ارتودنسی کودکان (بهترین زمان اولین معاینه و درنظر گرفتن رشد فک)

ارتودنسی

درمان ارتودنسی عمدتا برای پیشگیری و اصلاح بی‌نظمی‌های مربوط به "طرز قرارگیری دندان‌ها روی هم" استفاده می‌شود. عوامل متعددی، از جمله عوامل ژنتیکی، از دست دادن زود هنگام دندان‌های اولیه (شیری)، و عادت‌های دهانی مخرب (مانند خوردن انگشت شست و مشکلات رشد)، ممکن است به چنین بی‌نظمی‌هایی منجر شوند.بی‌نظمی‌های ارتودنسی ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشند و یا در دوران نوزادی یا در دوران آغازین کودکی ایجاد شوند. دندان‌های کج مانع از اعتماد به نفس  شده و مراقبت از دهان را دشوار می‌کنند، حال آن‌که دندان‌های صاف و منظم به کاهش خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های وابسته به لثه در دوران کودکی کمک می‌کنند.در طی بازدیدهای پیشگیرانه شش ماهه، متخصص ارتودنسی کودک شما قادر به استفاده از ابزارهای تشخیصی متعددی به منظور نظارت بر بی‌نظمی‌های ارتودنسی و در صورت لزوم اجرای راهبردهای مداخله کننده زودهنگام است. کودکان باید قبل از سن ۸ سالگی ارزیابی اولیه ارتودنسی داشته باشند.

چرا درمان اولیه ارتودنسی معنی دارد

بعضی از کودکان علائم اولیه نشانه‌های نیاز به ارتودنسی، برای کودکان مبتلا به بی‌نظمی شدید ارتودنسی، درمان ارتودنسی در اوایل می‌تواند مزایای بسیاری را شامل شود، از جمله:
•    افزایش اعتماد به نفس و داشتن ظاهری زیبا.
•    افزایش احتمال رشد مناسب.
•    افزایش احتمال داشتن دندان‌های همتراز و با فاصله مناسب در بلوغ.
•    کاهش خطر ابتلا به دندان قروچه (ساییدن دندان‌ها).
•    کاهش خطر کرم خوردگی در دوران کودکی، بیماری مربوط به لثه و پوسیدگی دندان.
•    کاهش خطر ایجاد دندانی که به خاطر تنگی جا و غیره نمی‌تواند دربیاید.
•    کاهش خطر ابتلا به درمان‌های طولانی مدت ارتودنسی در سال‌های آتی.
•    کاهش خطر مشکلات گفتاری.
•    کاهش خطر صدمات دندان، لثه و استخوان فک.

انواع مختلف بریس‌ها


انواع مختلف ارتودنسی برای کودکان به شرح زیر است:

ارتودنسی فلزی: انتخاب بهتر برای لبخندی با اعتماد به نفس

ارتودنسی

ارتودنسی فلزی رایج‌ترین انتخاب برای کودکان است. ارتودنسی‌های فلزی، ارتودنسی‌های اصلی هستند. در حال حاضر، با پیشرفت تکنولوژی، آنها کوچکترین، آراسته‌ترین و قوی‌ترین نوع ارتودنسی هستند. آنها رابط‌هایی رنگی دارند که در بالای آنها قرار می‌گیرند تا سیم را نگه دارند. مزیت بزرگ ارتودنسی‌های قدیمی این است که آنها حتی برای سخت‌ترین و دشوارترین موارد کاربرد دارند.

ارتودنسی‌های شفاف: راهی تقریبا نامرئی برای مرتب کردن دندان‌ها

ارتودنسی

ارتودنسی‌های شفاف انتخاب مشترک برای کسانی است که می‌خواهند در مورد صاف کردن دندان‌ها و گرفتن یک لبخند زیبا و خوب محتاط باشند. آنها از سرامیک، که نوعی مواد همرنگ دندان و تقریبا نامرئی هستند، ساخته شده‌اند. آنها را می‌توان با روابط همرنگ دندان برای داشتن ظاهری بی‌نظیر استفاده کرد. ارتودنسی سرامیکی از نظر زیبایی بسیار خوب است و یک گزینه عالی برای بزرگسالان و والدین است.

