ارتودنسی زیبایی: زیبایی لبخند و صورت و رفع ناهنجاری فک و دندان

ارتودنسی زیبایی

بیشتر بزرگسالان در تمام طول عمر خود هنگام خندیدن، لبخند زدن و صحبت کردن، جلوی دهان خود را می‌پوشانند. از طرفی بخاطر چندین سال عدم تمایل به استفاده از بریس‌های بزرگسالان و نگرانی برای هزینه‌بر بودن یا تهاجمی بودن عمل ارتودنسی ترمیم دندان، احساس می‌کنند چاره‌ای ندارند. درمان زیبایی ارتودنسی روشی برای صاف کردن یا حرکت دندان‌هاست به منظور بهتر کردن ظاهر دندان‌ها و نحوه عملکرد آنها. همچنین می‌تواند از طریق پخش کردن فشار جویدن در تمام دندان‌ها، به مراقبت از سلامتی درازمدت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کمک کند.

آیا کاندید ارتودنسی زیبایی هستید؟


 آیا کاندید ارتودنسی زیبایی هستید

بطور کلی، اگر مشکلاتتان به دندان‌های خلفی است، همچون دندان‌های کج یا فاصله‌دار، و همچنین از سلامت کلی دهان و دندان مناسبی برخوردار باشید، می‌توانید برای درمان ارتودنسی زیبایی واجد صلاحیت باشید. این درمان‌ها می‌‌تواند برای بیمارانی سودمند باشد که تنها می‌خواهند دندان‌های خود را برای مشکلات زیبایی شناختی صاف کنند و مشکلات شدید یا متوسط ناصافی دندانی همچون فشار بیش از حد گاز یا گاز کم فشار ندارند. برای بیمارانی که مشکلاتی ارتودنسی بیشتر نمود دارد، ممکن است پزشکان از ارتودنسی شفاف استفاده کنند.

ارتودنسی زیبایی چیست؟


ارتودنسی زیبایی شاخه‌ای از دندانسازی است که به ترمیم دندان‌های ناصاف و نامرتب برای مقاصد زیبایی شناختی می‌پردازد. این شاخه از علم با استفاده از بریس‌ها برای کمک به حرکت دادن دندان‌های بسیار ناصاف به موقعیت مناسب خود استفاده می‌شود. بریس‌ها نوع استاندارد درمان برای دندان‌های ناصاف هستند، این دندان‌ها منجر به حالتی می‌شود که به آن بایت نامناسب گفته می‌شود. به عبارت دیگر هنگامی که ردیف دندان‌های بالایی از ردیف زیرین دندان‌ها جلو بزند یا دندان‌های زیادی در فک وجود داشته باشد که باعث شلوغ شدن فک شده‌اند. ممکن است برای ترمیم ناهنجاری‌های ناشی از مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ) از بریس استفاده شود، که در این ناهنجاری‌ها مشکلات در حرکت فک موجب بروز دشواری در بایت یا جویدن شده است. از بریس‌ها به علل پزشکی استفاده می‌شود ولی همچنین می‌توان از آنها به علل زیبایی شناختی همچون ترمیم لبخند کج نیز استفاده شود. این عارضه می‌تواند بر اعتمادبنفس و عزت نفس شخص و همینطور کیفت کلی زندگی شخص تأثیر منفی بگذارد. دندان‌های کاملاً صاف و مرتب این وضعیت را بهبود بخشیده و همچنین لبخندی زیبا و جذاب را برای شخص به ارمغان خواهد آورد.

مزایای ارتودنسی زیبایی


فارغ از هر نوع گزینه درمانی که ممکن است برای شما مناسب باشد، تجهیزات تماماً از مواد پلاستیکی خالص ساخته شده‌اند. این مواد تماماً شفاف بوده و به همین خاطر در صورت لزوم برای استفاده از آنها در تمام طول روز نیز می‌تواند با اعتماد بنفس کامل از آنها استفاده کنید. از آنجایی که این تجهیزات دهانی بصورت سفارشی ساخته می‌شود، به راحتی روی دندان‌ها نشسته و ایجاد حس ناراحتی نیز نمی‌کنند. همچنین این تجهیزات متحرک هستند و به شما اجازه می‌دهد بدون استفاده از آنها غذا بخورید، لذت ببرید و به راحتی از دندان‌های خود مراقبت کنید. با ارتودنسی زیبایی، متخصصین ارتودنسی، می‌توانند در در مدت بسیار کوتاهتری نسبت به روش‌های سنتی ارتودنسی، دندان‌های شما صاف و مرتب کنند. به همین خاطر می‌توانید انتظار داشته باشید که برای عکس‌های پرسنلی یا عروسی خود که باید به بهترین حالت در آن حضور داشته باشید، در مدتی کوتاه به لبخندی صاف‌تر دست یابید.

بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی زیبایی

انواع مختلفی از بریس در بازار وجود دارد که عبارتند از:

 • ارتودنسی شفاف (بریس‌های نامرئی)
 • بریس‌های فوری برای بزرگسالان
 • ارتودنسی دایمون
 • الاینر اینمان
 • الاینرهای شفاف متحرک Simpli 5

از این پلاک‌ها به دو شیوه استفاده می‌شود: برای ترمیم ناصافی که پس از آن از ریتینرها برای ثابت کردن دندان‌ها در جای خودشان استفاده می‌شود.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف

به این نوع ارتودنسی، بریس‌های نامرئی نیز گفته می‌شود. این نوع از بریس از مواد شفاف ساخته شده است، به عبارت دیگر با چشم معمولی به سختی می‌توان آنها را تشخیص داد. این نوع ارتودنسی از بریس‌های پلاستیکی ساخته شده که به راحتی روی دندان‌ها را پوشانده و تدریجاً آنها را در موقعیت مطلوب نگاه می‌دارند.

بریس‌های فوری برای بزرگسالان

بریس‌های فوری برای بزرگسالان

از این نوع بریس‌ها تنها برای بزرگسالان استفاده می‌شود. این بریس‌ها برای افراد بالغی مناسب است که دندان‌هایشان کاملاً رشد کرده و بصورت تجمعی نیستند یا تجمع اندکی دارند و دندان‌های ناصاف استفاده می‌شود. این نوع بریس‌ها متشکل از یک محافظه لثه با موتورهای کوچکی است که باعث ویبره آن می‌شود. این ویبره هنگامی آغاز می‌شود که شخص محافظ لثه را برای مدت مشخصی گاز می‌زند. این تحریک باعث شُل شدن لیگامنت‌ها و همچنین موجب رشد استخوان‌های جدید می‌شود که دندان‌ها را به جای مناسب خود حرکت داده و آنها را همانجا نگاه می‌دارد.

ارتودنسی دایمون

ارتودنسی دایمون

این بریس‌های عاری از فلز و بدون سایش متشکل از سیم‌ها و مکانیسم اسلاید هستند که به دندان‌های ناصاف فرصت حرکت به جای خود می‌دهد.

الاینر اینمان

الاینر اینمان

این پلاک‌ها ظاهراً مشابه ارتودنسی شفاف هستند بجز این که اینها ساخته شده از یک میله فلزی ست که می‌توان آن را جلوی دندان دیده می‌شود. ولی طبق همان رویه ارتودنسی شفاف نصب می‌شود. ترکیب میله فلزی و فنر مارپیچ که روی دندان‌ها فشار می‌آورد موجب حرکت "فشاري- کششي" می‌شود که دندان‌ها را در جای مناسب خود قرار می‌دهد.

الاینر های شفاف متحرک Simpli 5

الاینر های شفاف متحرک

یک مجموعه پلاستیکی شفاف از الاینرهاست (کلاً پنج عدد) که به منظور ترمیم موارد خفیف ناصافی دندان‌ها یا سایر مشکلات ارتودنسی دندان‌ها استفاده می‌شود. این نوع بریس میله فلزی، سیم یا براکت ندارد و کسانی از این بریس‌ها استفاده می‌کنند که می‌خواهند نوع خفیف ترمیم زیبایی داشته باشند. دندان‌های کج یا پرازدحام در میان این الاینرها به آرامی و در طول زمان حرکت می‌کنند. وقتی که این الاینرها شل شوند باید با الاینر دیگری جایگزینشان کرد. این پروسه تا هنگامی ادامه می‌یابد که دندان‌ها در سر جای خود قرار گیرند. این گزینه‌های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک بر طبق وضعیت دندان‌های شما و همچنین ترجیح شخصی خودتان، مناسب‌ترین بریس را تجویز خواهد نمود.

درباره ارتودنسی زیبایی بیشتر بدانید


یک لبخند زیبا برای خیلی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در گذشته خیلی از بزرگسالان از استفاده از بریس‌های ارتودنسی می‌ترسیدند، زیرا استفاده از آنها را خجالت آور می‌دانستند یا نمی‌خواستند وقت و هزینه زیادی را صرف آن کنند. ارتودنسی زیبایی این مشکلات را برطرف کرده است. در ادامه چند سوال و دغدغه متداول را در مورد ارتودنسی و زیبایی دندان خواهید دید، که می‌تواند به شما یا بیمارتان در برطرف کردن دغدغه‌ها اثربخش باشد.

سن مناسب برای انجام ارتودنسی زیبایی

هیچ محدودیت سنی برای بزرگسالان وجود ندارد که اگر از وضعیت سلامتی دهان و دندان مناسبی برخودار باشند نتوانند از درمان ارتودنسی زیبایی استفاده کنند. ارتودنسی زیبایی به شما لبخند زیبایی را هدیه می‌کند که همیشه خواهان آن بودید بدون آنکه زمان زیادی را از شما بگیرد. این گزینه‌های درمانی جدید به شما اجازه می‌دهد تا در طول درمان نیز زیبا بنظر برسید.

طول مدت ارتودنسی

برای بسیاری از بزرگسالان، ارتودنسی زیبایی تنها شش ماه طول خواهد کشید. بسته به نوع تجهیزات استفاده شده و مقدار حرکت دندانی مورد نیاز، درمان ممکن است حتی کمتر از این مدت نیز طول بکشد.

آیا ارتودنسی زیبایی درد دارد؟

تفاوت زیادی بین درد و حس ناخوشی وجود دارد. تمام تجهیزات پزشکی به قدری زمان برای عادت کردن به آن تجهیزات نیاز دارند، ولی این تنها چند ماه طول می‌کشد. بیشتر ناراحتی‌ها تنها مدت کوتاهی طول می‌کشد، یعنی تا چند روز پس از مراجعه برای تنظیم دوباره ارتودنسی. مقداری از این ناراحتی به بخش‌های فلزی ارتودنسی ارتباط دارد، که ممکن است باعث سوراخ شدن یا نیشگون گرفتن شود، ولی این مشکل را نیز می‌تواند با استفاده از وکس بطرز قابل توجهی کاهش داد. بطور کلی، ناراحتی بقدری نخواهد بود که نشود با یک استامینوفن آن را برطرف کرد.

نحوه مراقبت از ارتودنسی زیبایی

بهداشت مناسب دهان و دندان هنگام استفاده از تجهیزات روی دندان‌ها، کمی بیش از گذشته نیاز به دقت دارد، ولی با استفاده از ابزارهای درست به راحتی می‌توان این مشکل را نیز برطرف کرد. واتر پیک، مسواک برقی، دهانشویه‌های حاوی فلوراید و نخ دندان می‌تواند مراقبت از دندان و نظافت و از بین بردن جرم‌های دندانی را بسیار ساده‌تر کنند.

۱۰ دلیل غیر زیبایی برای درمان ارتودنسی


برای اکثر افراد، دلیل استفاده از درمان ارتودنسی تنها داشتن دندان‌هایی صاف و لبخندی سفید و زیباست که همیشه آرزوی آن را داشته‌اند. علیرغم اینکه این دلیل یک مزیت عمده برای ارتودنسی است، ولی مزایای غیر زیبایی و درمانی عمده‌ای نیز دارد. در ادامه ده دلیل درمانی و غیر زیبایی برای مراجعه به ارتودنتیست آورده شده است:

 • برای جلوگیری از رشد دندان در جای ناصحیح: در صورتی که کودکتان به طور مرتب عکس رادیولوژی بگیرد، شما نیز خواهید دانست که آیا دندان‌هایش در جای صحیحی رشد می‌کند یا خیر. اگر دندان‌های کودک در حال رشد در جهت نادرستی باشند، کودکتان نیز می‌تواند درمان اولیه ارتودنسی را پیش از رشد نادرست دندان‌ها و پیش از بروز مشکلی، دریافت نماید.
 • برای ترمیم ازدحام دندان‌ها: حتی ازدحام خفیف دندان‌ها نیز می‌تواند موجب مشکلاتی در بهداشت دندان‌ها و مشکلات روی هم قرار گرفتن درست دندان‌ها شود، حل کردن این مشکل منجر به سلامت ماندن دندان‌ها و روی هم قرار گرفتن راحت آنها خواهد شد.
 • برای محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها: بایت نامناسب می‌تواند باعث شود که دندان‌ها، پرشدگی‌های دندان و تاج‌ها شکسته یا آسیب ببینند. این امر موجب درد و لثه‌های ناسالم خواهد شد.
 • برای ترمیم اوربایت، آندربایت یا کراس بایت: بایت‌های نامناسب می‌توان باعث بروز مشکلاتی در تکلم، گاز گرفتن و جویدن شود. بخشی اعظم درمان ارتودنسی مرتب کردن بایت است به گونه‌ای که دندان‌های بالایی و پایینی رو هم قرار بگیرند، به این حالت چفت شدگی دندان‌ها می‌گویند.
 • برای پیشگیری از درد فک: بایت نامناسب باعث سخت‌تر کار کردن عضلات فک نسبت به حالت عادی خود می‌شوند، که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی چون سردرد، قفل شدن فک، اسپاسم عضلانی، خستگی یا درد سینوس‌ها شود.
 • برای پیشگیری از مشکلات تنفسی و بلعی: دندان‌های نامرتب می‌توانند منجر به خروپف کردن و اختلالات جدی‌تر خواب همچون آپنه خواب شوند.
 • برای ترمیم فاصله بیش از حد دندانی: مشکلات مربوط به فاصله بیش از حد دندان‌ها ناشی از اسیب دیدگی، دندان‌های ریز، پوسیدگی دندان، یا مشکلات طبیعی فاصله دندانی را می‌توان با این روش درمان کرد.
 • برای ترمیم اثرات مکیدن انگشت یا شست دست: این عادت‌ها در سنین پایین باعث بروز مشکلات در بایت و موقعیت صحیح دندان‌ها شود.
 • برای پیشگیری از بیماری قلبی: بهداشت نامناسب دهان و دندان می‌تواند منجر به تشکیل جرم لثه شود که با رشد باکتری‌های مضر در آن ناحیه می‌تواند به جریان خون وارد شده و باعث بروز بیماری‌های قلبی-عروقی شود.
 • برای پیشگیری از پوسیدگی دندان: به سختی می‌توان با دندان‌های نامرتب، تمام نقاط دهان را نظافت کرد، که باعث جا ماندن بسیاری از نقاط مستعد برای پوسیدگی خواهد شد.

همانطور که دیدید، چندین و چند مزیت برای انجام درمان ارتودنسی وجود دارد. چه بخواهید از درمان اولیه ارتودنسی برای کودکتان بهره ببرید، چه درمان سنتی برای نوجوانان یا جوانان، یا درمان دندان‌های خودتان هیچوقت برای بهره بردن از یک لبخند سالم دیر نیست.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube