درمان فاصله بین دندان‌ها (ارتودنسی دندان‌های فاصله دار)

دندان

در یک طرح لبخند صاف و مرتب، معمولاً مقدار کمی فاصله بین دندانها وجود دارد که این شرایط به معنی لزوم استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن این نواحی باریک است. به هر حال، گاهی اوقات فاصله بین دندان ها در برخی افراد زیادتر از حالت عادی است. این فاصله اضافی می تواند به تدریج با گذشت زمان با رشد استخوان فک یا جمجمه بزرگتر شود.

با وجودی که دندانهای فاصله دار بطور واضح یک مشکل مربوط به زیبایی دندان است، فاصله های ایجاد شده در این حالت همچنین می تواند علت ایجاد برخی مشکلات با اهمیت در ارتباط با سلامتی دندان باشد و به همین خاطر لازم است در این رابطه با متخصص ارتودنسی و یا ملاقات گردد. ارتودنسی پیشگیری با حفظ ساختار دندان‌ها از بروز ناهنجاری‌های فک و دندان جلوگیری می‌کند و از مزایای قابل توجهی برخوردار است. بهترین زمان برای ارتودنسی پیشگیری از سن هفت سالگی یا زودتر از آن است. در سال‌های گذشته به افرادی که نیاز به ارتودنسی داشتند گفته می‌شد که پیش از شروع درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان‌های دائمی بیرون بیایند صبر کنید. اما امروزه دندانپزشکان نظر متفاوتی دارند و آن این است که هرچه زودتر درمان شروع شود، سریع‌تر مشکلات آتی در استخوان فک و دهان متوقف می‌شوند. درمان زود هنگام ارتودنسی پیشگیری نامیده می‌شود که یک تکنیک درمانی است که توسط یک متخصص ارتودنسی انجام می‌گیرد.

ارتودنسی برای درمان نامنظمی دندان‌ها و رفع مشکلات دهان و دندان به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود در صورتی که تقبل قیمت سیم کشی دندان تحت نظر متخصص مجرب ارتودنسی انجام نشود و بیمار همکاری لازم و درست را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارض ارتودنسی همراه باشد. دستيابي سريع به هدف، مقوله‌اي است که ما در عصر جديد خود تا حد زيادي به آن خو گرفته‌ايم و در تمامي ابعاد زندگي ما رخنه کرده است. به طوري که حتي بحث درمان‌هاي دندانپزشکي هم از اين قاعده مستثني نيست. در واقع امروزه بيماران هم مي‌خواهند همان اصول و روش‌هايي را در درمان خود به کار بگيرند که باعث دستيابي سريع‌تر به نتيجه مورد نظرشان مي‌شود. روش‌هاي ارتودنسی سریع هم دقيقاً بر همين اساس ابداع و معرفي شده‌اند.
ارتودنسي سريع به يک عمل دندانپزشکي مخصوص گفته مي‌شود که طي آن، دندان‌هاي قابل مشاهده در جلو دهان بيمار ابتدا آماده‌سازي شده و سپس با نصب روکش‌هايي از جنس پورسلاين بر روي سطح جلويي اين دندان‌ها، زيبايي ظاهري آنها بهبود داده مي‌شود. قیمت ارتودنسی سریع به تعداد دقيق دندان‌هايي که بايد مورد عمل قرار بگيرند بستگي دارد. به طور کلي ارتودنسي سريع را مي‌توان معادل با نصب ونير پورسلاين بر روي دندان‌هاي جلويي هم در بالا و هم پايين در نظر گرفت. هزینه ارتودنسی سریع هم معمولاً به ازاي هر دندان محاسبه مي‌شود.

علت ها و دلایل

فاصله بین دندان ها ممکن است به دلایل مختلف زیر ایجاد شود:

 • اندازه کوچکتر دندان ها
 • افتادن دندان ها
 • بافت غیر عادی لثه
 • مشکلات دندان ها در هنگام رشد یا تحت فشار قرار گرفتن آنها
 • جلو آمدگی دندان ها

مشکلات مربوط به فاصله بین دندان ها


هنگامی که فاصله زیاد بین دندان ها وجود داشته باشد، این مشکل می تواند باعث جابجایی دندان ها از محل صحیح آنها در دهان شود. علت این موضوع به خاطر عدم حمایت از دندان بر روی قوس آنها در دهان توسط دندان های دیگر می باشد. علاوه بر این، دندان ها می توانند بخش هایی از خط لثه را در برابر باکتری حفاظت کنند و به همین خاطر فاصله بین دندان ها علاوه بر نیاز به اصلاح طرح لبخند می تواند احتمال ابتلای فرد به بیماری لثه را افزایش دهد.

مشابه سایر انواع مشکلات ناشی از دندان های فاصله دار ، قرار گرفتن نامناسب دندان ها در کنار یکدیگر همچنین می تواند باعث دندان قروچه و سایش دندان ها به یکدیگر در طول شب شود. این شرایط یکی از علل ابتلا به مشکلات مفصل فک (TMJ) است. مشکلات مفصل فک نامی است که برای قفل شدن، صدا دادن و سایر مشکلات مفصل فک انتخاب شده است.

فاصله بین دندان ها همچنین می تواند توانایی فرد برای غذا خوردن را تحت تاثیر قرار داده و به خاطر قرار گرفتن بیش از حد لثه ها در برابر مواد غذایی باعث ابتلای فرد به بیماری های لثه و نیز کاهش اعتماد به نفس بیمار در هنگام لبخند زدن شود.

راه ها و روش های درمان


فاصله بین دندان ها به دلیل ایجاد مشکلات زیر برای بیمار می بایست به موقع درمان شود:

 • افزایش احتمال ابتلای فرد به بیماری های لثه، زیرا در این حالت حمایت کافی از دندان ها در دهان وجود ندارد
 • ایجاد مشکل در عملکرد مناسب دندان ها
 • کاهش جذابیت فرد در هنگام لبخند زدن

پس از آنکه پزشک دلیل فاصله میان دندان‌هایتان را تشخیص بدهد در مورد روش درمان فاصله بین دندانها صحبت خواهد شد. روش های رفع فاصله بین دندانها عبارتند از:

 • حفظ همین حالت موجود
 • استفاده از روش ارتودنسی دندانهای فاصله دار برای حرکت دادن دندان‌ها و بستن فاصله‌ی میان آن‌ها
 • استفاده از روکش چینی، روکش نازکی از جنس چینی که جهت بستن فاصله بین دندانها بر روی دندان‌های کشیده می‌شود.
 • استفاده از بریج و تاج و یا کاشت دندان (در بزرگسالان)

اگر چین لب شما بیش از اندازه بزرگ شده باشد باید برای عمل آن به یک متخصص لثه مراجعه کنید. در این روش چین لب را بریده و برای انعطاف‌پذیری بیشتر جای آن را تغییر می‌دهند. اگر فرد عمل شونده کودک باشد ممکن است جای آن خود به خود بسته شود اما در غیر‌ این صورت باید جای خالی با براکت ارتودنسی بسته شود. قبل از انجام هر کاری باید برای انتخاب مناسب‌ترین روش درمان با دندانپزشک زیبایی خود صحبت کنید.

ارتودنسی

یکی از بهترین روش ها برای درمان فاصله های کوچک ایجاد شده بین دندان ها استفاده از روش های درمانی ارتودنسی قبل از سن بلوغ است. به این منظور مراجعه به موقع به متخصص ارتودنسی کودکان لازم می باشد . در ارتودنسی دندان معمولاً از بریس ها برای ایجاد فشار و کشیدگی مناسب جهت بهبود فاصله بین دندان ها در طول قوس آنها در دهان استفاده می شود. براکت ها و سیم های بکار رفته در ارتودنسی دندانهای فاصله دار در واقع اطمینان لازم را درباره قرارگیری مناسب دندان ها در کنار یکدیگر در فاصله مناسب فراهم می نمایند. با انجام سیم کشی دندان ، احتمال جابجایی دندان ها در دهان کاهش یافته و هماهنگی کلی دندان ها افزایش پیدا خواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی ارتودنسی است که در آن برای صاف کردن دندان‌ها از بریس استفاده نمی‌شود. ارتودنسی نامرئی، به جای براکت و سیم‌های قوس‌دار، از چند ردیف کننده استفاده می‌کند که شبیه به یک سری محافظ‌ دندان ورزشی نازک هستند. این ردیف کننده‌ها از مواد پلاستیکی شفاف ساخته می‌شوند و به همین دلیل است که به آن‌ها درمان‌ نامرئی ارتودنسی گفته می‌شود. ارتودنسی نامرئی، درمان انواع ارتودنسی برای بزرگسالان و کودکان را متحول کرده است. این گارد دندان کودکان و بزرگسالان برای کسانی که پیش از این حاضر به استفاده از بریس‌ها نبودند یک گزینه تقریباً نامرئی فراهم کرده که نتایج بی‌نظیری به همراه دارد. قیمت ارتودنسی نامرئی با توجه به مواد بکار رفته از روش های متداول دیگر بالاتر می باشد .

شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده، هزینه ارتودنسی خود را کمتر کنید. در واقع شما با انجام این اقدامات می‌توانید مطمئن باشید که بهترین بریس‌های ممکن برای دندان‌های خود را با کمترین هزینه سیم کشی دندان ممکن، تهیه کرده‌اید.

از شرایط و تسهیلاتی که برای پرداخت هزینه ارتودنسی دندانهای فاصله دار با ارتودنسی ثابت و یا متحرک در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. البته باید از عوارض ارتودنسی ثابت نیز اطلاع داشته باشید. شما می‌توانید از متخصص ارتودنسی بخواهید که بهترین برنامه درمانی را بر اساس بودجه و شرایط پرداخت قیمت ارتودنسی ثابت یا متحرک برایتان مشخص کند. هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند دیگر روش‌های ارتودنسی به پیچیدگی مشکل، نوع وسایل مورد استفاده و مدت زمان درمان بستگی دارد. بنابراین هزینه دقیق درمان تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی مشخص نمی‌شود.
قبل از شروع درمان، تصمیم خود را بگیرید. البته این یک اصل کلی است که هر جا شما می‌خواهید در هزینه‌های خود برای انجام یک پروژه یا برنامه مشخص صرفه‌جویی کنید، باید آن را مد نظر قرار دهید. برای این منظور  باید از عوارض ارتودنسی اگاه باشید و کودک شما باید به موقع و در همان سنین پایین توسط یک دندانپزشک متخصص کودکان معاینه شود تا مطمئن شوید که در آینده دچار مشکلات و ناهنجاری‌های شدیدی نخواهد شد. علاوه بر آن همیشه سعی کنید که پول کافی برای عمل‌های دندانپزشکی و قیمت سیم کشی دندان  پس‌انداز کنید.