ارتودنسی در بارداری

بارداری یکی از شگفت‌انگیزترین مراحل زندگی بانوان است. اگر در طول دوره درمان ارتودنسی دندان‌ها متوجه شدید، که به زودی مادر خواهید شد، هیچ دلیلی برای صرف نظر کردن از ارتودنسی وجود ندارد. ارتودنسی در بارداری کاملاً ایمن است و اگر درمان را پیش از باردار شدن شروع کرده‌اید، حتماً پزشک را از این خبر هیجان‌انگیز آگاه کنید تا وی با ایجاد تغییرات لازم در برنامه بتواند به خوبی روند درمان را مدیریت کند. اما نکته ضروری این است که در ارتودنسی و بارداری باید دندان‌های خود را کاملاً تمیز نگه دارید و بهداشت دهان و دندان را به دقت رعایت کنید. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در قبل از ارتودنسی بارداری با وجود پلاک و سیم در دهان به اندازه کافی مشکل بوده است؛ در شرایط جدید نیز به دلیل تغییرات هورمونی واکنش بدن به پلاک و باکتری دگرگون می‌شود و در نتیجه احتمال بروز بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه) و ورم لثه افزایش می‌یابد. در صورت لزوم تردید به دل راه ندهید و طی ۹ ماه بارداری چند بار برای پاکسازی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید و مطمئن باشید که هزینه صرف شده ارزش داشتن لبخندی زیبا را دارد.

 

آیا عکسبرداری دندان در بارداری عورض دارد؟


ارتودنسی در بارداری

هیچ نشانگر پزشکی علیه استفاده از عکس رادیولوژی برای بیماران باردار وجود ندارد. هرچند، به خواست بیمار، می‌توان عمل‌های گزینشی را به بعد از بارداری موکول کرد. هرچند دوز پرتوهابی که در حین رادیولوژی ساتع می‌شود نسبتاً کم و این پروسه بی خطر است، زنان باردار باید از گرفتن عکس رادیولوژی امتناع کنند مگر آن که بلاشک ضروری باشد. از آنجایی که زنان باردار بیشتر در معرض خطر بیماری‌های لثه قرار دارند، اهمیت فراوانی دارد که مشکلات دهان و دندان احتمالی بخاطر ترس از قرار گرفتن در معرض پرتو نادیده گرفته نشود. اگر باردارید و باید عکس رادیولوژی بگیرید، دستیار دندانپزشک یک پیش‌بند از جنس سرب را به شما می‌پوشاند تا جلوی بدن شما قرار بگیرد و همچنین از یک کولار (گردن بند) سربی نیز استفاده می‌شود تا روی تیروئید را پوشانده و از قسمت‌های آسیب پذیر بدن محافظت کند.

 

نیاز برای درمان ارتودنسی در حین بارداری


ارتودنسی در بارداری

پیش از آغاز درمان، احصاء یک سابقه پزشکی کامل برای مادران باردار بسیار حیاتی است. همچنین ضروری است تا نظر متخصص زنان و زایمان مخصوصاً در صورت مشکوک بودن به عوارض شناخته شده، گرفته شود. همچنین بسیار حیاتی است تا متخصص ارتودنسی درباره سابقه دارویی اخیر شما اطلاعات کامل داشته باشد، زیرا برخی داروها عوارض جانبی خود را در دهان بروز می‌دهند که می‌تواند بر اثربخشی درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد. بررخی داروها همچون مکمل‌های هورمونی، متابولیت‌های ویتامین D و داروهای ضد التهاب می‌توانند باعث کاهش حرکت دندان شده در حین درمان ارتودنسی شوند. متخصص ارتودنسی ملزم است در مورد عارضه‌های پزشکی قبلی زنان باردار پیش از آغاز درمان ارتودنسی اطلاع داشته باشد، همچون دیابت ملیتوس یا عوارض در بارداری قبلی.

تمامی سوالات خود در رابطه با ارتودنسی در زمان بارداری را از دکتر بپرسید!!

آیا تهوع بارداری در طول درمان ارتودنسی اختلال ایجاد می کند ؟


ارتودنسی در بارداری

عامل‌های دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. احتمالاً در سه ماهه نخست حالت تهوع آزارتان خواهد داد، و این حالت با گذاشتن پلاک یا سیم ارتودنسی در ارتودنسی ثابت در دهان تشدید می‌شود. اما حالت تهوع صبحگاهی در پایان سه ماه اول به تدریج از بین می‌رود و می‌توانید درمان ارتودنسی را ادامه دهید.
گاهی اوقات کشیدن دندان در طول ارتودنسی در بارداری ضرورت می‌یابد که جای نگرانی نیست و عملی بسیار ساده و ایمن است. با تقبل هزینه ارتودنسی ثابت  اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

آیا می‌توان در دوران بارداری از ارتودنسی شفاف استفاده کرد؟


ارتودنسی در بارداری


ارتودنسی شفاف (اینویزیلاین) یکی از جایگزین‌های محبوب برای  بریس‌های  فلزی است. این روش صاف کردن دندان‌ها یکی از روش‌های بسیار دقیق و راحت است. اگر در حال حاضر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، شاید از خود بپرسید که آیا ارتودنسی شفاف برای شما گزینه بی خطری است. خوشبختانه، ارتودنسی شفاف نیازی به بی حسی، بیهوشی یا سایر داروها ندارد پس جای هیچگونه نگرانی از بابت مصرف داروهای غیر ایمن در دوران بارداری نیست. دانستن این موضوع بسیار مهم است که اگرچه استفاده از الاینرهای ارتودنسی شفاف در دوران بارداری ایمن است، ممکن است درمان به چند دلیل دچار مشکلاتی شود. اگر می‌خواهید در دوران بارداری از ارتودنسی شفاف استفاده کنید، بهتر است درمان را حدود یک ماه قبل از بسته شدن نطفه آغاز نمایید تا دهان شما زمان کافی برای تطبیق پیدا کردن داشته باشد. در صورتی که انجام این کار امکان پذیر نبود، باید به فکر انجام درمان در دومین سه ماهه درمان باشید که علائم بیماری صبحگاهی معمولاً دیگر وجود ندارد.

تجربیات خود در زمینه درمان با ارتودنسی را به اشتراک بگذارید!!
اگر استفاده از ارتودنسی شفاف در دوران بارداری خطری ندارد، انجام درمان در این زمان نقاط ضعف خود را دارد. برای تعیین این موضوع که آیا شما باید از درمان با ارتودنسی شفاف در دوران بارداری استفاده کنید، متخصصین ارتودنسی  توصیه می‌کنند تا نوبت مراجعه خود به  مطب متخصص ارتودنسی خود را همین امروز تنظیم کنید.

آیا پس از ارتودنسی در بارداری استفاده از ریتینرها ضروری است؟


از ریتینر ارتودنسی  برای حفظ دندان‌های شما در موقعیت جدید خود پس از باز کردن بریس‌ها استفاده می‌شود. بیشتر متخصصین ارتودنسی یکی از این سه نوع ریتینر را برای شما استفاده می‌کنند:

  • ریتینرهای پلاستیکی شفاف (که تروتین نیز نام دارند)، از این ریتینرها گاهی اوقات یک الی دو روز پس از باز کردن بریس‌ها برای دندان‌های بالا استفاده می‌شود. این ریتینر معمولاً تنها در شب استفاده می‌شود و بطور متوسط باید ۲۴ ماه از آن استفاده کرد. پس از ساییده شدن این ریتینر، متخصص ارتودنسی احتمالاً آن را با ریتینرهای سیمی سنتی تعویض خواهد کرد. برخی از بیماران می‌گویند این نوع ریتینرها راحت نیستند.
  • ریتینرهای ثابت، این ریتینر سیمی است به صورت دائمی با مواد کامپوزیت به دندان‌ها ثابت می‌شود. این ریتینرها معمولاً پس از باز کردن بریس‌ها به پشت دندان‌های فک پایین متصل می‌شود. گاهی اوقات این نوع ریتینر برای دندان‌های ردیف بالا نیز استفاده می‌شود، البته معمولاً این کار امکان پذیر نیست زیرا می‌تواند با بایت بیمار تداخل ایجاد کند. ریتینر ثابت تا چند سال در جای خود باقی خواهد ماند.
  • ریتینر سیمی (که به ریتینر هاولی هم گفته می‌شود)، این مزیت اضافی را دارد که می‌توان آن را تنظیم کرد، که باعث می‌شود دندان‌ها اندکی حرکت داشته باشند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی در بارداری


ارتودنسی در بارداری

پس از تهیه بریس یا پلاک و در دهان گذاشتن آن نیاز به مصرف هیچ گونه دارو یا رعایت رژیم غذایی خاصی نیست. بنابراین می‌توانید درمان ارتودنسی را با خیال آسوده ادامه دهید؛ فقط به خاطر داشته باشید که در ابتدا و بالافاصله پس از گذاشتن بریس باید غذاهای نرم میل کنید. از یاد نبرید که اگر ارتودنسی را متوقف کنید و بریس را از دهان دربیاورید، ممکن است پس از متولد شدن فرزندتان فرصت چندانی برای مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی نداشته باشید. توصیه می شود پس از هر وعده غذایی از نخ دندان،مسواک برای کاهش خطرات احتمالی و سلامتی دندان های خود استفاده کنید.

اجتناب از دندان درد در بارداری همواره امکان‌پذیر نیست و مطمئناً نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجهی کرد. ابتلا به درد دندان در طول دوره بارداری تحت تاثیر دو عامل اصلی می‌باشد. اولین عامل مربوط به یک حقیقت بوده، ولی عامل دوم فقط یک تفکر نادرست است. حقیقت موجود در این رابطه مربوط به احتمال بالاتر دچار شدن زنان به مشکلات دندان در طول دوره بارداری می‌باشد که در عمل این شرایط می‌تواند با درد دندان یا لق شدن آن برای بیمار همراه باشد. تفکر نادرست مطرح در این رابطه مربوط به اجتناب از دندانپزشکی در دوران بارداری به خاطر خطر احتمالی آن برای جنین است.

 

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube