ارتودنسی با براکت فلزی

Orthodontic tooth-colored brackets2ارتودنسی با بریس های فلزی قدیمی


هنگامی که درمان های ارتودنسی معرفی شدند، اولین چیزی که اکثر افراد به آن فکر می کردند درباره بریس های فلزی قدیمی بود. این بریس ها قدیمی ترین نوع بریس ها بوده و هنوز به عنوان موثر ترین و مناسب ترین نوع بریس از نظر هزینه مطرح می باشند. بیمه های دندان پزشکی معمولاً فقط هزینه و قیمت ارتودنسی با بریس های فلزی را پوشش می دهند و به این ترتیب از این نوع بریس ها بیشتر از همه برای نوجوانان، جوانان و افراد بزرگسال استفاده می شود. در صورتی که شما به دنبال استفاده از بریس هستید و قصد دارید از بریس های فلزی دندان قدیمی استفاده کنید، این مطلب می تواند اطلاعات مفیدی را برای تصمیم گیری مناسب در اختیار شما قرار دهد.

معرفی بریس های قدیمی


بریس های قدیمی فلزی از براکت ها و سیم کشی دندان تشکیل می شوند. این براکت ها از فلز یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و شکل چهار گوش دارند. این نوع بریس ها بر روی دندان هایی قرار می گیرند که نیاز به صاف شدن دارند. در این نوع نگه‌دارنده‌های ثابت همچنین سیم ها یا گره های مشخص بین هر یک از براکت ها به عنوان تکیه گاه برای وارد کردن فشار به دندان ها در نواحی مورد نظر استفاده می شود. بیمارانی که از بریس استفاده می کنند، لازم است به ملاقات منظم خود با متخصص ارتودنسی ادامه دهند تا به این ترتیب سیم های بریس سفت شده و حرکت های بعدی دندان ها برای رسیدن به وضعیت دلخواه، تنظیم گردد. اصلاحات انجام شده در سیم ها می تواند باعث مقداری ناراحتی در زمان ایجاد تغییر شود، اما این شرایط به تدریج از بین خواهد رفت. علاوه بر این، در این نوع بریس ها از نوارهای شفاف و رنگی بین براکت ها و سیم استفاده می شود.

واژه لینگوال یا زبانی به الحاق بریس‌هایی بر روی سطوح داخلی دندان در داخل دهان بطوری که قابل مشاهده نمی‌باشند، اشاره دارد. ارتودنسی از پشت دندان کاملاً مخفی هستند و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. از آنجایی که بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند، در حین درمان رضایت بیشتری خواهید داشت. در حالی که از اصلاح طرح لبخند خود بصورت پنهانی لذت می‌برید، با نگاه کردن در آینه متوجه تغییر دندان‌های خود خواهید شد. بریس‌های لینگوال مطابق با دهان شما ساخته می‌شوند در نتیجه کارایی آنها بیشتر بوده و کمتر مزاحمت ایجاد می‌کنند.

عملکرد بریس های فلزی


براکت بریس های فلزی به دندان ها بسته شده و تا زمان تکمیل دوره درمان در محل باقی می ماند. برای اکثر بیماران، لازم است از بریس برای ۲ تا ۳ سال استفاده شود، اما گاهی اوقات این مدت می تواند به کوتاهی یک سال یا به بلندی چهار سال باشد. بریس ها همیشه باعث وارد شدن مقداری فشار بر دندان ها شده و به این ترتیب می تواند به تدریج موقعیت دندان ها را به محل جدید انتقال دهد. بعضی بیماران و بطور خاص افرادی که به مشکلات جدی گاز گرفتن یا ناهنجاری های فک دچار هستند، ممکن است نیاز به استفاده از هدگیر اورتودنسی در طول شب داشته باشند.

این نوع ارتودنسی به درمان چه مشکلاتی کمک می کند؟


بریس های فلزی قدیمی می توانند به درمان کلیه مشکلات ارتودنسی کمک نمایند. در صورتی که دندان ها کج شده، با یکدیگر هماهنگی نداشته باشند، دندان ها با مشکل تجمع بیش از حد روبرو بوده یا فضاها و شکاف های خالی بین آنها وجود داشته باشد، درمان با این نوع بریس ها می تواند به صاف کردن و تصحیح موقعیت دندان ها کمک موثر نماید. علاوه بر این، بسیاری افراد که با مشکلات گاز گرفتن و جویدن همچون پیش دندانی، آندر بایت، یا کراس بایت رو به رو هستند، می توانند از مزایای این نوع بریس بهره مند شوند. علاوه بر این بریس می تواند به رفع مشکلات گاز گرفتن دندان ها کمک کرده و بهبود وضعیت جویدن و تثبیت دندان ها و کاهش درد فک را به همراه داشته باشند. ارتودنسی فلزی قدیمی نه فقط برای اهداف زیبایی مفید هستند، بلکه علاوه بر این برای مقاصد کارکردی دندان ها نیز مفید هستند.

مزایای استفاده از بریس های قدیمی


امروزه بسیاری از انواع مختلف درمان های ارتودنسی وجود دارد که شامل بریس های فلزی قدیمی، بریس های ارتودنسی سرامیکی شفاف، بریس های ارتودنسی لینگوال و براکت ارتودنسی نامرئی است. بریس های فلزی قدیمی به خاطر اثربخشی و هزینه به نسبت پایین بیشتر از سایر انواع بریس ها استفاده می شوند. در این حالت نه تنها هزینه این نوع بریس ها بطور کامل یا جزئی تحت پوشش بیمه می باشد، بلکه علاوه بر این هزینه این نوع بریس ها از همه انواع دیگر آنها پایین تر است. این نوع بریس ها می تواند مشکلات ارتودنسی را در کلیه سطوح درمان نماید و برای رفع مشکلات پیش دندانی یا تجمع بیش از حد دندان ها در دهان مناسب است. در واقع، سایر انواع بریس ها کارایی لازم را برای درمان مشکلات پیشرفته دندان ها ندارد.

در صورتی که فکر می کنید نیازمند استفاده از بریس هستید و به دنبال استفاده از بریس های فلزی قدیمی یا بریس با براکت فولادی ضد زنگ، به عنوان بهترین روش درمانی می باشید، لازم است در این رابطه با متخصص ارتودنسی صحبت کنید. به این ترتیب می توانید از مزایا و قابلیت های خاص این نوع بریس در هنگام انتخاب نوع درمان ارتودنسی مطلع شوید. آگاهی از مضرات ارتودنسی دندان یا محدودیت‌ها و روش‌های جایگزین هنگام شروع درمان ارتودنسی ضروری بوده و فرد درمان‌کننده موظف است هم از جنبه اخلاقی و هم از جنبه حقوقی آن‌را به اطلاع بیمار برساند.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube