نامرتبی، بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها

1740099210-sabatak-com

نامرتبی و شلوغی دندان ها یک مشکل رایج است که می تواند دندان ها را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار دهد. شدت شلوغی و نامرتبی دندان ها به فاکتورهای متعدد بستگی دارد. معمولاً، شلوغی و به هم ریختگی دندانها به خاطر اختلاف در اندازه فک ها و اندازه دندان ها ایجاد می شود. دندان های بزرگتر هنگامی که در فک های به نسبت کوچک رشد می کنند، به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد خود دچار ازدحام و شلوغی می شوند. این شلوغی همچنین می تواند یک بخش عادی از فرآیند رشد دندان ها بوده و به تدریج اصلاح شود. شلوغی و نامرتب بودن دندان ها در هنگام رشد دندان های دائمی نیازمند روش های درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها است. مکیدن انگشت یکی از عادات معمول کودکان قبل از رفتن به مدرسه است. تقریباً در حدود ۹۰ درصد از کودکان بین سنین ۲ تا ۴ سال انگشتان خود را می‌مکند. مکیدن انگشت در کودکان در صورتیکه تا سنین ۵ الی ۶ سالگی ادامه پیدا کند، به دلیل رشد دندان‌های دائمی می‌تواند بر روی کودک تأثیر گذار باشد. همچنین دندان قروچه میتواند باعث ساییدگی دندانها و لق شدن انها و بی نظمی دندان ها شود .ابزارهای محافظ یک روش درمانی است که برای درمان دندان قروچه کودکان و بزرگسالان وحفاظت از دندان‌ها در برابر فرسایش بیش از حد و جلوگیری از تاثیرات بد ناشی از این شرایط استفاده می­شود.

علائم و نشانه ها


نامرتبی و بی نظمی دندان ها را می توان با بررسی وضعیت ظاهری قوس های دندان تشخیص داد. شلوغی و بی نظمی دندان ها در جلوی دهان ممکن است در هنگام حرکات صورت مثل لبخند زدن مشخص باشد. در این حالت دندان ها ممکن است بر روی یکدیگر هم پوشانی داشته باشند. به این ترتیب، هماهنگی عادی دندان ها بر روی قوس، تحت تاثیر قرار گرفته و بعضی از دندان ها به سمت داخل و بعضی دیگر به سمت خارج به منظور پیدا کردن جای خود متمایل می شوند.

شلوغی و به هم ریختگی دندان کودکان و بزرگسالان ممکن است در اوایل دوره در آمدن دندان های دائمی (دوره ای که دهان فرد هر دو دندان های شیری و دائمی را دارد) ایجاد شود. در اوایل این دوره، دندان های دائمی مثل دندان های پیشین در حفره دهان رشد می کنند. دندان های دائم از نظر اندازه بسیار بزرگتر از دندان های شیری از بین رفته هستند و به این ترتیب بخشی از شلوغی و بی نظمی و فاصله بین دندانها در دهان می تواند پس از در آمدن دندان های دائمی مشاهده گردد.

در مواردی که فرد بزرگسال با نامرتبی و کجی دندان ها مواجه شود، ممکن است فرد به سایر مشکلات دندان نیز دچار باشد. در این حالت قرارگیری نامناسب دندان ها و بی نظمی و دندان کج در دهان می تواند آنها را مستعد انباشته شدن مواد غذایی و تشکیل جرم و پلاک دندان نماید. این شرایط می تواند باعث ابتلای فرد به مشکلات لثه و التهاب آن و نیز عقب رفتن لثه شود. بنابراین باید سریعتر اقدام به مرتب کردن، صاف کردن کردن و ردیف کردن دندان ها و  بستن فاصله بین دندان کرد. اپن بایت یک نوع مال‌ اکلوژن یا بهم ریختگی دندان‌ها است که ممکن است برای اصلاح آن نیاز به درمان ارتودنسی باشد. به هم نرسیدن دندانها یا اپن بایت اصطلاحی است که برای توصیف زمانی که دندان‌های بالا و پایین در هنگام بسته شدن فک قادر به تماس فیزیکی با یکدیگر نیستند، استفاده می‌شود. در حالت مطلوب در ارتودنسی بزرگسالان ، دندان‌های بالا باید کمی از دندان‌های پایین را بصورت عمودی به مقدار ۲۵ درصد بپوشانند.

در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم کشی دندان برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. اما باردار بودن لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید ارتودنسی در دوران بارداری انجام دهید.

علت ها و دلایل


اندازه دندان ها و اندازه فک ها معمولاً به صورت ژنتیک نقش تعیین کننده برای این شرایط داشته و می تواند از طریق والدین به کودکان منتقل شود. شرایط ژنتیک افراد که باعث رشد دندان های بزرگ یا فک کوچک می شود، احتمال ایجاد مشکل در ارتباط با کمبود فضا در ناحیه فک و دچار شدن فرد به مسئله نامرتبی و شلوغی دندان کودکان را افزایش می دهد. این شرایط به نسبت ساده است، اما توضیح دقیق این پدیده با عنوان دیسکرپنسی طول دندان شناخته می شود که می تواند باعث شلوغی دندان ها در دهان شود. سایر شرایطی که باعث ایجاد این مشکل و الزام به اقدامی برای مرتب کردن دندان ها و ردیف کردن آن ها و ارتودنسی دندانهای فاصله دار می شود، به شرح زیر هستند:

  • وجود دندان اضافه در دهان (تعداد دندان های بیش از حد)
  • باقی ماندن طولانی مدت دندان های شیری می تواند باعث ایجاد مشکل در رشد دندان های دائمی شود. دندان های دائم معمولاً پشت یا جلوی دندان های شیری رشد می کنند و به این ترتیب باعث ایجاد مشکل در ارتباط با نامنظمی، به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها می شوند.
  • ابتلا به سندرم های خاص در ارتباط با بزرگ بودن اندازه دندان ها (بزرگ دندانی و تارودنتیسم)
  • از دست دادن پیش از موعد یا بی موقع دندان های شیری می تواند باعث ایجاد تغییر در موقعیت دندان های مجاور و پر کردن فضای خالی ایجاد شده شود. به این ترتیب برای رشد دندان های دائم مشکل ایجاد می شود.
  • دندان آسیاب سوم رشد نکرده (دندان عقل)

راه ها و روش های درمان


شلوغی دندان ها می بایست درمان شود و رفع فاصله بین دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است،  زیرا این شرایط می تواند باعث مشاهده مشکلات زیر برای فرد مبتلا گردد:

  • ایجاد مشکلات زیاد در ارتباط با تمیز کردن مناسب سطح تمام دندان ها در دهان
  • افزایش احتمال ایجاد پوسیدگی دندان (به خاطر عدم امکان تمیز کردن مناسب دندان ها)
  • افزایش احتمال ابتلا به بیمار لثه (به خاطر عدم امکان تمیز کردن مناسب دندان ها)
  • ایجاد طرح لبخند زشت
  • از دست دادن عملکرد مناسب دندان ها در اثر عدم درمان فاصله بین دندان ها

تصحیح ارتودنسی شلوغی و نامرتبی دندان ها

بزرگ کردن قوس دندان ها، تغییر شکل دندان ها، و کشیدن دندان ها بصورت  انتخابی می تواند برای ایجاد فضای بیشتر برای رشد دندان ها در دهان و  بستن فاصله بین دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. پس از ایجاد فضای کافی، می توان از بریس برای هماهنگ کردن مناسب تر، ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها با یکدیگر، بستن فاصله بین دندانها  و به تاخیر انداختن شلوغی مجدد دندان ها استفاده کرد. اصلاح شلوغی، بی نظمی، نامرتبی دندان و به هم ریختگی دندان ها می تواند در بهبود سلامت دهان تاثیر مناسب داشته باشد، زیرا به این ترتیب امکان تشکیل پلاک ارتودنسی بر روی دندان ها به خاطر تمیز کردن مناسب آنها دیگر وجود نخواهد داشت.

دندان ارتودنسی شده  با بریس نامرئی روشی تقریباً نامرئی برای مرتب کردن دندان‌ها و دست یافتن به لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اید، است. با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی کامپیوتری، کل برنامه‌ی درمانی شما با ارتودنسی نامریی دندان بر اساس تجویز دندانپزشک، از وضعیت اولیه‌ی دندان‌ها تا وضعیت نهایی مورد نظر نشان داده می‌شود. سپس مجموعه‌ای از بریس‌ها برای دندان‌های شما بصورت سفارشی ساخته شده تا آنها را کم‌کم حرکت دهد. هر بریس قبل از تعویض شدن با سری جدید به مدت دو هفته استفاده می‌شود، تا به تدریج به سمت موقعیت نهایی پیش‌بینی شده حرکت نماید. زمان درمان ارتودنسی نامرئی دندان توسط پزشک و بر اساس نیازهای خاص شما، تعیین می‌گردد. در این روش از پلاک هایی بی رنگ جهت اصلاح نامرتبی دندان ها استفاده می شود. در اصل این روش تعدادی پلاک بی رنگ که توسط نرم افزارهایی بسیار دقیق طراحی و ساخته شده اند به بیمار داده می شود که هرکدام را به مدت ۱۰ روز تا دو هفته استفاده می کند تا نتیجه لازم و نهایی در بیمار ایجاد گردد.  هزینه ارتودنسی نامرئی به نسبت دیگر روش های ارتودنسی بالاتر می باشد . اصطلاح «لینگوال» به معنی زبان است. بریس های ارتودنسی زبانی (که تحت عنوان بریس های نامرئی نیز شناخته می شوند) به سطوح داخل دندان ها که در کنار زبان قرار دارند، متصل می شوند. بریس ها در  ارتودنسی زبانی بطور خاص از خارج و از فاصله نزدیک قابل مشاهده نیستند.

انتظارات در طول فرآیند درمان


متخصصان بیان می کنند که سن می تواند تاثیر مشخص بر فرآیند درمان نامرتب بودن دندان ها با ردیف کردن و همچنین صاف کردن دندان ها داشته باشد. در مواردی که شلوغی، نامرتبی، بی نظمی و به هم ریختگی دندان ها در کودکان مشاهده شود، می توان از بریس ها پس از افتادن دندان های شیری استفاده کرد. به این ترتیب با استفاده از ابزارهای خاص، بریس ها ، پلاک متحرک ارتودنسی  و سایر لوازم ارتودنسی می توان موقعیت دندان های باقیمانده در دهان را به منظور ایجاد فضای کافی برای رشد دندان های دائمی اصلاح کرد. قیمت ارتودنسی متحرک با توجه به امکان انتخاب از بین بریس‌های متفاوت و طرح‌های درمانی منحصر به فرد برای هر بیمار به مورد خاص هر فرد بستگی دارد.

در افراد بزرگسال، روش های درمان ردیف کردن دندان و درمان فاصله بین دندانها و صاف کردن آن ها به علت اینکه دندان های دائمی قبلاً فرآیند رشد خود را کامل کرده اند، متفاوت می باشند. در این حالت می توان شکل قوس دندان ها را با استفاده از بریس ها تغییر داد یا در مواردی که مشکل جدی باشد، در ابتدا احتمالاً لازم است یکی از دندان ها به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر در سایر دندان ها کشیده شود. ارتودنسی دیمون بریس تنظیم شونده‌ای هستند که مشابه بریس‌های فلزی عمل می‌کنند. این بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که به راحتی و سادگی می‌توان آنها را تمیز نگه داشت. بدون نوارهای الاستیکی که باعث جذب و تجمع پلاک‌ها می‌شوند، با وجود بریس‌های دیمون می‌توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی در طول دوره درمان رعایت کرد. در مطب يك متخصص ارتودنسي، هزینه ارتودنسی به صورت پيش پرداخت -حدود يك چهارم مبلغ كلي- دريافت مي شود. سپس درمان ارتودنسي ثابت يا متحرك كه حدود ١٨ تا ٢٤ ماه طول مي كشد آغاز مي شود و بقيه ي هزينه به صورت اقساط ماهيانه دريافت مي گردد.