نامرتبی، بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها

1740099210-sabatak-com

نامرتبی و شلوغی دندان ها یک مشکل رایج است که می تواند دندان ها را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار دهد. شدت شلوغی و نامرتبی دندان ها به فاکتورهای متعدد بستگی دارد. معمولاً، شلوغی و به هم ریختگی دندانها به خاطر اختلاف در اندازه فک ها و اندازه دندان ها ایجاد می شود. دندان های بزرگتر هنگامی که در فک های به نسبت کوچک رشد می کنند، به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد خود دچار ازدحام و شلوغی می شوند. این شلوغی همچنین می تواند یک بخش عادی از فرآیند رشد دندان ها بوده و به تدریج اصلاح شود. شلوغی و نامرتب بودن دندان ها در هنگام رشد دندان های دائمی نیازمند روش های درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها است.

علائم و نشانه ها


نامرتبی و بی نظمی دندان ها را می توان با بررسی وضعیت ظاهری قوس های دندان تشخیص داد. شلوغی بیش از حد دندان ها در جلوی دهان ممکن است در هنگام حرکات صورت مثل لبخند زدن مشخص باشد. در این حالت دندان ها ممکن است بر روی یکدیگر هم پوشانی داشته باشند. به این ترتیب، هماهنگی عادی دندان ها بر روی قوس، تحت تاثیر قرار گرفته و بعضی از دندان ها به سمت داخل و بعضی دیگر به سمت خارج به منظور پیدا کردن جای خود متمایل می شوند.

شلوغی و به هم ریختگی دندان ها ممکن است در اوایل دوره در آمدن دندان های دائمی (دوره ای که دهان فرد هر دو دندان های شیری و دائمی را دارد) ایجاد شود. در اوایل این دوره، دندان های دائمی مثل دندان های پیشین در حفره دهان رشد می کنند. دندان های دائم از نظر اندازه بسیار بزرگتر از دندان های شیری از بین رفته هستند و به این ترتیب بخشی از شلوغی و بی نظمیدندان ها در دهان می تواند پس از در آمدن دندان های دائمی مشاهده گردد.

در مواردی که فرد بزرگسال با نامرتبی و کجی دندان ها مواجه شود، ممکن است فرد به سایر مشکلات دندان نیز دچار باشد. در این حالت قرارگیری نامناسب دندان ها و بی نظمی و دندان کج در دهان می تواند آنها را مستعد انباشته شدن مواد غذایی و تشکیل جرم و پلاک بر روی دندان ها نماید. این شرایط می تواند باعث ابتلای فرد به مشکلات لثه و التهاب آن و نیز عقب رفتن لثه شود. بنابراین باید سریعتر اقدام به مرتب کردن، صاف کردن کردن و ردیف کردن دندان ها کرد.

علت ها و دلایل


اندازه دندان ها و اندازه فک ها معمولاً به صورت ژنتیک نقش تعیین کننده برای این شرایط داشته و می تواند از طریق والدین به کودکان منتقل شود. شرایط ژنتیک افراد که باعث رشد دندان های بزرگ یا فک کوچک می شود، احتمال ایجاد مشکل در ارتباط با کمبود فضا در ناحیه فک و دچار شدن فرد به مسئله شلوغی و نامرتبی دندان کودکان را افزایش می دهد. این شرایط به نسبت ساده است، اما توضیح دقیق این پدیده با عنوان دیسکرپنسی طول دندان شناخته می شود که می تواند باعث شلوغی دندان ها در دهان شود. سایر شرایطی که باعث ایجاد این مشکل و الزام به اقدامی برای مرتب کردن دندان ها و ردیف کردن آن ها می شود، به شرح زیر هستند:

  • وجود دندان های اضافی در دهان (تعداد دندان های بیش از حد)
  • باقی ماندن طولانی مدت دندان های شیری می تواند باعث ایجاد مشکل در رشد دندان های دائمی شود. دندان های دائم معمولاً پشت یا جلوی دندان های شیری رشد می کنند و به این ترتیب باعث ایجاد مشکل در ارتباط با نامنظمی، به هم ریختگی دندان ها و نامرتبی آن ها می شوند.
  • ابتلا به سندرم های خاص در ارتباط با بزرگ بودن اندازه دندان ها (بزرگ دندانی و تارودنتیسم)
  • از دست دادن پیش از موعد یا بی موقع دندان های شیری می تواند باعث ایجاد تغییر در موقعیت دندان های مجاور و پر کردن فضای خالی ایجاد شده شود. به این ترتیب برای رشد دندان های دائم مشکل ایجاد می شود.
  • دندان آسیاب سوم رشد نکرده (دندان عقل)

راه ها و روش های درمان


شلوغی دندان ها می بایست درمان شود زیرا این شرایط می تواند باعث مشاهده مشکلات زیر برای فرد مبتلا گردد:

  • ایجاد مشکلات زیاد در ارتباط با تمیز کردن مناسب سطح تمام دندان ها در دهان
  • افزایش احتمال ایجاد پوسیدگی دندان (به خاطر عدم امکان تمیز کردن مناسب دندان ها)
  • افزایش احتمال ابتلا به بیمار لثه (به خاطر عدم امکان تمیز کردن مناسب دندان ها)
  • ایجاد طرح لبخند زشت
  • از دست دادن عملکرد مناسب دندان ها

تصحیح ارتودنسی شلوغی و نامرتبی دندان ها

بزرگ کردن قوس دندان ها، تغییر شکل دندان ها، و کشیدن انتخابی دندان ها می تواند برای ایجاد فضای بیشتر برای رشد دندان ها در دهان مورد استفاده قرار گیرد. پس از ایجاد فضای کافی، می توان از بریس برای هماهنگ کردن مناسب تر، ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها با یکدیگر و به تاخیر انداختن شلوغی مجدد دندان ها استفاده کرد. اصلاح شلوغی، بی نظمی، نامرتبی و به هم ریختگی دندان ها می تواند در بهبود سلامت دهان تاثیر مناسب داشته باشد، زیرا به این ترتیب امکان تشکیل پلاک بر روی دندان ها به خاطر تمیز کردن مناسب آنها دیگر وجود نخواهد داشت.

انتظارات در طول فرآیند درمان


متخصصان بیان می کنند که سن می تواند تاثیر مشخص بر فرآیند درمان نامرتب بودن دندان ها با ردیف کردن و همچنین صاف کردن دندان ها داشته باشد. در مواردی که شلوغی، نامرتبی، بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها در کودکان مشاهده شود، می توان از بریس ها پس از افتادن دندان های شیری استفاده کرد. به این ترتیب با استفاده از ابزارهای خاص، بریس ها و سایر لوازم ارتودنسی می توان موقعیت دندان های باقیمانده در دهان را به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد دندان های دائمی اصلاح کرد.

در افراد بزرگسال، روش های درمان ردیف کردن دندان و صاف کردن آن ها به علت اینکه دندان های دائمی قبلاً فرآیند رشد خود را کامل کرده اند، متفاوت می باشند. در این حالت می توان شکل قوس دندان ها را با استفاده از بریس ها تغییر داد یا در مواردی که مشکل جدی باشد، در ابتدا احتمالاً لازم است یکی از دندان ها به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر در سایر دندان ها کشیده شود.