ارتودنسی دیمون: انواع سلف لیگیت با نتایج بهتر در زمان کمتر

دایمون

در ارتودنسی به روش دایمون (damon system ) یا self-ligating از همان مواد فلزی در براکت های معمول سابق استفاده می شود. با این تفاوت که در ارتودنسی دایمون به استفاده از کش های کوچک نیازی نیست و این به معنی تعداد مراجعات کمتر و کاهش اصطکاک بین دندان ها و براکت می باشد. براکت های دایمون از فلز، براکت های شبیه ارتودنسی سرامیکی و یا از براکت های شفاف ساخته شده اند. این براکت ها از لحاظ اندازه مشابه براکت های فلزی می باشند اما با داشتن مزایای بیشتر، می توانند ظاهر زیباتری مخصوصا برای جوان ترها داشته باشند.

انواع ‌‌براکت‌های دیمون


انواع-‌‌براکت‌های-دیمون

‌‌براکت‌های دیمون دارای انواع متعددی است، و هر نوع آن مزایای خاص خود را دارد.

براکت دیمون ۳

براکت دیمون 3

براکت ‌دیمون  ۳ که ترکیبی از فولاد ضد زنگ و مواد کامپوزیتی ‌‌می‌باشد، ترکیبی عالی از آسایش، راحتی و عملکرد است. با استفاده از تکنولوژی خودبازشونده یا سلف لیگیت (Self-ligating) برای بهبود حرکت دندان، براکت دیمون ۳ در حالی که راحتی شما را از طریق طراحی گرد خود فراهم ‌‌می‌نماید، شما را قادر ‌‌می‌سازد سریع‌تر به لبخند مطلوب خود برسید. براکت دیمون ۳ یک ترکیب عالی از عملکرد و راحتی را برای مشتریان ارائه ‌‌می‌دهد، که یک گزینه عالی برای تقریباً هر بیمار است.

براکت‌های ‌دیمون ۳MX

براکت‌های ‌دیمون 3MX

براکت‌های ‌دیمون  ۳MXهمه مزایای سیستم ‌دیمون با یک بدنه فولادی ضدزنگ را برای قابلیت اطمینان واقعاً بی‌نظیر ترکیب می‌کنند. براکت‌های دیمون  ۳MX برای درمان حتی سخت‌ترین موارد ارتودنسی مجهز شده‌اند و مزایای متفاوتی را برای بیماران ارائه می‌دهند:

 • تکنولوژی خودبازشونده به معنای اصطکاک کمتر و درمان سریعتر است،
 • ساختاری با قالب تزریقی فلزی، گوشه‌های نرم و صاف و راحتی بیشتر را ممکن ‌‌می‌سازد،
 • طراحی قطعه قطعه‌ای این براکت‌ها استفاده از قلاب و سایر دستگاه‌های کمکی را ممکن ‌‌می‌سازد، و همین امر وجود یک گزینه‌ی انعطاف پذیر برای درمان هر گونه مشکل مربوط به چیدمان دندان‌ها را امکان پذیر ‌‌می‌کند،
 • بسیار با دوام و آماده برای درمان موارد شدید ارتودنسی به راحتی است.
براکت‌های دیمون کیو یا دیمون Q

براکت‌های دیمون کیو یا دیمون Q

دیمون Q آخرین پیشرفت‌های پزشکی را در سیستم انقلابی دیمون ترکیب ‌‌می‌کند و یک گزینه درمانی با راحتی و قابلیت اطمینان بی نظیر به بیماران ارائه ‌‌می‌دهد. براکت‌های دیمون Q همان تکنولوژی خودبازشونده و طراحی عملکردی خود را مانند دیگر مارک‌های دیمون ارائه ‌‌می‌کنند، و همین باعث ‌‌می‌شود این براکت‌ها برای درمان تقریباً هر بیماری ارتودنسی ایده‌ال شوند، و طراحی گرد آنها باعث راحتی بیشتری در طول درمان ‌‌می‌شود. به علاوه براکت‌های ‌دیمون Q به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای کمترین اندازه ممکن باشند تا بدون به خطر انداختن توانایی درمان، راحتی و زیبایی را بهبود بخشند.

براکت ‌دیمون شفاف یا دیمون کلیر

براکت ‌دیمون شفاف یا دیمون کلیر

براکت‌های دیمون کلیر  تمام مزایای سیستم ‌دیمون را در یک ‌‌براکت‌ جمع آوری کرده است، این براکت کاملاً از مواد کامپوزیتی شفاف ساخته شده است، و یک سیستم درمانی ارائه ‌‌می‌دهد که به همان اندازه که بسیار کاربردی است، فوق العاده زیبا نیز است. ‌‌براکت‌‌های شفاف دیمون با دندان‌ها ترکیب ‌‌می‌شوند و یک گزینه درمانی بسیار زیبا برای بیمار فراهم ‌‌می‌کنند که در عکس‌ها و یا زندگی روزمره خیلی مشخص نیستند، و بدنه آلومینای پلی کریستالین (PCA) منحصر به فرد آن در برابر لکه‌های قهوه، خردل و دیگر غذاها و نوشیدنی‌ها مقاوم است. با استفاده از ‌براکت‌های دیمون شفاف، ‌‌می‌توانید بدون نیاز به فدا کردن ظاهر خود، بر هر مشکل مربوط به آرایش دندان‌هایتان غلبه کنید - و شما هنوز هم ‌‌می‌توانید از تمام ویژگی‌های منحصر به فردی که سیستم ‌دیمون ارائه ‌‌می‌دهد، استفاده کنید.

چه مدت طول ‌‌می‌کشد؟ 


تحقیقات جالبی در وب سایت سیستم رسمی دیمون وجود دارد که نشان ‌‌می‌دهد درمان تحت سیستم دیمون چقدر ‌‌می‌تواند سریع‌تر باشد. آنها ادعا ‌‌می‌کنند که بیماران در طی ۱۰ هفته شروع به بهبود ‌‌می‌کنند. به طور کلی، درمان شما به طور متوسط ۶ ماه سریعتر از ‌‌براکت‌‌های معمولی به پایان خواهد رسید. البته، باید برای پذیرش این ادعاها کمی محتاط باشیم. در نظر داشته باشید که بهترین ارزیابی در مورد اینکه درمان شما چه مدت ممکن است طول بکشد، توسط دندانپزشک شما انجام ‌‌می‌شود، چرا که هر چه باشد، دندانپزشکتان شما را ‌‌می‌شناسد. با این حال، تحقیقات در مورد سیستم ‌دیمون کمک ‌‌می‌کند تا نشان داده شود  که چرا محصولات آنها گزینه خوبی برای بعضی افراد هستند.

آیا استفاده از براکت‌های دیمون دردناک است؟ 


 

آیا استفاده از براکت‌های دیمون دردناک است

تنظیمات ارتودنسی منظم و دوره‌ای برای سیستم‌های ‌دیمون هم لازم هستند تا اطمینان حاصل شود که آرایش دندانی شما به همان ترتیبی که باید، بهتر ‌‌می‌شود. درست همانطور که ممکن است احساس درد را پس از تنظیم سیم‌های (وایر‌های) قوس در طول درمان با ‌‌براکت‌‌های سنتی احساس کنید، ممکن است پس از تنظیم براکت‌های دیمون نیز احساس درد داشته باشید. با این حال، این درد احتمالاً تنها چند روز طول خواهد کشید.

مواد غذایی و براکت‌های دندانی

مواد-غذایی-و-براکت‌های-دندانی

غذاهای خاصی وجود دارند که شما باید در مواقع استفاده از براکت از مصرف آنها اجتناب کنید چرا که سفت هستند و احتمال دارد براکت‌ها را خراب کنند، که از آن جمله ‌‌می‌توان خوراکی‌های سفت مانند سیب، آب نبات‌های سفت، آجیل و غیره را نام برد. اگر چه مصرف سیب در مواقع استفاده از براکت توصیه ن‌‌می‌شود اما دندانپزشک من پیشنهاد کرده که آن را به صورت تکه‌های کوچک بریده و بخورم. شما ‌‌می‌توانید غذاهایی که نرم هستند و نیاز به جویدن زیاد ندارند، بخورید. در طول سفر ‌‌براکتی خود، دندان‌ها و لثه‌های دردناک را تجربه خواهید کرد. بنابراین سعی کنید غذاهای نرم مصرف کنید. شما ‌‌می‌توانید هر قدر که مایلید بستنی بخورید! چرا که خنکی بستنی‌ها، باعث کاهش درد لثه‌ها ‌‌می‌شود.

مسواک ‌‌زدن با براکت‌های دندانی

مسواک-‌‌زدن-با-براکت‌های-دندانی

دوبار در روز مسواک بزنید .  پس از خوردن غذا، حتما دهان خود را با آب بشوئید تا ذرات غذایی که در ‌‌براکت‌ گیر کرده‌اند را از بین ببرید. این کار به مروز زمان بسیار خسته کننده ‌‌می‌شود، اما شما باید آن را انجام دهید تا دندان‌ها و لثه‌هایتان را سالم نگه دارید.

 • ابتدا مسواک قدیمی خود را دور بریزید و مسواک جدیدی را انتخاب کنید که نرم باشد. شما ‌‌می‌توانید از مسواک دستی یا الکتریکی استفاده کنید، تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مژه‌های آن باید نرم باشند. همانطور که ‌‌می‌دانید باید مسواک خود را پس از هر ۲-۳ ماه تغییر دهید. چون ‌براکت‌ها به سرعت باعث سائیدگی مژه‌های مسواک خواهند شد!
 • شما باید از یک ‌‌مسواک بین دندانی برای خلاص شدن از ذرات غذایی سفت لابلای دندان‌ها استفاده کنید. سپس تکنیک‌های مسواک زنی که باید دنبال کنید، این است که روی سیم، زیر سیم و اطراف سیم را برای پاک سازی اطراف ‌‌براکت‌‌ها و دندان‌ها مسواک کنید.
 • از یک خمیر دندان معمولی ساده استفاده کنید، نه سفید کننده. شما ن‌‌می‌خواهید مربع‌های به رنگ زرد کم رنگ در دندان‌های خود داشته باشید. اگر ‌‌می‌خواهید عادت استفاده از خمیر دندان سفید کننده را ادامه دهید، پس آن را قبل از استفاده از ‌‌براکت‌ به کار ببرید. به این ترتیب، دندان‌های شما به آن عادت خواهند داشت. و در نهایت، از دهانشویه استفاده کنید!

سایر نکات مراقبتی:

 • هرگز هیچ جلسه معاینه را به تعویق نیاندازید یا رد نکنید.
 • ‌‌براکت‌‌ها و دندان‌ها را تمیز نگه دارید.
 • توصیه‌های دندانپزشک خود را به درستی دنبال کنید.
 • از غذاهای سفت و نوشیدنی‌هایی که ‌‌می‌توانند دندان‌های شما را لکه کنند، اجتناب کنید.
 • به یاد داشته باشید که موم دندان و بالم لب بهترین دوستان شما در این سفر هستند!
 • صبور باشید!

هزینه درمان با ‌براکت‌های ‌دیمون چقدر  است؟  


 هزینه  مرتب سازی دندان‌ها با براکت‌های دیمون گران‌تر از هزینه صاف کردن دندان با روش‌های  ارتودنسی متداول دیگر است، اما مزایای زمان درمان سریعتر، درد کمتر و بهداشت دهان و دندان بهتر، دلایل متعددی است که ‌‌می‌تواند هزینه‌های بیشتری را که برای درمان با استفاده از سیستم دیمون صرف ‌‌می‌شوند، توجیه کند. متخصص  ارتودانسی  باید پس از یک مشاوره، شما را در مورد هزینه‌های احتمالی درمان مطلع سازد.

سؤالات رایج ارتودنسی دیمون


سؤالات-رایج-ارتودنسی-دیمون

در صورت داشتن هر گونه سؤال اضافی ، با کلیک در این قسمت سوال خود را با پزشک طرح کرده و منتظر پاسخ سؤال خود بمانید.

آیا دندان‌های من باید کشیده شوند؟ 

این موضوعی است که در مورد آن برخی تصورات غلط وجود دارد. سیستم دیمون یک "رویکرد غیر کشیدنی" نیست، چیزی که به نظر ‌‌می‌رسد بیشتر مردم فکر ‌‌می‌کنند. در واقع، بسیاری از دندانپزشکان سیستم دیمون را با کشیدن بعضی از دندان‌ها به عنوان بخشی از یک راه حل کلی ارتودنسی توصیه ‌‌می‌کنند - این راه حل شامل ‌‌براکت‌ برای حرکت دندان‌ها و کشیدن دندان‌ها برای بهبود تقارن چهره است. هر بیمار دارای الزامات مختلف است - پس آماده باشید تا با دندانپزشک خود صحبت کنید و گزینه مناسب برای شما را انتخاب نمائید.اما باید این را نیز بیان کنیم که اگر می‌خواهید از کشیدن دندان‌هایتان جلوگیری کنید، دندانپزشک شما ممکن است سیستم دیمون را به شما پیشنهاد کند، زیرا قدرت فوق‌العاده آن باعث ‌‌می‌شود که پایه‌های کار سخت‌تر شود. اما، به عنوان بیمار، مهم است بدانید که سیستم دیمون یک محصول است، و نه یک رویکرد کامل. این محصول باید به صورت ایده‌آل به عنوان بخشی از درمان کلی که برای شما مناسب است و با دندانپزشک شما توافق شده است، مورد استفاده قرار گیرد.

آیا من در سیستم دیمون باید از هدگیر استفاده کنم؟ 

برخی از بیماران ارتودنسی نیاز به هدگیر  دارند تا فشار بیشتری را به دندان‌ها یا فک اعمال کنند. شما هرگز نباید هرگز بگوئید، اما نیاز به هدگیر در سیستم دیمون کمتر احتمال دارد. رویکرد انقلابی این سیستم شامل استفاده از نیروهای سبک‌تر است که اعمال فشار بیشتری نسبت به انواع دیگر ‌براکت‌ها دارند. بنابراین بهبود لبخند شما آسان‌تر و راحت‌تر است.

آیا مردم قادر خواهند بود ببینند که من براکت دارم؟ 

سیستم دیمون براکت‌ها را به جلوی دندان‌های شما متصل ‌‌می‌کند، لذا مردم براکت‌های دندان‌های شما را خواهند دید. مزیت کلی سیستم ‌دیمون به جای اینکه نامرئی باشد، این است که دندان‌های شما را سریعتر و راحت‌تر صاف ‌‌می‌کند. بنابراین شما باید مدت زمان کوتاه‌تری از براکت‌ها استفاده کنید.معمولاً، تصمیم گیری در مورد نوع درمان یا محصول مورد نیاز، به بیش از زیبایی شناسی ساده ‌‌می‌انجامد. به عنوان مثال، بیشتر محصولات ‌‌براکت‌ نامرئی که در حال حاضر در بازار هستند و به پشت دندان‌ها متصل ‌‌می‌شوند، برای کارهای ارتودنسی خفیف‌تر مناسب هستند. در حالی که آنها در کارها و زندگی روزمره قابل مشاهده نیستند، دندان‌ها را به سرعت و یا با فشار زیادی حرکت ن‌‌می‌دهند. سیستم ‌دیمون با نیروی اضافی، همچنین ‌‌می‌تواند موارد پیچیده‌تری مانند اوربایت‌ها ، آندربایت‌ها  و کراس بایت‌های شدید را درمان کند.

دیمون برای درمان شلوغی دندان‌ها چقدر موثر است؟

شلوغی دندان زمانی اتفاق ‌‌می‌افتد که فضای دهان شما برای منظم سازی دندان‌هایتان در یک راستا، کافی  نیست. در نتیجه، هنگامی که از شلوغی دندان رنج ‌‌می‌برید، دندان‌هایتان ممکن است در یک الگوی همپوش یا حتی دو ردیف مرتب شده باشند.برای اینکه فضای کافی برای دندان‌های شلوغ خود فراهم کنید تا به درستی در طی درمان با ‌‌براکت‌‌های سنتی منظم شوند، ممکن است مجبور به از دست دادن بعضی از دندان‌ها شوید. با این حال، با براکت‌های سیستم ‌دیمون، اغلب بدون حذف هیچ کدام از دندان‌های سالم، اصلاح شلوغی دندان‌ها امکان پذیر است. به جای دندان‌های کم، شما احتمالاً خواهید خواست تا با استفاده از سیستم ‌دیمون، یک لبخند بهتر و جذاب‌تر داشته باشید.

درمان‌های جایگزین برای ‌براکت‌های ‌دیمون  

متخصص ارتودنسی ممکن است ارتودنسی ‌نامرئی را به عنوان یک راه حل جایگزین برای افرادی که مشکلاتی مانند دندان‌های شلوغ و کج دارند، توصیه کند. با این حال، ارتودنسی ‌نامرئی در برخی از موارد پیچیده ارتودنسی موفق نخواهد بود - تیم با تجربه‌ی ما از تخصص و دانش مشترک خود برای تعیین اینکه آیا ارتودنسی نامرئی یک راه حل مناسب برای سفر درمانی شما است یا نه، استفاده ‌‌می‌کند.علاوه بر ارتودنسی ‌نامرئی، دندان پزشک شما ممکن است براکت‌های لینگوال  را به عنوان یک گزینه درمانی در نظر بگیرد. این دستگاه دارای احتیاط بیشتر است و ‌‌می‌تواند دندان‌های شلوغ، دندان‌های دارای فاصله و چرخش، و دندان‌های نامرتب را، به شیوه‌ای محتاطانه‌تر از براکت‌های دیمون شفاف، اصلاح کند.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube