگی و محبت باشد. این چهار عامل، یك طرح لبخند زیبا را به وجود می آورند. اصلاح طرح لبخند مزایای زیادی به همراه دارد. نقش سلامت در داشتن لبخندی زیبا مهم است و باید تمام اجزایی كه در یك لبخند دیده می‌شوند، سالم باشند.

دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها و چهره بیمار باید سالم و بدون عیب و نقص باشند. زیبایی، پدیده‌ای هارمونیك در اصلاح طرح لبخند دندان است كه اگر در لبخند كسی به چشم بیاید، آرامش چشم‌نوازی را به بیننده انتقال می دهد و حس زیبایی پسندی را ارضا می‌كند. اگر شما لبخندی سالم، زیبا و پاكیزه داشته باشید، حسی خوب و اعتماد به نفس زیادی پیدا خواهید كرد كه می‌توانید این احساس را در قالب نمایش محبت در لبخند خود، به دیگران منتقل كنید.

درمان های دندانپزشكی زيبايی خنده

introduction-to-dentistry4

اكنون با پيشرفت تكنولوژی در دندانپزشكی  های مدرن با اصلاح طرح لبخند، اين امكان براي دندانپزشک زیبایی وجود دارد كه لبخند فرد را زيباتر سازد و در عين حال ، ظاهر جوان تری را در وی ايجاد نمايد واين همه با  درمان های محافظه كارانه و حفظ سنج سالم ،  بدون هيچگونه آسيب به دندان ها مقدور است. اکثر افراد با لبخندی بی نقص به دنیا نمی آیند و تا حدی دچار کجی دندان هستند. اما در صورتیکه کجی دندان ها قابل توجه باشد، میتواند به مسئله ای نگران کننده تبدیل شود، حال چه برای شما خطراتی در خصوص مشکلات دندانی و شلوغی دندانها  ایجاد کند یا اینکه نگاه کردن در آینه را برای شما به مسئله ای ناراحت کننده بدل کند.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان(بلیچینگ) یکی از روش های متداول دندان پزشکی زیبایی است که برای بیمارانی که به دنبال زیبایی دندان های خود و داشتن لبخند براق با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب می باشد. در این حالت بیماران می توانند سفید کردن (بلیچینگ دندان) را در مطب دندان پزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند بیمار به همراه داشته باشد . واژه بلیچینگ زمانی استفاده می‌شود که بتوان دندان‌ها را فراتر از رنگ طبیعی آنها سفید کرد. در بلیچینگ دندان از محصولاتی استفاده می‌شود که حاوی سفید کننده می‌باشند، معمولاً هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکساید. هزینه بلیچینگ دندان شما به نوع روش مورد استفاده برای این کار بستگی دارد.

روکش های دندان

در مواردی که سفیدکردن و بلیچینگ دندان تنها تاثیری ندارد، ونیرها می توانند تغییر رنگ دندان را به طور کامل بپوشانند. انواع روکش دندان پوشش های دندانی ویفر مانندی هستند که اغلب از پورسلین، چینی ساخته شده به دندان ها چسبانده می شوند. ونیرهای دندانی چینی برای شکستگی دندان یا کجی دندان به صورت مختصر هم عالی هستند.

تنظیم موقعیت و فاصله دندان ها

برای فاصله بین دندانها و کجی آنها می توانند از طریق خدمات ارتودنسی آشکار یا پنهان اصلاح شده و مرتب شوند و در نهایت می توان وضعیت آنها را با روکش کردن آنها بهبود بخشید.

آنچه در اصلاح خط لبخند توسط دندانپزشك مدنظر قرار می گيرد،  وجود قرينگي در دندانهای راست و چپ، رابطه صحيح قرار گرفتن دندانها با لب بالا و پايين  ، تناسب صحيح عرض و طول هر دندان و رابطه صحيح خطی و طولی بين دندانهای جلو، چه در لبه برنده و چه در لبه لثه ايی دندانها ، حذف فاصله بین دندان و بسياری نكات ريز و درشت ديگری است  كه بر اساس فرمول ها و قوانين خاصی  ارزيابی می شود و هريك از اينها می تواند در خلق يك خط لبخند دندان تاثيری وافر داشته باشد.

معمولاً در صورتي که در هنگام خنديدن کودک، بيش از ۴ میلی‌متر از بافت لثه او نمایان شود، طرح لبخند کودک را اصطلاحاً "لثه‌ای یا لبخند لثه نما " می‌دانند. اگر لبخند کودک شما هم لثه‌ای به نظر می‌رسد، لازم است برای اصلاح طرح لبخند که حتماً علت ایجاد آن را به طور دقیق مشخص کنید. در این صورت می‌توان با استفاده از عمل‌های زیبایی مناسب بر روی دندان یا لثه کودک، لبخند لثه‌ای کودکان و شکل ظاهری لثه‌ها و دندان در زمان لبخند را اصلاح نمود.

فرایند رشد و درآمدن دندان‌ها از لثه می‌تواند به طور طبیعی به اشکال مختلفی صورت گیرد و با برخی تغییرات طبیعی همراه باشد که منجر به کوتاه‌تر شدن طول دندان‌ها نسبت به حالت معمول و لثه‌ای شدن طرح لبخند می‌شود. نیاز به اصلاح طرح لبخند لثه ای می‌تواند به دلایل ژنتیکی یا عاداتی چون تنفس دهانی مزمن و یا مکیدن انگشت شست اتفاق بیافتد. در لبخند لثه ای مسئله این نیست که بافت لثه بیش‌ازحد رشد نموده است، بلکه مهم‌تر از آن این است که فک فوقانی که دندان‌ها و بافت لثه را نگه می‌دارد بیش‌ازحد به سمت پایین رشد کرده است .اگر لبخند لثه ای شما به این علت باشد، می‌توان تغییراتی بر روی دندان‌های شما انجام داد تا منجر به اصلاح لبخند لثه ای شده و طول دندانهایتان بیشتر به نظر برسد. برای این منظور سطح دندان‌ها با استفاده از ونیرهای سرامیکی (لمینیت دندان) پوشانده می‌شود یا اصطلاحاً روکش می‌شود. لمینیت دندان یک نوع ترمیم دائمی است و طول عمر آن در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. معمولاً در این شرایط لازم است بطور منظم در فواصل شش ماهه با دندان‌پزشک ملاقات شده و از محافظ شبانه (برای محافظت در برابر سایش دندان‌ها به یکدیگر یا دندان قروچه) استفاده شود.

همچنین ممکن است نیاز به درمان لبخند لثه ای در دندان‌های شما در اثر ساییده شدن و فرسایش به مرور زمان کوتاه شده باشد بوجود بیاید. این حالت به طور خاص برای افرادی اتفاق می‌افتد که عادت به ساییدن دندان‌ها بر روی هم یا دندان قروچه دارند.

در اصلاح طرح لبخند، می‌توان برای رفع فاصله ایجاد شده توسط یک یا چند دندان افتاده از بریج هم استفاده کرد.

هماهنگی و توازن در طراحی لبخند زیبا

Untitled-1در یك لبخند زیبا و در یک اصلاح طرح لبخند صحیح هماهنگی زیادی در رنگ و فرم دندان‌ها، شكل و اندازه و خطوط لب‌ها و لثه‌ها خواهید دید و از طرف دیگر، همه این اجزا با بخش‌های دیگر صورت مثل بینی، چشم و ابرو هماهنگی خواهند داشت. قبل از تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای توجه نمایید ، یك لبخند زیبا، دو شاخص دیگر نیز دارد و آن پاكیزگی و نمایش محبت و احساس در لبخند است كه كاملاً به خود فرد بستگی دارد. هركس برای داشتن لبخندی زیبا و اصلاح لبخند لثه ای ، باید پاكیزگی دهان و دندان هایش را رعایت كند كه این كار با مسواك زدن و نخ دندان كشیدن میسر است.

اصلاح طرح لبخند را  میتوان برای هر كسی انجام داد، ولی ممکن است نتایج یکسانی نداشته باشد؛ یعنی ممكن است پس از این کار، لبخند یک فرد بسیار زیباتر از فرد دیگر شود كه این به سن، ساختمان صورت (چهره) و بسیاری از عوامل دیگر وابسته است.

فرنوم اتصال عضلانی طبیعی است که معمولاً بین دندان‌های جلویی (فک بالا یا پایین) دیده می‌شود و سمت داخلی لب را به لثه پیوند می‌دهد. چنانچه اتصال به لثه وجود نداشته باشد، به علاوه اتصال فرنوم بالا، یعنی نزدیکتر به سطح بایت، باشد و کناره لثه را بالا بکشد، لثه تحلیل خواهد رفت. از این گذشته اگر فرنوم بیش از حد بزرگ باشد، از به هم نزدیک شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند و فاصله بین دندانها  ایجاد می‌شود. در صورت مشاهده کشش یا با هم در تماس نبودن دندان‌ها به دلیل بزرگ بودن فرنوم (بند)، عمل جراحی فرنوم موسوم به فرنکتومی برای آزاد کردن لثه از فرنوم انجام می‌شود. جراحی پیوند لثه نیز غالباً پس از فرنکتومی انجام می‌شود تا بافت لثوی کافی برای اتصال بند ایجاد شود. فرنکتومی عملی جراحی فرنوم است که معمولاً تحت بی‌حسی موضعی به منظور آزاد کردن نوار بافتی عضلانی متصل به لب، گونه یا کف دهان انجام می‌شود.

باندینگ ارتودنسی چسبی لایه‌ای با ضخامت کم است که به صورت لایه‌های نازک قدرت بیشتری دارد. از هر روشی که برای باندینگ ارتودنسی استفاده شود، مستقیم یا غیرمستقیم، سفت کردن با نور یا مواد شیمیایی، بیشینه اثر چسبندگی به شرطی به دست می‌آید که متخصص بر تکنیک باندینگ دندان تسلط داشته باشد.

هزینه و قیمت

مدت درمان و هزینه اصلاح طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چند برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت و هزینه درمان نیز افزایش می یابد.

داشتن دندان های سالم، زیبا و ردیف و درمان دندان کج باعث می شود شما دارای لبخندی زیبا باشید. امروزه به لطف پیشرفت های دندان پزشکی هر فردی با هر مشکل دندانی می تواند اقدام به اصلاح طرح لبخند دندان نماید، برای ماندگاری این ترمیم ها باید مراقبت های بعدی از آنها به درستی صورت بگیرد.