ارتودنسی‌های لینگوال یا زبانی (Incognito) : گزینه برتر

ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال یا زبانی، برترین انتخاب از منظر زیبایی شاختی برای بزرگسالان است، زیرا بریس‌ها در داخل دهان و در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. شرکت‌های زیادی وجود دارند که ارتودنسی زبانی را تولید می‌کنند و در حال حاضر رایج‌ترین، با پیشرفته‌ترین ویژگی‌هادر ارتودنسی زبانی، "Incognito" نامیده می‌شود. آنها طلایی رنگ ساخته می‌شوند، ارتودنسی‌های ساخته شده به طور منحصر به فرد مخصوص آناتومی دندان‌های شما بوده و در داخل دندان‌های شما قرار می‌گیرند. شرکت Incognito از پیشرفته‌ترین و به روز ترین تکنولوژی CAD / CAM برای تنظیمات سفارشی‌سازی و تجویز شده که منجر به نتایج قابل پیش‌بینی‌تری برای شما می‌شود استفاده می‌کند. سیم‌ها به طور خاص توسط ربات برای برنامه درمانی ارتودنسی خم ‌می‌شوند، به نحوی که در هر مرحله از درمان، دقت حداکثر می‌شود و شما در حداقل تعداد ویزیت به لبخند رویایی خود دست پیدا می‌کنید.

TADS

ارتودنسی

بر خلاف سایر دستگاه‌های ارتودنسی، TADS  (دستگاه‌های لنگرگاهی موقت) به حرکات دندانی که در بعضی موارد انجام آنها غیرممکن است، کمک می‌کند. TADS در ارتودنسی برای بیش از سه دهه مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی‌که این دستگاه‌ها در دهان استفاده می‌شوند، یک نقطه لنگرگاه را برای نیروی کشیدن یا فشار آوردن فراهم می‌کنند که در غیر این صورت باید از خارج از دهان استفاده شود. بنابراین، در برخی موارد خاص می توان از به کار بردن هدگیر ارتودنسی اجتناب کرد. استفاده از یک هدگیر ارتودنسی می‌تواند یک تجربه ناراحت کننده و آسیب‌زا باشد. اغلب، TADS می‌تواند استفاده از کلاه را از بین ببرد؛ این پیشرفت در فن‌آوری توسط بسیاری از بیماران قدردانی می‌شود.
TADS بسیار کوچک است. آنها به صورت موقت در دهان قرار می‌گیرند و زمانی که پیشرفت مورد نظر به دست آمده و آنها دیگر مورد نیاز نیستند، برداشته می‌شوند. آنها معمولا برای چند ماه درمان باقی می‌مانند. TADS مانند یک دسته درب عمل می‌کند که می‌تواند برای فشار دادن یا کشیدن دندانی که حرکت دادن آن دشوار است، مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از TADS مزایای دیگری را نیز برای بیماران فراهم می‌کند: ممکن است ضرورت استفاده از نوارهای لاستیکی را از بین ببرد، این می‌تواند زمان درمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و در بیشتر موارد شدید، می‌تواند به کاهش احتمال عمل جراحی کمک کند. TADS لوازم مورد استفاده همزمان با ارتودنسی یا الاینرهای شفاف است که به بیماران بیشترین تعادل را در لبخند‌های جدید آنها می‌بخشد.

ارتوپدی دندان-صورت


ارتودنسی

"ارتوپدی" به صراحت به معنی تغییرات استخوانی است. هنگامی‌که یک عدم تعادل اسکلتی (وابسته به استخوان‌بندی) وجود دارد، درمان ممکن است نیاز به ارتوپدی در سن مناسب داشته باشد. گاهی اوقات درمان هم به ارتودنسی و هم ارتوپدی در سن مناسب نیاز دارد. اگر کودک دارای فک بالای نازک از دید پهلو یا فک بالای معیوب از دید روبرو در مقایسه با فک پایین باشد، بهترین زمان برای درمان در سنین پایین است، زیرا استخوان‌ها نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند، که این موضوع منجر به کاهش احتمال عمل جراحی در آینده می‌شود. ارتوپدی را می‌توان به این طریق توضیح داد: اگر یک کودک انگشت شست خود را برای مدت‌ها بمکد، تغییرات استخوانی ایجاد می‌کند. در برخی موارد، حرکت دندان نیز وجود دارد. اساسا، کودک به خاطر این عادت‌ها، در حال انجام ارتودنسی و ارتوپدی ترکیبی خود است. این امر برای درمان ارتوپدی غیر رایج نیست که از ارتودنسی‌های قدیمی در سنین پایین با هدف هدایت مناسب رشد و توسعه صورت استفاده شود.

کودک من چه زمانی می‌تواند درمان ارتودنسی اولیه را آغاز کند؟


متخصص ارتودنسی کودکان سه مرحله وابسته به سن  را در درمان ارتودنسی تعیین می‌کند. این مراحل در زیر شرح داده شده است.

مرحله ۱: درمان اولیه (۲-۶ ساله)

درمان اولیه ارتودنسی به منظور هدایت و تنظیم عرض هر دو قوس دندانی است. هدف اصلی درمان اولیه این است که فضای کافی برای درآمدن دندان دائمی به درستی ایجاد شود. کاندیداهای خوب برای درمان اولیه شامل موارد زیر می‌شوند: کودکانی که در جویدن مشکل دارند، کودکانی که دندان شیری خود را زود از دست می‌دهند، کودکانی که فک آنها در هنگام حرکت صدا داده یا ساییده می‌شود، bruxers، و کودکانی که از دهان (به جای بینی و دهان) برای تنفس استفاده می‌کنند.
در طول فاز اولیه درمان، پزشک با والدین و کودکان کار می‌کند تا عادت‌های مضر ارتودنسی، نظیر استفاده بیش از حد از پستانک و مکیدن انگشت شست را از بین ببرد. دندانپزشک همچنین ممکن است یکی از انواع تجهیزات دندانپزشکی (تجهیزات ارتودنسی) را برای رشد فک‌ها، نگه‌داشتن فضا برای دندان‌های بالغ (نگهدارنده‌های فضا)، یا جلوگیری از انتقال دندان‌ها به مناطق ناخوشایند فراهم کند.

مرحله ۲: مرحله دندانپزشکی میانی (۶-۱۲ سال)

اهداف درمان‌های دندانپزشکی میانی، تعدیل فک بی‌ثبات، شروع به اصلاح کراس بایت، و شروع روند صاف کردن دندان‌های دائمی ناهموار است. دوره دندانپزشکی میانی یک دوره رشد را در زمانی که بافت‌های نرم و سخت بسیار قابل انعطاف هستند در نظر می‌گیرد. به این ترتیب، در بعضی موارد، زمان بهینه‌ای برای شروع اصلاح ناهنجاری شدید مورد توجه قرار می‌گیرد. باز هم دندانپزشک ممکن است برای کودک یک دستگاه دندانپزشکی در نظر بگیرد. برخی از لوازم (مثل بریس‌ها) ثابت هستند و برخی دیگر قابل جابجایی یا متحرک هستند. صرف نظر از دستگاه، کودک همچنان قادر به صحبت کردن، خوردن و جویدن به طور عادی خواهد بود. با این حال، کودکانی که با لوازم ثابت درمان می‌شوند، باید به منظور تمیز کردن کل ناحیه دهان در هر روز برای کاهش خطر ایجاد لکه، فساد، و آسیب‌های زیبایی آتی مراقبت بیشتری داشته باشند.

مرحله ۳: مرحله دندانپزشکی نوجوانی و بلوغ (۱۳+ سال)

دندانپزشکی نوجوانی آن چیزی است که زمانی که در مورد درمان ارتودنسی فکر می‌شود، به ذهن بیشتر والدین خطور می‌کند. برخی از اهداف اصلی دندانپزشکی نوجوانان عبارت از صاف کردن دندان‌های دائمی و بهبود ظاهر زیبایی لبخند است. اغلب در طول این دوره، دندانپزشک از "بریس‌های" ثابت یا قابل جابجایی به منظور صاف کردن تدریجی دندان استفاده می‌کند. پس از اتمام درمان ارتودنسی، ممکن است نیاز باشد نوجوان از نگهدارنده به منظور جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به وضعیت اولیه خود استفاده کند.

کودکان شما چه مدت باید از ارتودنسی استفاده کنند؟


یک سوال رایج بین همه کسانی که در نظر دارند شروع به درمان ارتودنسی کنند این است که "چه مدت کودک شما نیاز به داشتن ارتودنسی دارد؟" مدت زمان درمان ارتودنسی ممکن است بسته به ویژگی‌های فردی هر مورد به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. انتظار می‌رود زمان درمان معمول ارتودنسی از یک تا سه سال باشد، اگر چه به طور متوسط دو سال است. اما در برخی موارد درمان ممکن است تا ۶ سال ادامه پیدا کند.

مراقبت اضطراری ارتودنسی


ارتودنسی

اگر بخشی از ارتودنسی شل شود یا بشکند، به احتمال زیاد یک مورد اورژانسی نیست و می‌تواند با ملاقات بعدی با متخصص ارتودنسی مورد توجه قرار گیرد. در طول ساعات کاری با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید و شرایط را توضیح دهید. در همین حال، شما می‌توانید راه حل‌های موقت برای مسائل معمول ارتودنسی را در این صفحه پیدا کنید.

ناراحتی ناشی از بریس‌ها

طبیعی است که احساس ناراحتی را برای یک یا دو روز پس از اعمال بریس یا انجام تنظیمات در ملاقات‌های آینده داشته باشید. این یک موقعیت اورژانسی نیست، اما ممکن است ناراحت کننده باشد، به خصوص وقتی که سعی می‌کنید غذا بخورید. خوردن غذاهای نرم برای چند روز ممکن است کمک کند. سوپ، غذاهای آب‌پز و ماکارونی و پنیر انتخاب‌های خوبی هستند. داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می‌توانند کمک کنند.

زخم‌های دهانی ناشی از بریس‌ها

به دلیل براکت‌های ارتودنسی سنتی، ممکن است چند زخم در دهان داشته باشید. این زخم‌ها ممکن است در داخل گونه‌ها یا بر روی لب‌ها و یا حتی روی زبان ظاهر شوند. این زخم‌ها شایع هستند و متاسفانه ممکن است ناراحت کننده باشند. استفاده از بی‌حسی موضعی مانند Orabase یا Ora-Gel کمک خواهد کرد که کودکتان احساس خوبی داشته باشد و همچنین به بهبود زخم کمک می‌کند. هر زمانی که کودک شما نیاز به بی‌حسی دارد، مجددا آن را به‌کار ببندید و مطمئن باشید که آن را با یک گوش پاک کن به‌کار می‌برید تا کودک شما منطقه را به عفونت احتمالی مبتلا نکند. برای کاهش بیشتر ظاهر این زخم‌ها، کمی از موم را به نقطه سفت بر روی بریس‌ها اعمال کنید. متخصص ارتودنسی باید یک بسته موم ارتودنسی را در زمانی که کودک شما برای نخستین بار ارتودنسی خود را دریافت می‌کند، بدهد.

گیرکردن غذا پشت بریس‌ها

گیرکردن غذا در بین دندان‌های شما و پشت ارتودنسی می‌تواند کمی ناراحت کننده و حتی کمی شرم‌آور باشد، اما یک راه حل آسان وجود دارد. به سادگی یک گره کوچک را در وسط نخ دندان ایجاد کنید تا به شما کمک کند با فشار دادن نخ دندان به پشت براکت، مواد غذایی را خارج کنید. کودک شما همچنین می‌تواند از مسواک بین دندانی و یا حتی خلال دندان عادی استفاده کند، اما باید به آرامی این کار را انجام دهد تا به لثه‌ها و ارتودنسی آسیب نرساند.

تغییرات در هزینه‌های درمان


تعيين هزینه ارتودنسی برای کودکان عمدتا به مدت زمانی بستگی دارد که فرزند شما نیاز به پوشیدن آن دارد. هزینه ارتودنسی با توجه به نوع ارتودنسی توصیه شده تغییر می‌کند. تطابق فرزند شما با دستورالعمل‌های ارتودنسی نیز اهمیت دارد، زیرا تعمیر و جایگزینی هزینه کلی درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما در هنگام پوشیدن ارتودنسی از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube