ایمپلنت و کاشت دندان: روش و هزینه

ScreenShot001

ایمپلنت دندان (کاشت دندان)


با ایمپلنت و ارتودنسی کردن دندانها و همچنین کاشت نگین روی دندان میتوان زیبایی صورت را حفظ کرد. در واقع ایمپلنت جایگزینی ریشه یا ریشه های یک دندان و به اصلاح دیگر کاشت دندان است. مشابه ریشه های دندان، ایمپلنت دندان نیز در استخوان فک قرار گرفته و پس از کامل شدن عمل جراحی برای سایرین قابل مشاهده نیستند. از ایمپلنت ها برای قرار دادن عاج دندان (بخشی از دندان ها که در دهان قابل مشاهده است)، پل یا دندان های مصنوعی به روش های مختلف استفاده می شود. اتصال‌دهنده‌های ایمپلنت از تیتانیوم ساخته می شوند که یک ماده سبک، قوی و سازگار با بدن انسان است و به این ترتیب امکان پس زدن ایمپلنت ها توسط بدن وجود ندارد. تیتانیوم و آلیاژهای آن بطور گسترده در هر دو حوزه دندانپزشکی زیبایی و سایر ایمپلنت های استخوانی همچون عمل جراحی جایگزینی استخوان ها استفاده می شود. ایمپلنت های دندان بالاترین نسبت موفقیت را در بین ایمپلنت های مورد استفاده در عمل های جراحی دارد. هم چنین روش ایمپلنت و کاشت دندان با لیزر باکتری‌هایی که در اغلب موارد موجب پوسیدگی دندان و عفونت لثه می‌شوند را از بین می‌برد. در واقع  دندان پزشک با یک اصلاح طرح لبخند جامع می‌تواند سلامت و ظاهر زیبای دندان‌ها را بازیابی کند.

خاصیت مهم تیتانیوم در امکان جوش خوردن به استخوان علت اصلی بیولوژیک موفقیت در استفاده از ایمپلنت دندان است. علت استفاده از ایمپلنت در حوزه دندان پزشکی اینست که هنگام از بین رفتن دندان ها، استخوان نگهدارنده دندان نیز از بین می رود. به این ترتیب استفاده از ایمپلنت ها می تواند وضعیت استخوان را تثبیت کرده و جلوی از بین رفتن آن را بگیرد. علاوه بر جایگزین کردن دندان های از بین رفته، ایمپلنت ها می تواند به حفظ ظاهر استخوان فک و تراکم آن کمک نمایند. این شرایط به معنی این است که ایمپلنت ها همچنین می توانند از ساختار اسکلتی صورت حفاظت کرده و بطور غیر مستقیم ساختارهای بافت نرم و بافت های لثه، گونه ها و لب ها را محافظت نمایند. انجام ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان یا حتی انجام ارتودنسی قبل از ایمپلنت می توانند به بهبود وضعیت غذا خوردن، جویدن، خندیدن، صحبت کردن، و طبیعی به نظر رسیدن صورت فرد کمک نمایند. انجام ارتودنسی و ایمپلنت به صورت همزمان می تواند بر وضعیت اجتماعی، روانی و نیز فیزیکی بیمار تاثیر داشته باشد. چنانچه در اصلاح طرح لبخند از هر دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت استفاده شود، جراح دهان و دندان و متخصص ارتودنسی در انجام درمان مشارکت خواهند داشت و با همکاری یکدیگر وضعیت بیمار را به دقت بررسی می‌کنند و مناسب‌ترین مراحل درمانی را تعیین می‌کنند.

Untitled-8

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟


بطور کلی، اگر شما تعدادی از دندان های خود را از دست داده اید، یک فرد مناسب برای استفاده از ایمپلنت های دندان برای اصلاح طرح لبخند دندان می باشید. در این شرایط مهم است که وضعیت سلامتی مناسب داشته باشید، هر چند باید توجه داشت بعضی شرایط و ابتلا به برخی بیماری ها می تواند بر مناسب بودن ایمپلنت ها تاثیرگذار باشد. برای مثال، دیابت کنترل نشده، سرطان، استفاده از پرتو درمانی برای فک ها، سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل، یا ابتلا به بیماری پریودنتال (لثه) کنترل نشده، همگی می توانند بر جوش خوردن ایمپلنت ها در استخوان تاثیر گذارند و به این ترتیب باعث ایجاد مشکل در هنگام استفاده از ایمپلنت شوند. همواره توجه داشته باشید که اطلاع جراح دندان از وضعیت سلامتی شما (قبلی و فعلی) به همراه تمام داروهایی که مصرف می کنید (صرف نظر از شیمیایی یا گیاهی بودن) از اهمیت خاص در هنگام مراجعه به دندان پزشک برای کار گذاشتن ایمپلنت برخوردار است.

مدت زمان انجام ایمپلنت


مدت زمان این عمل جراحی بستگی به تعداد ایمپلنت های مورد نیاز بیمار و میزان پیچیدگی عمل جراحی دارد. به هر حال جراح می تواند چند ایمپلنت را در یک جلسه درمانی برای بیمار کار کند، اما انجام این کار ممکن است طول مدت این جلسه درمانی را طولانی نماید.

هنگامی که داروی تزریق شده ناحیه تحت درمان را به مقدار کافی بی حسی کرد، دندان پزشک یک برش در لثه ایجاد کرده و یک سوراخ کوچک در استخوان فک ایجاد می کند. ایمپلنت در داخل این سوراخ قرار خواهد گرفت.

اگر هر یک از دندان های شما قبل از عمل جراحی ایمپلنت دندان افتاده است، دندان پزشک احتمالاً می تواند یک ایمپلنت را بطور مستقیم در حفره دندان قرار دهد. در اصطلاح به این روش ایمپلنت فوری دندان گفته می شود. در صورتی که انجام این کار امکان پذیر نباشد، دندان پزشک ایمپلنت را پس از چند هفته در محل قرار می دهد که در اصطلاح به آن ایمپلنت فوری تاخیری گفته می شود. گاهی اوقات، دندان پزشک پس از چند ماه و با گذشت زمان لازم برای بهبود استخوان فک ایمپلنت را در محل قرار می دهد، در اصطلاح به آن ایمپلنت تاخیری می گویند.

کار گذاشتن ایمپلنت فوری و تاخیری در یک یا دو مرحله به شرح زیر امکان پذیر است:

در مرحله اول: میله ایمپلنت و پایه آن که ایمپلنت را به دندان مصنوعی متصل می کند، بطور هم زمان در محل قرار می گیرد.

در مرحله دوم: میله ایمپلنت پس از ترمیم استخوان در زیر خط لثه قرار می گیرد و به این ترتیب امکان مشاهده آن دیگر در دهان وجود ندارد. در ادامه یک عمل جراحی دیگر با گذشت چند ماه برای اتصال دندان های مصنوعی به ایمپلنت انجام می شود.

دندان پزشک ممکن است دندان های مصنوعی را در همان روز ایمپلنت در دهان بیمار کار گذارد. به هر حال، معمولاً لازم است سه تا شش ماه برای بهبود یافتن دهان برای این کار صبر شود. در طول این دوره، دندان پزشک ممکن است از یک پل موقت یا دندان های مصنوعی جزئی استفاده کند تا به این ترتیب فضای خالی بین دندان ها قابل مشاهده نباشد. در صورتی که بیمار معمولاً از دندان های مصنوعی کامل استفاده می کند، می توان وضعیت این دندان ها را به صورتی اصلاح کرد که امکان استفاده از آنها در طول این دوره وجود داشته باشد.

پس از بهبود یافتن وضعیت دندان، لازم است یک عمل جراحی ثانویه برای خارج کردن سر ایمپلنت از لثه انجام داد. دندان پزشک در ادامه ممکن است از دندان مصنوعی ژله ای بر روی ایمپلنت استفاده می کند. به این ترتیب دندان ها احتمالاً در محل تثبیت شده یا امکان جابجایی آنها در مواقع لازم توسط بیمار جهت تمیز کردن وجود دارد. در این زمان دندان پزشک از قرارگیری مناسب دندان ها در محل مطمئن شده و وضعیت آنها را با سایر دندان ها هماهنگ می کند. در این حالت پزشک باید احساس راحتی در هنگام استفاده از دندان های خود داشته باشد. درمورد هزینه نیز باید گفت: هزینه دندان‌ مصنوعی به نوع آن و مواد مورد استفاده برای ساخت آن بستگی دارد.آستر نرم به دندان مصنوعی ژله ای هم معروف است و طوری ساخته شده که به طور موقت باعث گیر کردن محکم دندان مصنوعی در لثه می شود ولی مواد موجود در آستر نرم به تدریج اثر خود را از دست می دهند. آسترهای نرم در بیمارانی که استخوان فکشان نازک و تیز باشد تا حدی باعث کاهش فشار وارده از طرف دست دندان می شود اما تاثیر زیادی روی گیر دندان مصنوعی به خصوص در طولانی مدت ندارد.

Untitled-9

کاشت دندان به روش پانچینگ در یک روز


روش پانچینگ (کاشت دندان در یک روز) یک روش درمانی جذاب برای بیمارانی است که به دنبال خلاص شدن از دست دندان های مصنوعی خود هستند و نیز افرادی که دندان های آنها افتاده و نیاز به ترمیم کامل دندان های فک بالا و یا فک پایین خود دارند. در این روش، فقط از چهار ایمپلنت در هر فک برای حمایت از کل دندان های جایگزین شده استفاده می شود. این روش درمانی در حالتی انجام می شود که بیمار نیمه خواب است و بهترین بخش این روش درمانی بدون درد بودن و امکان دریافت مجموعه کامل دندان های جایگزین در طول ۲۴ ساعت است.

در کلینیک ایران ارتودنسی از تکنیک جدید ایمپلنت دندان استفاده می شود که در عمل می تواند جایگزینی فوری و مشخص دندان های از بین رفته یا آسیب دیده بیمار را در مدت یک روز به همراه داشته باشد. متخصصان ایمپلنت این مرکز دارای تخصص کافی و مناسب در انجام این روش درمانی برای بیماران با نسبت موفقیت بالا هستند. این کلینیک نه تنها به ارائه خدمات نوآورانه خود در این حوزه افتخار می کند، بلکه علاوه بر این می تواند به بیماران جهت بازیابی اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی در طول فقط یک روز درمان، کمک فراوان نماید.

در صورتی که شما نیاز به جایگزین کردن یک دندان، دندان های متعدد یا تمام دندان های خود دارید، می توانید از خدمات این مرکز بهره مند شوید. همچنین در صورتیکه از دندان های مصنوعی نامناسب یا دردناک استفاده می کنید، می توانید با مراجعه به این کلینیک به سرعت مشکل خود را بر طرف کرده و بطور موثر وضعیت دندان های خود را اصلاح نمایید.

روش های پیشرفته جدید درمانی این کلینیک به شما امکان می دهد فقط پس از یک جلسه ملاقات با دندان پزشک در مطب وی، با دندان های دارای ظاهر طبیعی و سالم مطب را ترک نمایید. به این ترتیب، می توانید به خوبی غذا خورده، لبخند بزنید و صحبت طبیعی خود را در اختیار داشته باشید. علاوه بر این، پس از اینکه ایمپلنت بطور کامل بهبود یافت، دندان های شما می تواند به قدرت دندان های طبیعی شما بوده و کیفیت زندگی شما را بطور مشخص افزایش دهد.

چرا از روش پانچینگ استفاده می شود؟

روش های مدرن کاشت ایمپلنت و تقبل  قیمت ایمپلنت راهکار مناسب برای درمان بیمارانی است که با مشکل از دست دادن دندان های خود مواجه شده و دندان های مصنوعی سنتی هرگز نمی توانند کیفیت زندگی آنها را به مقدار کافی افزایش دهد.

انجام این کار با استفاده از ابزارهای مصنوعی که بطور محکم در محل با چهار ایمپلنت دندان قرار می گیرند (روش پانچینگ) امکان پذیر می شود. این روش نه تنها می تواند راحتی و امنیت بیمار را در رابطه با دندان های از بین رفته فراهم کند، بلکه علاوه بر این بطور خاص برای حفظ استخوان فک نیز اهمیت دارد.

علاوه بر دریافت یک مجموعه کامل دندان های سفارشی در طول یک روز، یکی از مزیت های دیگر روش پانچینگ امکان از بین بردن نیاز به استفاده از پیوند استخوان است. پیوند استخوان یک عمل جراحی مورد نیاز در اکثر درمان های سنتی مورد استفاده برای جایگزین کردن استخوان های از بین رفته در فک انسان است.

روش پانچینگ ناراحتی و مشکلات روزمره مربوط به استفاده از دندان های مصنوعی را از بین می برد و بیمار می تواند دوباره به راحتی غذاهای مورد نظر خود را مشابه دندان های طبیعی مصرف نماید. این روش یک راهکار پیشرفته برای درمان دندان های از بین رفته و آسیب دیده است.

روش درمان

رویکردهای سنتی برای بازیابی قوس کامل دندان ها معمولاً شامل پیوند استخوان، استفاده از شش ایمپلنت یا بیشتر، و دوره درمان ۱۸ ماهه است. این فرآیند به معنی اینست که بیمار باید یک دوره طولانی را بدون دندان سپری کند یا از دندان های مصنوعی موقت برای یک سال یا بیشتر استفاده نماید.

در روش ایمپلنت دندان پانچینگ، بیمار لازم است یک یا دو جلسه ملاقات در مطب دندان پزشک داشته تا به این ترتیب اطلاعات مورد نیاز برای طرح درمان مورد نظر را جمع آوری نماید (برای مثال اسکن CAT، عکس برداری رادیولوژی، قالب گیری، و عکس گرفتن). پس از این جلسات مشاوره، پزشک زمان بندی لازم را برای جراحی ایمپلنت انجام می دهد و دندان های جدید در طول ۲۴ ساعت تهیه شده و وضعیت آنها با توجه به دهان بیمار اصلاح و هماهنگ می شود (حتی زمانی که کشیدن دندان ها لازم و ضروری باشد).

لازم است بیمار برای انجام معاینات دوره ای در طول چند هفته تا چند ماه بعد به مطب دندان پزشک مراجعه نماید. پس از گذشت حدود شش ماه، هنگامی که لثه ها بطور کامل بهبود پیدا کرده و ایمپلنت ها به ساختار استخوانی جوش خورد، یک قالب جدید از دهان بیمار تهیه شده و یک مجموعه دندان کامل، قوی، و دائم برای بیمار تهیه می شود و وضعیت این دندان ها با توجه به شرایط دهان بیمار به نحو مناسب هماهنگ می شود. انجام این کار می تواند این اطمینان را فراهم کند که دندان ها برای مدت طولانی برای بیمار قابل استفاده هستند و حداکثر حفاظت، زیبایی و عملکرد را برای بیمار فراهم می نمایند.

Untitled-10

تمام چهار ایمپلنت تیتانیوم در استخوان فک قرار گرفته و رشد استخوان در اطراف ایمپلنت می تواند وضعیت ایمپلنت را در دهان تثبیت نماید. فقط با استفاده از چهار ایمپلنت، دندان پزشک می تواند با کمترین سطح تهاجم و حداقل زمان، وضعیت بیمار را درمان نماید.

Untitled-11

هنگامی که ایمپلنت در محل قرار گرفت، دندان پزشک اتصالات لازم را برای جایگزین کردن دندان های جدید به صورت ایمن در محل به آنها متصل می کند. در ادامه دندان پزشک می تواند دندان های جایگزین را در محل قرار داده و برای راحتی و زیبایی بیشتر خنده های بیمار، آنها را اصلاح نماید.

مزایای ایمپلنت


مزایای اصلی استفاده از ایمپلنت به شرح زیر هستند:

بهبود ظاهر

ایمپلنت های دندان می توانند ظاهر و احساسی مشابه دندان های طبیعی داشته باشند و به خاطر طراحی خاص آنها برای جوش خوردن در استخوان، می توانند نتایج دائمی برای بیمار به همراه داشته باشند.

بهبود وضعیت صحبت کردن

دندان های مصنوعی ضعیف و دندان هایی که در دهان به صورت محکم قرار نمی گیرند، می توانند باعث اختلال در وضعیت صحبت کردن فرد یا اشکال در ادای کلمات شوند. ایمپلنت های دندان به بیمار اجازه می دهد بدون نگرانی صحبت نماید.

 راحتی بیشتر بیمار

به خاطر اینکه این دندان ها بخشی از بدن بیمار می شود، می تواند ناراحتی بیمار را با از بین بردن دندان های مصنوعی متحرک از بین ببرند.

راحتی بیشتر در هنگام غذا خوردن: دندان های مصنوعی نامناسب می تواند مشکلات جویدن غذا را برای بیمار ایجاد نمایند. به هر حال، عملکرد ایمپلنت های دندان مشابه دندان های طبیعی است و به بیمار امکان می دهد با اعتماد به نفس و بدون درد غذاهای مورد نظر خود را بخورد.

افزایش اعتماد به نفس

ایمپلنت های دندان می توانند وضعیت خندیدن فرد را به حالت طبیعی باز گردانده و احساس بهتری را برای فرد نسبت به وضعیت خود ایجاد نماید.

بهبود سلامت دهان

ایمپلنت های دندان نیازمند اصلاح وضعیت سایر دندان ها نیست، در حالی که هنگام استفاده از پل دندان لازم است وضعیت دندان ها اصلاح شود. به خاطر اینکه دندان های مجاور برای حمایت از ایمپلنت اصلاح نمی شوند، بخش بیشتری از دندان های طبیعی در هنگام استفاده از ایمپلنت دست نخورده و سالم باقی می مانند و به این ترتیب سلامت بلند مدت دهان و دندان تامین می شود. علاوه بر این، ایمپلنت های خاص دسترسی ساده تر به دندان ها و بهبود بهداشت دهان را برای بیمار امکان پذیر می نمایند. ایمپلنت ها با بستن فاصله بین دندان ها ، از باقی ماندن غذا در بین دندان و آسیب سایر دندان ها جلوگیری به عمل می آورد.

 دوام و ماندگاری

ایمپلنت های دندان بسیار با دوام هستند و بیمار می تواند برای سال های طولانی از آنها استفاده نماید. با مراقبت صحیح از ایمپلنت ها، امکان استفاده از آنها برای تمام عمر وجود خواهد داشت.

راحتی

ایمپلنت می تواند ناراحتی های خاص بیمار به خاطر نیاز به خارج کردن آنها از دهان و نیز نیاز به چسب های مخصوص برای نگه داشتن آنها در محل را بر طرف نمایند.

عوارض جانبی


ایمپلنت های دندان که برای دهه ها برای بیماران استفاده می شده است، از نظر تکنیکی بی خطر و موثر هستند. جراحی ایمپلنت دندان یکی از رایج ترین روش های درمانی مورد استفاده در حوزه دندان پزشکی است.

عوارض ایمپلنت دندان  در صورتیکه کاشت دندان زیر نظر پزشک ماهر انجام گردد ، بسیار نادر هستند. با این وجود، ایمپلنت دندان نیز مشابه سایر روش های درمانی ریسک ها و عوارض کاشت دندان خاص خود را دارد که این عوارض برای بیمارانی بیشتر مشاهده می شود که سیگاری هستند یا از سایر مشکلات سلامتی رنج می برند. خطرات این روش درمانی عبارت از عفونت (که معمولاً به خوبی به مصرف دارو واکنش نشان می دهد)، وارد شدن آسیب به سایر دندان ها، آسیب ریشه های دندان، مشکلات سینوسی، شکستگی دندان، وارد شدن آسیب به عصب (که می تواند باعث ایجاد دندان درد شود)، بی حسی یا احساس سوزش، ناتوانی در کامل کردن درمان به خاطر غیر کافی بودن استخوان فک، و ناموفق بودن ایمپلنت دندان باشد.

قبل از درمان با ایمپلنت، درباره وضعیت سلامتی و عادت های خود با دندان پزشک صحبت کید تا به این ترتیب درک مناسب و کامل از خطرات و عوارض جانبی این روش درمانی داشته باشید.

زرد شدن دندان ها عارضه ای است که می تواند برای هر فردی به وجود بیاید و می تواند لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. تقبل هزینه سفید کردن دندان و استفاده از روش های سفید کردن دندان به راحتی این مشکل را حل می کنند، در گذشته این راه ها و روش ها، برای بیمار دردناک بود و حتی گاهی باعث حساسیت دندان ها می شد، اما با روش های جدید و با استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر علاوه بر اینکه عوارض بلیچینگ دندان با لیزر اندک بوده و دردی را برای بیمار به همراه ندارد، نتایج آن دائمی می باشد.

هزینه


معمولا هزینه ایمپلنت دندان بستگی به فاکتورهای متعدد به شرح زیر دارد:

۱-کیفیت، مقدار، و محل استخوان؛

۲- تعداد دندان هایی که نیاز به جایگزینی دارند؛

۳- انواع ایمپلنت های مورد استفاده برای بیمار در قیمت کاشت دندان تاثیرگذار است. ایمپلنت های استاندارد معمولاً ۳ تا ۶ میلی متر قطر و ۶ تا ۱۴ میلی متر طول دارند. این نوع ایمپلنت ها به نحوی طراحی شده اند که امکان متصل کردن آنها به انواع مختلف دندان های مصنوعی وجود دارد.

۴- تعداد ایمپلنت های مورد نیاز برای ایجاد حمایت کافی از دندان های بیمار در تعیین قیمت ایمپلنت دندان تاثیر دارد.

پرسش های متداول


پایدار شدن کامل ایمپلنت در لثه چه مقدار طول می کشد؟

مدت درمان با روش ایمپلنت می تواند از جایگزین کردن فوری یک دندان کشیده شده تا شش ماه درمان برای مواردی که نیاز به جراحی فک و پیوند استخوان وجود دارد، را شامل شود. میانگین مدت درمان در این حالت از سه تا شش ماه است. بخش عمده این دوره زمانی برای جوش خوردن کامل ایمپلنت به استخوان صرف می شود. این شرایط معمولاً به چند ماه زمان نیاز دارد و پس از آن ایمپلنت در زیر خط لثه قرار گرفته و بیمار هیچ احساس یا آگاهی خاص نسبت به آن نخواهد داشت. در موارد درمان پیشرفته تر، طول مدت درمان می تواند طولانی تر نیز باشد.

آیا ایمپلنت های دندان دارای قدرت دندان های طبیعی هستند؟

بله. با تقبل هزینه کاشت دندان ، در بسیاری از موارد، ایمپلنت ها در واقع قوی تر از دندان های طبیعی فرد هستند و می توانند عملکرد کامل دندان های طبیعی را به همراه داشته باشند. پس از درمان، بیمار می تواند تمام غذاهای مورد نظر خود را مصرف کرده و از مزایای ناشی از حفظ سلامتی و ایجاد ظاهر طبیعی بهره مند شود.

آیا امکان ترمیم ایمپلنت های معیوب وجود دارد؟

هر چند عدم موفقیت در کاشت ایمپلنت در موارد نادر مشاهده می شود، اما امکان ایجاد این شرایط برای بیمار وجود دارد. در این موارد، ایمپلنت های معیوب را می توان با ایمپلنت های جدید جایگزین کرد.

آیا فاکتور سن در ایمپلنت دندان تاثیر دارد؟

خیر، برای استفاده از ایمپلنت دندان هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

آیا روش درمانی ایمپلنت دندان دردناک است؟

درد ناشی از ایمپلنت دندان معمولاً در سطح حداقل است. اکثر بیماران می توانند این درد را با استفاده از داروهای مسکن و آرام بخش در طول عمل جراحی تحمل نمایند. این شرایط به بیمار امکان می دهد به راحتی و در حالت نیمه هوشیار عمل جراحی را انجام دهد. در بسیاری از موارد  بیمار حتی چیزی از مراجعه به مطب پزشک را نیز به خاطر نخواهد آورد. پس از جراحی، مقدار ناراحتی تجربه شده توسط بیمار معمولاً می تواند خفیف تا متوسط باشد و این ناراحتی را می توان با مصرف داورهای مناسب تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد.

آیا افراد سیگاری می توانند از ایمپلنت دندان استفاده نمایند؟

دندان پزشکان معمولاً به بیماران خود توصیه می کنند قبل از ایمپلنت دندان، سیگار کشیدن را ترک نمایند. افراد سیگاری در معرض ریسک بالاتر عدم موفقیت در کاشت ایمپلنت هستند.

چه مدت ایمپلنت دندان دوام و ماندگاری دارد؟

ایمپلنت های دندان می بایست برای تمام عمر دوام و ماندگاری داشته باشند. به هر حال، در همه موارد نمی توان دوام و ماندگاری ایمپلنت را در این شرایط مشاهده کرد. همواره بیان می شود مشکلات دندان به خاطر عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان یا عدم مراجعه برای استفاده از خدمات مراقبتی در مطب دندان پزشک، ایجاد می شود. این مسئله برای ایمپلنت های دندان نیز صادق است. با مراقبت صحیح و معاینات منظم در مطب دندان پزشک، ایمپلنت دندان می بایست برای تمام عمر بیمار دوام و ماندگاری داشته باشد.

آیا ایمپلنت های دندان نیاز به مراقبت های خاص دارند؟

لازم است بیمار پس از تقبل هزینه درمان ایمپلنت فرض کند ایمپلنت ها مشابه دندان های طبیعی هستند و به همین ترتیب از آنها مراقبت کرده و از خدمات درمانی برای آنها استفاده کند. به این ترتیب لازم است برای انجام معاینات منظم به مطب دندان پزشک مراجعه کرده و از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای این دندان ها استفاده شود. علاوه بر این به خاطر داشته باشید، مراقبت از لثه ها بهترین روش برای مراقبت از این دندان ها است. در صورت ابتلا به بیماری های لثه، امکان از دست دادن  دندان های بیمار همواره وجود خواهد داشت.

در شرایط عادی افراد بیمار به خاطر از دست دادن دندان ها و ناتوانی در جویدن غذا برای ایمپلنت دندان اقدام می کنند. آیا امکان ایمپلنت دندان در همان جلسه کشیدن دندان وجود دارد؟

اینکه بتوان از ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان استفاده کرد، بستگی به مقدار استخوان باقیمانده در محل یا وجود عفونت فعال در محل دندان دارد. کاشت ایمپلنت در همان جلسه درمان به بیمار کمک می کند تا هم عرض و هم ارتفاع استخوان را در اختیار داشته و نیاز احتمالی به پیوند استخوان در محل دندان کشیده شده را از بین ببرد، زیرا استخوان بطور طبیعی پس از کشیدن دندان و بهبود، جمع شده و حالت عادی خود را از دست می دهد.