پاسخ به سوالات متدوال درباره ارتودنسی

Pretty girl with transparent braces and bright blue eyes

پاسخ به سوالات متداول درباره ارتودنسی


در چه سنی ملاقات با متخصص ارتودنسی به عنوان بیمار شروع می شود؟

به عنوان یک قاعده کلی، یکی از پرتکرارترین سوالات متداول ارتودنسی در مورد سن شروع ارتودنسی میباشد که باید گفت ، بهتر است افراد پس از شش سالگی و به محض رشد دندان های آسیابی و دندان های دائمی پیشین در دهان برای بررسی وضعیت خود با متخصص ارتودنسی یا سیم کشی دندان ملاقات نمایند. این زمان معمولاً بین سنین ۶ و ۸ سالگی است. انجمن تخصصی ارتودنسی آمریکا پیشنهاد می دهد وضعیت کودکان در این رابطه در سن ۷ سالگی مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ارتودنسی پیش گیری مراجعه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سن مناسب برای ارتودنسی مراجعه شود.

چرا لازم است وضعیت کودکان در این سنین پایین بررسی شود؟

هدف از معاینه زود هنگام وضعیت کودکان آگاهی دادن، مشاهده وضعیت، و در صورت نیاز شروع فرآیند درمان کودک است. در این سنین پایین، نیازهای احتمالی و عادت های مشکل ساز را می توان شناسایی کرده و تحت درمان قرار داد. به این ترتیب امکان تصحیح ساده تر مشکلات ارتودنسی در صورت شناسایی به موقع آنها در سنین پایین قبل از آهسته شدن فرآیند رشد فک وجود خواهد داشت. درمان ارتودنسی در این سنین به معنی این است که بیمار می تواند از بدون نیاز به کشیده شدن دندان، عمل جراحی ارتودنسی(جراحی ارتوگناتیک)، یا مواجه شدن با عوارض ارتودنسی جدی مشکل خود را بر طرف نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ارتودنسی پیش گیری مراجعه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سن مناسب برای ارتودنسی مراجعه شود.

تفاوت بین یک ارتودنتیست و یک دندان پزشک چیست؟

متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) یک دندان پزشک عمومی است که حداقل دو سال بیشتر برای آموزش تمام وقت در حوزه ارتودنسی صرف کرده و به این ترتیب دارای تخصص خاص در این حوزه از مشکلات دهان و دندان است. در واقع مسئولیت های متخصص ارتودنسی دندان صاف کردن دندان ها، ایمپلنت دندان (کاشت دندان)و بر طرف کردن مشکلات فک و صورت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله  ارتودنسی و متخصص دندان پزشک زیبایی مراجعه شود.

آیا ممکن است سن بیمار برای استفاده از بریس بسیار بالا باشد؟

خیر، فاکتور سن یک مسئله تاثیرگذار بر استفاده از بریس نیست و فقط سلامت لثه ها و استخوان های نگهدارنده دندان در این رابطه نقش تعیین کننده دارند. در حدود ۲۵% از بیماران ارتودنسی افراد بزرگسال هستند و این درصد هنوز در حال افزایش می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله سن مناسب برای ارتودنسی مراجعه شود.

بریس ها چگونه کار می کنند؟

بریس ها به سادگی دندان های کج را به سمت موقعیت مناسب هدایت کرده و برای این کار از سیم های ارتودنسی و براکت های متصل به دندان ها بهره می گیرند.

آیا متخصص ارتودنسی از بریس های بازیافتی استفاده می کند؟

خیر! متخصصان اعتقاد دارند برای هر بیمار باید از بریس های اختصاص جدید به منظور دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای درمان ارتودنسی استفاده شود.

آیا استفاده از بریس می تواند به دندان ها آسیب وارد کند؟

یکی از سوالات رایج ارتودنسی در مورد اثر مخرب بریس ها بر دندان می باشد و اینکه آیا درمان ارتودنسی می تواند تغییرات مثبت چشمگیر در وضعیت دندان های بیمار ایجاد کند. به عنوان یک قاعده کلی، استفاده از بریس ها می تواند دندان های شما را برای چند روز حساس کند، اما این شرایط دردناک نیست، اما در صورت احساس درد، بیمار می تواند برای چند روز اول شروع استفاده از بریس، داروهای مسکن عادی استفاده نماید. امروزه بریس ها کوچکتر و راحت تر شده اند و از تکنولوژی های پیشرفته برای کاهش ناراحتی احتمالی بیمار در ارتباط با آنها استفاده می شود. در این کلینیک از آخرین تکنولوژی بریس های مینیاتوری و بالاترین کیفیت مواد ارتودنسی به منظور کاهش ناراحتی و طول درمان بیمار استفاده می گردد.

در صورت از دست دادن دندان ها آیا هنوز می توان از بریس استفاده کرد؟

بله. هنگامی که فرد دندان های خود را از دست می دهد، دندان های مجاور به سمت فضای خالی کشیده خواهد شد. این شرایط می تواند مشکلات عملکردی، زیبایی یا پریودنتال برای بیمار به همراه داشته باشد. درمان ارتودنسی می تواند این مشکلات را اصلاح کرده و از ایجاد آنها پیش گیری کند. علاوه بر این، درمان های ارتودنسی می تواند برای ایجاد هماهنگی لازم در بین دندان ها استفاده شود و به این ترتیب دندان پزشک می تواند دندان های از بین رفته را به راحتی جایگزین نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله همراه با ایمپلنت مراجعه شود.

 درمان ارتودنسی چیست؟

مراحل جراحی ارتودنسی و درمان آن به شرح زیر است:

مرحله ۱ : این روش درمانی در سنین پایین و قبل از کامل شدن فرآیند رشد تمام دندان های دائمی شروع می شود. هدف از این مرحله مراقبت اولیه از فرآیند رشد دندان ها و شروع فرآیند تصحیح مال اکلوژن آسیب زا است که تصحیح آن ممکن است در آینده دشوار یا حتی غیر ممکن باشد. این مرحله از درمان نیاز به استفاده از روش های ارتودنسی قدیمی در طول سنین نوجوانی را از بین نمی برد. برای مثال در طول این مرحله از درمان متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست) سعی می کند مشکلات قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر یا مشکلات فک را درمان کرده و ایجاد سایر مشکلات شدید پیش دندانی و اوربیت، و مسائل مربوط به زیبایی و فیزیولوژی را شناسایی نماید.

مرحله ۲ : این روش درمانی مربوط به درمان ارتودنسی قدیمی می باشد. این مرحله ممکن است با افتادن آخرین دندان های شیری شروع شده و تا سن ۱۲ سالگی که دندان های آسیاب ارزیابی یا صاف می شوند، ادامه پیدا کند. این دوره درمان معمولاً به ۲ تا ۳ سال زمان نیاز دارد.

اگر شخصی  ناهنجاری فکی داشته باشد ولی به دلیل پایان سن بلوغ و اتمام رشد،  امکان اصلاح رشد فک وجود نداشته باشد دو راهکار برای درمان جراحی ارتودنسی او وجود خواهد داشت:

۱- ارتودنسی جبرانی (کاموفلاژ)

۲- ارتودنسی همراه با جراحی زیبایی فک و صورت

تقبل هزینه جراحی فک توسط یک جراح دهان و فک و صورت و به منظور اصلاح بسیاری از ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی جزئی و اساسی از جمله نامرتبی فک و دندان‌ها انجام می‌شود. اشخاصی که تحت جراحی فک قرار می‌گیرند از مزیت بهبود عملکرد مفاصل فک (برای مثال، جویدن، صحبت کردن و تنفس) بهره‌مند خواهند شد. با اینکه ممکن است ظاهر بیمار در اثر جراحی بطور چشمگیری بهبود یابد، اما جراحی فک و صورت عمدتاً جهت اصلاح مشکلات عملکردی انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ارتودنسی پیش گیری مراجعه شود.

انواع بریس ها چیست؟

متخصص ارتودنسی از بریس ها برای کمک به بهبود ظاهر و اصلاح خط لبخند دندان بیمار استفاده می کند. امروزه انواع مختلف بریس ها وجود دارند که استفاده از آنها برای رفع مشکلات ارتودنسی و طرح لبخند زیبا امکان پذیر است. این بریس ها به شرح زیر هستند:

•    بریس های همرنگ دندان
•    بریس های سرامیکی
•    بریس های زبانی یا مخفی یا لینگوال
•    بریس های ارتودنسی دایمون
•    بریس های نامرئی
•    بریس های دارای براکت فلزی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

در واقع ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) ارتودنسی با بریس های نامرئی تکنیکی است که بدون نیاز به بریس‌های سیمی ثابت، و تنها با استفاده از بریس‌های متحرک شفاف که به صورت سفارشی و مطابق نیازهای شما ساخته می‌شوند، دندان‌هایتان را صاف می‌کند. معمولاً هزینه ارتودنسی نامرئی با استفاده از بریس‌های نامرئی کمی بیشتر از بریس‌های معمولی است. هزینه توسط سازنده تعیین می‌شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند تخمین بهتری از قیمت به شما بدهد. عوامل مؤثر در هزینه‌ها عبارتند از میزان مرتب کردن دندان که باید انجام شود و تعداد بریس‌هایی که باید در طول درمان به کار ببرید.

آیا برای درمان ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان ها وجود دارد؟

در صورتی که دندان های شما به شدت دچار ازدحام و شلوغی باشد (به خاطر کوچک بودن فضای دهان جهت فراهم نمودن فضای کافی برای همه دندان ها) یا در مواردی که شما به مشکل دندان نهفته دچار باشید (حالتی که در آن دندان ها به واسطه سایر دندان ها زیر خط لثه گیر می افتند)، احتمالاً کشیدن دندان برای ارتودنسی برای شما لازم و ضروری می باشد. در مواردی که بیمار جوان تر است، درمان به موقع ممکن است بیمار را از کشیدن دندان در ارتودنسی بی نیاز نماید. همچنین امکان کاشت دندان پس از ارتودنسی وجود دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کشیدن دندان و ارتودنسی مراجعه شود.

آیا رشد دندان های عقل باعث کج شدن سایر دندان ها می شود؟

نتایج تحقیقات انجام شده وجود این شرایط را اثبات نمی کند.

چرا نیاز به کشیدن دندان های عقل وجود دارد؟

دندان های عقل باعث کج شدن سایر دندان ها نمی شود، اما می تواند مشکلات خاص برای لثه ایجاد کرده و در صورت نهفته بودن باعث ورم و گیر افتادن مواد غذایی زیر خط لثه و ایجاد عفونت شود. به همین دلیل بهتر است به جای رها کردن آنها برای ایجاد مشکل و درمان به صورت اورژانسی، این دندان ها کشیده شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کشیدن دندان و ارتودنسی مراجعه شود.

آیا در طول درمان ارتودنسی لازم است مواد غذایی خاص مصرف نماییم؟

بله. تغذیه مناسب در ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است ضمن اینکه در طول این دوره لازم است از مصرف غذاهایی که می توانند به فرآیند درمان آسیب وارد کرده یا باعث گیر افتادن مواد غذایی زیر بریس ها شود، خودداری گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تغذیه در ارتودنسی مراجعه شود.

آیا نیازی به انجام فعالیت خاص در هفته اول پس از درمان یا هفته های بعدی آن وجود دارد؟

بله، تا زمانی که به استفاده از بریس ها عادت می کنید، لازم است غذاهای نرم مصرف نمایید. علاوه بر این، بسیار مهم است که در این زمان وقت لازم را به تمیز کردن دقیق و مناسب دندان ها و بریس ها در دهان اختصاص دهید.

آیا در طول دوره درمان ارتودنسی لازم است بطور منظم با دندان پزشک ملاقات شود؟

بله، در حقیقت این کار دقیق تر از هر زمان دیگر می بایست انجام شود! پاک کردن دندان ها از پلاک (و نیز پوسیدگی) می تواند در هنگام استفاده از بریس مسئله ای چالش بر انگیز باشد. دندان پزشک همچنین می تواند به شما برای پیش گیری از این مشکلات با تمیز کردن منظم و انجام معاینات لازم کمک نماید.

آیا در طول دوره استفاده از بریس ها، لازم است دندان ها بیشتر مسواک زده شوند؟

با توجه به اینکه بعنوان عوارض ارتودنسی دندان بریس ها و سیم های ارتودنسی می توانند محلی برای گیر افتادن و جذب مواد غذایی در دهان باشند، در طول درمان ارتودنسی لازم است بیمار به دقت بهداشت دهان خود را رعایت کند ، توصیه های تغذیه در ارتودنسی را رعایت کنید . به این منظور لازم است بیمار پس از هر بار صرف غذا از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کرده و قبل از خوابیدن نیز از ژل فلوراید استفاده کند. یادگیری  نحوه نخ دندان کشیدن ارتودنسی یا تمیز کردن فضای بین بریس ها و دندان با استفاده از سایر ابزارهای موجود می تواند نقش با اهمیت در پاک کردن مواد غذایی گیر افتاده در این محل ها داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بهداشت ارتودنسی مراجعه شود.

در صورت شل شدن یک براکت چه باید کرد؟

این شرایط معمولاً یک مشکل اورژانسی نیازمند درمان فوری نیست. در این شرایط، لازم است اطراف براکت شل شده تمیز شود یا در صورت امکان براکت از سیم ارتودنسی جدا گردد. در ادامه با مراجعه به مطب، متخصص ارتودنسی یک براکت دیگر به دندان متصل خواهد کرد.

چرا بعضی افراد از باندهای کشی در هنگام درمان ارتودنسی استفاده می کنند؟

باندهای کشی به منظور حرکت دندان ها به سمت جلو، عقب، یا بالا و پایین استفاده می شوند. در صورتی که استفاده از باند کشی به شما توسط پزشک پیشنهاد شود اما شما از آن استفاده نکنید، این شرایط می تواند باعث طولانی شدن طول دوره درمان شما شود.

جلسات ملاقات با متخصص ارتودنسی در چه فاصله های زمانی برگذار می شود؟

جلسات ملاقات با متخصص ارتودنسی بر اساس نیازهای خاص هر بیمار تعیین می شود. اکثر بیمارانی که از بریس استفاده می کنند لازم است هر ۴ تا ۶ هفته با متخصص ملاقات کنند. در صورت مواجه با شرایط خاص که نیازمند مراقبت های بیشتر باشد، زمان بندی جلسات ملاقات با پزشک بر اساس این نیازها تنظیم خواهد شد.

جلسه ملاقات اورژانسی با متخصص ارتودنسی چیست و چگونه هماهنگ می شود؟

در صورتی که استفاده از بریس باعث درد شدید شد یا بریس دچار شکستگی گردید، لازم است با مطب متخصص ارتودنسی تماس گرفته شود. در اکثر موارد، شما می توانید مشکل خود را با تماس تلفنی بر طرف کنید. اما اگر در این رابطه نیاز به ملاقات اورژانسی باشد، زمان لازم برای بررسی و درمان مشکل ایجاد شده به بیمار اختصاص خواهد یافت.

آیا امکان استفاده از بریس در مواقعی که بیمار از روکش دندان استفاده می کند یا برخی از دندان های خود را از دست داده وجود دارد؟

بله. در این حالت دندانی که روکش شده دقیقاً مشابه دندانی که یک پر کردگی ساده دارد، از محل قرارگیری خود حرکت کرده و به سمت موقعیت صحیح هدایت می شود. هنگامی که بیمار بعضی دندان های خود را از دست داده باشد، هدف درمان ارتودنسی بر هماهنگ کردن وضعیت دندان های باقیمانده بیمار خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ارتودنسی و ایمپلنت (کاشت دندان برای جبران دندان از دست رفته) مراجعه شود.

طول مدت لازم برای درمان ارتودنسی چقدر است؟

استفاده از بریس معمولاً به حدود ۶ تا ۳۰ ماه زمان نیاز دارد و این مدت می تواند با توجه به عواملی مثل سن بیمار، شدت مشکل، میزان همکاری بیمار، و مقدار حرکت های ممکن دندان حتی می تواند طولانی تر نیز باشد. گاهی اوقات، حرکت فعال دندان ها به دو یا چند دوره زمانی تقسیم شده و در بین این دوره ها فواصل زمانی ۶ تا ۱۸ ماهه برای استراحت در نظر گرفته می شود (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مراحل ۱ و ۲ فرآیند درمان ارتودنسی را مطالعه کنید).

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مدت زمان ارتودنسی مراجعه شود.

آیا در طول درمان ارتودنسی می توان فعالیت های ورزشی انجام داد؟

بله. به هر حال پیشنهاد می شود افراد در طول دوره درمان برای حفاظت از دندان های خود در هنگام انجام فعالیت های ورزشی از گارد دهان استفاده کند. محافظ دهان کودکان و بزرگسالان ارزان قیمت بوده و استفاده از آن آسان است. علاوه بر این گارد دهان در انواع، رنگ ها و شکل های مختلف وجود دارد.

چرا لازم است پس از درمان ارتودنسی از پلاک متحرک استفاده شود؟

پس از برداشتن بریس، دندان ها به علت تثبیت نشدن ممکن است مجدداً به محل اولیه خود حرکت کنند. به همین خاطر لازم است در این زمان از پلاک ارتودنسی متحرک برای تثبیت و نگه داشتن دندان ها در موقعیت مناسب تا زمانی استفاده شود که استخوان ها و لثه ها خود را با تغییرات ایجاد شده تطبیق دهند. استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک بهترین تضمین برای دوام و ماندگاری نتایج درمان برای یک دوره زمانی طولانی است.

هزینه درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

هزینه ارتودنسی متحرک شامل تمام مواردی می‌شود که مستقیماً در فرایند درمان شما و ایجاد طرح لبخند، بکار گرفته می‌شوند. از جمله: تمام جلسات مشاوره شما (از جمله هر گونه جلسه اضطراری)، پیگیری‌های ۲ ساله بعد از درمان، قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک، بسته اولیه بهداشت دهان و یک محافظ لثه‌ها (اگر شما درگیر ورزش‌های تماسی و پر برخورد هستید) می‌شود. بعضی افراد نیاز به استفاده از ارتودنسی متحرک دندان پس از گذشت ۱۲ ماه از تکمیل دوره درمان خود داشته باشند. این شرایط به بیولوژی دندان بیمار بستگی دارد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از درمان و پلاک متحرک مراجعه شود.

چرا دندان ها پس از استفاده بریس کج می شوند؟

دندان ها در تمام عمر صرف نظر از استفاده بریس یا عدم استفاده از آن در محل خود حرکت می کنند. در حقیقت این حرکت ها بخشی از فرآیند عادی افزایش سن است. به همین خاطر به بیمار پیشنهاد می شود از پلاک متحرک برای حفظ نتایج ارتودنسی در طول مدت عمر خود استفاده نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از درمان و پلاک متحرک مراجعه شود.

پلاک های متحرکی که به پشت دندان ها چسبانده می شوند، چگونه هستند؟

برای بعضی از بیماران، پلاک های دائمی به پشت دندان های پایین در دهان متصل می شود تا به این ترتیب دندان ها در محل باقی بمانند. استفاده از این روش درمانی نیازمند مراقبت خاص از بهداشت دهان و ملاقات منظم با دندان پزشک خانواده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از درمان و پلاک متحرک مراجعه شود.

هزینه استفاده از بریس ها چقدر است؟ آیا طرح های تامین مالی خاص برای این درمان وجود دارد؟ موسسات بیمه این هزینه را چگونه پوشش می دهند؟

تخمین یک مبلغ دقیق برای هزینه سیم کشی دندان و درمان ارتودنسی تا زمانی که دندان ها بطور کامل معاینه شوند، امکان پذیر نیست. به هر حال، شما می توانید درباره قیمت ارتودنسی  و نیز طرح های تامین مالی موجود برای آن در طول جلسه مشاوره اولیه در مطب متخصص ارتودنسی اطلاعات لازم را بدست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله هزینه ارتودنسی مراجعه شود.