استفاده از مسواک برقی در ارتودنسی ( روش استفاده ،انتخاب بهترین نوع)

مسواک برقی ارتودنسی

پیدا کردن یک مسواک الکتریکی (برقی) یا سونیک درجه‌ی یک بسیار مهم است، خصوصاً اگر سیم‌کشی ارتودنسی بروی دندان‌هایتان دارید. با وجود بندها، براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی ممکن است تمیز کردن لثه‌ها و دندان‌ها برایتان دشوار شود،طی مدت استفاده از سیم‌کشی‌های ارتودنسی، ممکن است دچار زخم‌هایی در دهان، قرمزی خط لثه ، لکه‌های سفید روی مینای دندان، علائم اولیه‌ی پوسیدگی دندان و التهاب لثه‌ها شوید. در واقع در بیماران ارتودنسی که بیشتر به جای مسواک‌های دستی از مسواک‌های الکتریکی برای تمیز کردن دندان و سیم‌کشی‌هایشان استفاده می‌کنند، میزان انباشتگی پلاک و جرم دندان، علائم التهاب و عفونت لثه‌ها و قرمزی خونریزی لثه‌ها در آن‌ها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

برخی مشکلات رایج

اگر در مسواک زدن دستی به حد کافی زبردست نیستید، خریدن یک مسواک الکتریکی یا سونیک درجه یک ممکن است شما را ناامید کند و پول شما را هدر دهد. بنابراین بهتر است اول یک مدل ارزان از این نوع مسواک‌ها را بخرید تا بفهمید که آیا برای گرفتن و استفاده از آن راحت هستید یا سر مسواک متناسب با دهان شما است یا خیر.در کسانی که از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنند، برس ها و سر مسواک که ممکن است در بین قسمت‌های سیم‌کشی گیر کنند، می‌توانند سریع‌تر پوسیده و مستعمل شوند. پس باید مجدداً هزینه‌ی دیگری را برای تعویض و خریداری یک سر مسواک جدید بپردازید. بعضی از برس‌ها از برس‌های دیگر سفت و خشک‌تر هستند. مسواک زدن با یک سری مسواک دارای برس های متوسط می‌تواند موجب خرابی خط لثه و به مرور زمان ممکن است منجر به بروز حساسیت دندانی شود. پس به دنبال مسواک‌هایی با برس های نرم باشید.

چرا مسواک‌های برقی، گزینه‌ای بسیار خوب برای زمان استفاده از بریس‌های ارتودنسی هستند؟


 چرا مسواک‌های برقی، گزینه‌ای بسیار خوب برای زمان استفاده از بریس‌های ارتودنسی هستند

استفاده از مسواک‌های برقی در حین درمان ارتودنسی به دلایل مختلفی از جمله موارد ذکر شده در قسمت ذیل مؤثرتر از مسواک‌های دستی شناخته شده‌اند:

پاک کردن جرم‌های بیشتر

مسواک‌های برقی ارتودنسی، نسبت به مسواک‌های دستی، از نوسانات و لرزش‌های سونیک بیشتری برخوردار هستند. وقتی از سیم‌کشی‌های ارتودنسی بروی دندان‌هایتان استفاده می‌کنید، ممکن است بین دندان‌هایتان پلاک یا جرم دندان تشکیل شود. همچنین باقی‌مانده‌ی غذاها در پشت براکت‌ها و سیم‌ها گیر می‌کنند. مسواک‌های برقی، در هر دقیقه، هزاران هزار ضربه وارد می‌کنند تا پلاک را از روی دندان پاک کنند. همچنین مسواک‌هایی برقی مخصوص ارتودنسی و استفاده از سیم‌کشی دندان طراحی شده‌اند.

حسگر فشار

مسواک‌های دستی، حسگر فشار ندارند. مسواک زدن با فشار زیاد منجر به بروز مشکلاتی در براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی خواهد شد. همچنین موجب درد و ناراحتی نیز می‌شود. وارد کردن فشار خیلی زیاد روی لثه‌ها باعث آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. در نتیجه‌ی این آسیب، لثه‌ها تحلیل می‌روند. همچنین این فشار باعث خراشیدن مینای دندان خواهد شد که می‌تواند عواقبی را در آینده داشته باشد، خصوصاً در رابطه با بریس‌های ارتودنسی.مسواک‌های برقی دارای زنگ هشداری هستند که هنگام وارد کردن فشار بیش از حد روی دندان‌ها به صدا درمی‌آید. این ویژگی نحوه‌ی مسواک زدنتان را اصلاح کرده و بریس‌های شما را از خراب شدن در امان نگه می‌دارند.

برس های نرم و طراحی‌های متنوع

برس های مخصوص مسواک برقی، برای تمیز کردن سیم‌کشی‌ها طراحی شده‌اند. برس های روی این مسواک‌ها نرم بوده و دارای سر گرد یا لوزی شکل هستند. نوع برس‌ها بر اساس کاری که قرار است انجام دهند و حالت‌هایی که قرار خواهند گرفت انتخاب می‌شود. بدیهی است که برس های نرم بهتر در بین دندان‌ها و سیم‌کشی‌ها وارد شده و در نتیجه خیلی بهتر تمیز می‌شوند.

برای سلامتی لثه‌ها بهتر است

همان‌طور که قبلاً گفتیم، حسگرهای فشار باعث می‌شوند تا فشاری که اکثر افراد در هنگام مسواک زدن روی لثه‌هایشان وارد می‌کنند، کاهش یابد. مسواک‌های برقی، دارای سری‌هایی نیز هستند که برای ماساژ دادن ملایم لثه‌ها تعبیه شده‌اند. ماساژ دادن ملایم لثه‌ها موجب تحریک و افزایش جریان خون شده و می‌تواند از تحلیل رفتن لثه جلوگیری کند. این امر خصوصاً برای کسانی که از سیم‌کشی ارتودنسی استفاده می‌کنند حائز اهمیت است. افراد بیشتر به خود سیم‌کشی‌ها توجه دارند، درحالی‌که لثه‌ها نیز نیاز به توجه دارند.

تکنولوژی تایمر هوشمند و کواد پیسر

تکنولوژی زمانبندی و تایمر هوشمند، مدت زمان کار دستگاه را کنترل می‌کند. طبق توصیه‌ی متخصصین دندانپزشکی، باید در هر بار مسواک زدن دندان‌هایتان در صبح و شب، دو دقیقه وقت صرف کنید. همچنین توصیه می‌شود که در مدتی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنید، بعد از صرف هر وعده‌ی غذایی حتماً دندان‌هایتان را مسواک بزنید. هر ذره از خوراکی و غذاهایی که در اطراف سیم‌کشی‌ها گیر می‌کند می‌تواند باعث بروز مشکلاتی جدی شود. هشدار زمانی این مسواک‌ها بعد از دو دقیقه مسواک زدن به صدا درمی‌آید. برخی از کمپانی های سازنده ی این مسواک‌ها از تکنولوژی کواد پیسر  برای هشدار دادن کاربر جهت حرکت دادن مسواک به یک چهارم دیگر دهان در طی مسواک زدن استفاده می‌کنند.

راهنمایی برای مسواک زدن

بعضی از مسواک‌های برقی از قابلیت بلوتوث برخوردار هستند که عادات و کارهایی را که برای بهداشت دهان و دندانتان انجام می‌دهید ثبت می‌کند. این قابلیت می‌تواند میزان پیشرفتتان را ثبت کرده و پیشنهاد‌هایی را برای تغییر عاداتتان به شما می‌دهد. هنگامی که تحت درمان ارتودنسی با استفاده از سیم‌کشی دندان هستید، این اطلاعات ثبت شده می‌توانند برای دندان‌پزشکتان مفید و با ارزش باشند. به این صورت، او می‌تواند از وضعیت سلامتی دهان و دندان‌هایتان مطلع باشد. میزان دقت و توجه ای که در طی این دوره به سلامت دهان و دندانتان دارید، در میزان موفقیت شما در استفاده از بریس‌های ارتودنسی تأثیر خواهد داشت.

استفاده‌ی آسان و ایمن

استفاده از مسواک‌های برقی برای کسانی که سیم‌کشی‌های ارتودنسی دارند، آسان و بی‌خطر است. این نوع مسواک‌ها هنگام وارد شدن فشار زیاد در حین مسواک زدن دندان‌ها، به شما هشدار می‌دهند تا از آسیب دیدن براکت‌ها و سیم‌ها جلوگیری شود. این مسواک زمان تعویض سری برس دار را به شما اطلاع خواهد داد. برس های مسواک در برخورد با فلز، پوسیده می‌شوند. برس باید بین دندان‌ها و در اطراف بریس‌ها قرار بگیرد. با استفاده از این مسواک‌ها، دندان‌هایی پاکیزه‌تر و با کمترین پوسیدگی و خوردگی دندان‌ها را در حین درمان ارتودنسی خواهید داشت.

نحوه‌ی انتخاب بهترین مسواک در طی درمان ارتودنسی و استفاده از سیم‌کشی دندان


مراقبت از دندان‌ها همیشه و در همه حال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. البته زمانی که از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنید، این اهمیت بیشتر و البته رعایت آن کمی دشوارتر خواهد شد؛ بنابراین باید از بهترین نوع مسواک برای سیم‌کشی‌های دندان استفاده کنید. حال به برخی ویژگی‌هایی که باید در هنگام خرید یک مسواک مناسب توجه کنید، اشاره می‌کنیم:

 • الکتریکی بودن مسواک: خیلی از وسایل عالی و پرکاربرد، الکتریکی هستند و باور داشته باشید یا نداشته باشید، پزشکان از اختراع این مسواک‌ها بیشتر از هر چیز دیگری شگفت زده شدند. مسواک‌های الکتریکی ویژگی‌های بسیار زیادی دارند و برای مدت زمان درمان یا سیم‌کشی‌های دندان واقعاً مؤثر می‌باشند.
 • حالت‌های مختلف: اکثر مسواک‌های برقی دارای چندین حالت هستند. این حالت‌ها کمی با هم تفاوت دارند و معمولاً افراد حالتی را انتخاب می‌کنند که نوع تمیزکنندگی معمولی، سفیدکنندگی ملایم و حتی حالت ماساژ داشته باشد. برای کاربران جوان‌تری که احتمال سیم‌کشی دندان در آن‌ها بیشتر است، حالت ملایم معمولاً بهتر است.
 • زمان شارژ: اکثر این مسواک‌ها به ۲۴ ساعت زمان برای شارژ نیاز دارند. به این معنا که برای شارژ کامل باتری این مسواک، باید ۲۴ ساعت آن را به شارژ بزنید. البته گفته می‌شود که برای استفاده از مسواک، نیازی نیست که مسواک کامل شارژ شده باشد.
 • استحکام برس های مسواک: برس های مسواک از نرم تا متوسط می‌باشند. اکثر مسواک‌های برقی دارای برس های نرمی هستند. این ویژگی عمدتاً به این خاطر است که برس های خشک و سخت ممکن است برای ساییدن روی سیم‌کشی‌ها زیادی زبر باشند. برس های خشک و سفت در مسواک برقی ممکن است برای هر کسی خیلی زبر باشند.
 • تایمر: برخی از مسواک‌های برقی مخصوص ارتودنسی دارای یک تایمر هستند که برای مدت زمان ۲ دقیقه‌ای کار می‌کنند، یعنی مدت زمانی که باید دندان‌هایتان را مسواک بزنید. برخی انواع دیگر این مسواک‌ها، در طی این دو دقیقه، هر ۳۰ ثانیه به شما هشدار می‌دهند تا به جاهای دیگر دهانتان نیز مسواک بزنید.
 • وزن: همه‌ی مسواک‌های دستی که انتخاب می‌کنیم، وزن کمی دارند و سبک هستند که البته اکثر مسواک‌ها جنین ویژگی دارند. برخی از مسواک‌های برقی می‌توانند موقع گذاشتن باتری و دیگر الحاقات به آن‌ها، برای مسواک زدن خیلی سنگین شوند.

نحوه استفاده از مسواک برقی


 نحوه استفاده از مسواک برقی

خمیر دندان را روی سر برس دار مسواک بزنید. سر مسواک را زیر شیر آب قرار داده و آن را خیس کنید. سر برس دار مسواک را در دهانتان قرار داده و سپس دکمه روشن شدن آن را فشار دهید. سر مسواک را با زاویه‌ی ۴۵ درجه با خط لثه‌ها و بروی براکت‌ها و سیم‌ها قرار دهید. سر مسواک به صورت یک خط صاف و مستقیم و دارای برس هایی با طول‌های متفاوت است که می‌توانند در اطراف بریس‌ها زاویه‌دار شوند.مسواک زدن را از دندان‌های پشتی شروع کنید. سر مسواک را به آرامی روی سیم‌ها و به سمت جلو حرکت دهید. حرکت سر برس دار باعث می‌شود تا حباب‌ها و مایعات روی دندان‌ها به سمت جلو هدایت شوند. این برس‌ها در بین سیم‌ها، پشت براکت‌ها و بین دندان‌ها می‌روند. برس را در بالای براکت‌ها قرار داده و سپس آن را به پایین براکت‌ها هدایت کنید.مسواک را به آرامی و با حرکتی دورانی روی سطح دندان‌ها حرکت دهید. وقتی زمان آن رسید که مسواک را به قسمت دیگر دهان ببرید، کواد پیسر دستگاه به شما هشدار خواهد داد. همین کارها را باید برای همه‌ی قسمت‌های دهان انجام دهید.

آیا باید از نخ دندان هم استفاده کنم؟


باید از نخ دندان هم استفاده کنم؟

همه‌ی کسانی که سیم‌کشی دندان دارند، باید مانند همه‌ی آن‌هایی که سیم‌کشی دندان ندارند، نخ دندان  بکشند. باید همه‌ی ذرات غذاها و جرم‌ها از بین دندان‌ها خارج شود. مسواک‌های برقی بخش بسیار زیادی از جرم و غذاها را از بین دندان‌ها خارج می‌سازد، اما نه همه‌ی آن‌ها را.

نکات دیگری برای مراقبت از دندان‌ها در حین استفاده از سیم‌کشی و بریس‌های دندان


 نکات دیگری برای مراقبت از دندان‌ها در حین استفاده از سیم‌کشی و بریس‌های دندان

نکاتی که در پایین به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانند به شما کمک کنند تا نحوه‌ی مسواک زدن و مراقبت‌های روزانه‌ی دندان‌هایتان را مؤثرتر انجام دهید:

 • قبل از مسواک زدن – شما یا کودکتان باید کش ها و هر کدام از قسمت‌های متحرک در تجهیزات ارتودنسی‌تان را از دهان خارج کنید. برای پلاک و بریس‌های متحرک ارتودنسی، آن‌ها را بعد از هر بار غذا خوردن از دهان خارج کرده و تمیز کنید.
 • یک بار در روز بین دندان‌هایتان را مسواک بزنید-از متخصص دندان‌پزشک خود بخواهید تا بهترین روش برای تمیز کردن بیت دندان‌ها و بریس‌های را به شما نشان دهد. همچنین باید دستورالعمل‌هایی را که روی بسته‌بندی مسواک‌ها و وسایل مراقبتی ارتودنسی قرار داده شده‌اند به دقت مطالعه و رعایت کنید. متخصص دندانپزشکی شما همچنین از شما می‌خواهد تا از محصولات مخصوص تمیز کردن بین دندان‌ها برای زمان استفاده از بریس‌های ارتودنسی استفاده کنید، مانند مسواک‌هایی با یک دسته برس (single-tufted toothbrush) یا گیره‌ی مخصوص کشیدن نخ دندان.
 • محافظت از دندان‌های خود یا کودکتان- در هنگامی که دندان‌هایتان سیم‌کشی هستند، بیشتر در خطر پوسیدگی قرار دارند، ازاین‌رو باید با استفاده از خمیردندان‌های فلوراید دار (حاوی ۱۳۵۰ تا ppm 1500)، از دندان‌هایتان در برابر پوسیدگی محافظت کنید. باید حداقل روزی ۲ بار در روز و بهتر است بعد از هر وعده‌ی غذایی، دندان‌ها را مسواک بزنید.
 • اگر دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی احساس کند که در خطر پوسیدگی دندان در شما بیشتر است، ممکن است در هنگام مراجعه، با تجویز خمیر دندانی قوی‌تر (مانند خمیر دندانی حاویppm 2800 فلوراید)، استفاده از وارنیش فلوراید روی دندان‌ها برای دو تا چهار بار در سال یا توصیه به شما جهت استفاده از دهان‌شویه‌های فلوراید دار به دفعات مختلف در کنار مسواک زدن روزانه‌ی دندان‌ها، مقدار فلوراید دریافتی‌تان را بیشتر کند.
 • بعد از مسواک زدن دهان را آبکشی نکنید، بلکه آب و مایعات داخل دهان را تف کنید- آبکشی کردن دهان بعد از مسواک زدن سبب خواهد شد تا فلوراید موجود در خمیردندان که برای استحکام دندان‌های نیاز است، شسته شود. به خاطر همین اثر رقیق‌سازی است که حتی استفاده از دهان‌شویه درست بعد از مسواک زدن کار درستی نیست زیرا محلول دهان‌شویه، فلوراید اطراف دندان‌ها را رقیق و بی‌اثر می‌سازد.
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی را به طور منظم انجام دهید.
 • مراقبت چیزهایی که می‌خورید یا می‌نوشید باشید- خوردن خوراکی‌هایی بسیار سخت و سفت مانند آجیل‌ها یا شیرینی‌های سفت یا چسبنده مانند کارامل و تافی‌ها بسیار مضر است. همچنین باید مصرف غذاها و نوشیدنی‌های قند دار را تا حد زیادی کاهش دهید. یک برنامه‌ی غذایی مناسبی را برای خود تنظیم کنید تا دندان‌هایتان را سالم نگه دارید. باید مراقبت خوراکی‌هایی که حاوی قند پنهان هستند باشید. اطلاعات بیشتری را درباره‌ی اینکه کدام غذاها برای دندان‌هایتان مفیدتر هستند، بیابید.
 • رنگ پریدگی بریس‌ها – همچنین باید به یاد داشته باشید که اجزاء سیم‌کشی‌ها و بریس‌های روی دندان‌ها (لیگیچرها) ممکن است لکه دار شوند؛ بنابراین باید از خوردن غذاهایی که به شدت رنگ دهنده هستند، مانند لبو، انگور سیاه، توت‌ها، آب انگور یا آلبالو، خودداری کنید.

 

برنامه‌ای را برای چکاب‌هایتان تنظیم کنید.


در طول مدت زمانی که دندان‌هایتان سیم‌کشی دارد، باید به طور منظم برای تنظیم سیم‌کشی‌ها و تجهیزات ارتودنسی، به متخصص ارتودنسی‌تان مراجعه کنید بعد از هر بار تنظیم تجهیزات ارتودنسی، ممکن است کمی احساس سفتی یا حتی اندکی درد داشته باشید. داروهای مسکن معمولی، مانند پاراکستامول و ایبوپروفن، برای کاهش این درد مؤثر هستند. اگرچه، اگر بعد از چند روز این ناراحتی یا درد برطرف نشود یا شدیدتر شود، باید متخصص ارتودنسی‌تان را در جریان قرار دهید. هر گونه نگرانی یا مشکلی در رابطه با شکستگی اجزای لوازم ارتودنسی را باید فوراً به متخصص ارتودنسی‌تان گزارش دهید.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube