بهداشت ارتودنسی

1

حالا که سیم کشی دندان ها انجام شده است، بسیار مهم است که در تمام طول فرایند درمان بهداشت دهانتان را به خوبی رعایت کنید. در این شرایط، ذرات غذا در بریس‌ها، سیم‌ها، کش‌ها و نگه‌دارنده‌ها گیر کرده و پاک کردن پلاک دندانی  تشکیل شده به وسیله نخ کشیدن و مسواک زدن سخت می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل پلاک دندان ، پوسیدن دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های لثه، کشیدن نخ و مسواک زدن با دقت است، که بهتر است بعد از هر وعده غذا و میان وعده‌ای انجام شود.

مسواک زدن دندان‌ها با وجود بریس


هنگامی که روی دندان‌هایتان بریس نصب کرده‌اید حتماً باید بعد از هر وعده غذا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا بهداشت دهان و دندان و سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان در طول دوره درمان حفظ شود. اگر برای انتخاب مسواک، خمیردندان و نخ دندان مناسب به کمک نیاز دارید، لطفاً از ما بپرسید، ما به شما کمک خواهیم کرد تا محصولات مناسب دندان‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی‌تان را انتخاب کنید. مسواک زدن مهمترین عاملی است که باعث می‌شود دوره درمان ارتودنسی را بهتر و موفق‌تر پشت سر بگذارید. اگر مسواک را به شکل صحیح بزنید، در تمام طول دوره درمان احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. استفاده از تکنیک‌های صحیح مسواک زدن به جلوگیری از التهاب لثه، خونریزی لثه‌ها، پیرودنتیت  (بیماری لثه و استخوان‌های نگه‌دارنده دندان‌ها)، دکلسیفیکاسیون (به وجود آمدن لکه‌های سفید دائمی روی دندان‌ها) و ایجاد حفره در دندان‌ها کمک می‌کند.

توصیه‌هایی برای شروع


۱- یک مسواک نرم یا خیلی نرم انتخاب کنید.
۲- از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.
۳- مسواک زدنتان باید ۲ تا ۵ دقیقه طول بکشد.
۴- ۴ تا ۵ بار، یا در صورت نیاز بیشتر، مسواک بزنید (بعد از تمام وعده‌های غذا و میان وعده‌ها و قبل از خواب).

باکتری‌ها می‌توانند روی تمام سطوح موجود در دهان زندگی کنند، از جمله دستگا‌ه‌های ارتودنسی نصب شده در آن.‌ مؤثرترین تکنیک برای اینکه بتوانید در طول دوره درمان بهداشت دندان و دستگا‌ه‌های ارتودنسی را به خوبی حفظ کنید عبارت است از: (در اینجا ما از دندان‌های پایینی شروع می‌کنیم، اما شما می‌توانید کارتان را از دندان‌های بالایی شروع کنید)
۵- از یک طرف شروع کنید و لثه‌های پایینی‌تان را تا طرف دیگر به طور کامل مسواک بزنید.
۶- مسواک را به طرف بالا زاویه بدهید تا بتوانید ته تک تک براکت‌ها (بریس) را از پایین مسواک بزنید.
۷- برس مسواک را روبروی سطح بیرونی بریس قرار داده و تک تک براکت‌ها را با حرکتی دایره‌ای مسواک بزنید.
۸- مسواک را رو به پایین زاویه بدهید و بالای تک تک براکت‌ها را مسواک بزنید.
۹- حالا سطح جونده دندان‌ها را از یک طرف دهان تا طرف دیگر آن مسواک بزنید، و به خاطر داشته باشید، ممکن است بریس روی تمام دندان‌ها نصب نشده باشد، پس فراموش نکنید که دندان‌های عقبی را هم مسواک بزنید.
۱۰- سطح داخلی از دندان‌ها که نزدیک زبان قرار دارد را مسواک بزنید.
۱۱- این فرایند را برای دندان‌های بالا هم انجام دهید.
۱۲- سقف دهان و زبانتان را مسواک بزنید.
۱۳- با قدرت دهانتان را آب بکشید.
۱۴- در آینه نگاه کنید و ببینید که آیا هیچ‌گونه غذا، پلاک دندانی یا مواد زائدی توی، روی یا اطراف بریس و/یا دندان‌هایتان باقی مانده است و در صورت مشاهده آنجا را دوباره مسواک بزنید.

راهنمای مسواک زدن


2

مرحله ۱
مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه‌تان قرار دهید.

3

مرحله ۲
به آرامی و با حرکت دایره‌ای دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
4

مرحله ۳
سطوح بیرونی، داخلی و جونده دندان‌ها را مسواک بزنید.
5

مرحله ۴
از نوک مسواک برای سطح داخلی دندان‌های جلو استفاده کنید.

کشیدن نخ دندان با وجود بریس


کشیدن نخ دندان در طول مدتی که بریس نصب کرده‌اید برای بهداشت ارتودنسی و دندان بسیار مهم است. اوایل، انجام این کار در این شرایط نسبت به هنگامی که بریس وجود ندارد زمان بسیار بیشتری می‌گیرد، اما وقتی که نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی را یاد بگیرید چندان سخت‌تر از حالت بدون بریس نخواهد بود.
توصیه می‌کنیم از نخ دندان مخصوص سوپرفلاس استفاده کنید زیرا استفاده از آن آسان بوده و طراحی بهتری نسبت به سایر نخ‌های دندان دارد. هر نخ سوپرفلاس سه بخش دارد که عبارتند از یک سر محکم، یک بخش پرزدار و یک نخ دندان استاندارد. سر محکم به شما اجازه می‌دهد که نخ را به راحتی بین سیم و دندان‌ها حرکت دهید. موقعی که نخ دندان بین دندان‌ها قرار گرفت، خیلی راحت می‌توان بخش نخ دندان استاندارد را بین دندان‌ها و پایین یا بالای خط لثه حرکت داد. پس از کشیدن نخ بین دو دندان باید آن را بین دو دندان بعدی قرار دهید. بخش نرم و پرزدار برای پاک کردن پلاک دندانی شکل گرفته در فواصل کوچک بین بریس و دندان و همچنین بین براکت و سیم مناسب است.
برای آنکه کشیدن نخ دندان تأثیرگذار باشد دست کم روزی یک بار باید آن را انجام دهید.

راهنمای کشیدن نخ دندان


6

مرحله ۱
حدود ۴۵ سانتی‌متر نخ دندان را دور دو انگشت میانه دو دستتان بپیچید. بخش اعظم آن باید دور یک انگشت پیچیده شود، که البته در طول استفاده از نخ، به مرور به دور انگشت دیگر انتقال پیدا می‌کند.
7

مرحله ۲
برای هدایت حدوداً ۵/۲ سانتی‌متر از نخ دندان در بین دندان‌هایتان از انگشتان اشاره و شستتان استفاده کنید.
8

مرحله ۳
نخ دندان را محکم بکشید و به آرامی آن را بین دندان‌هایتان عقب و جلو کنید. سپس آن را در پهلوی یک دندان به شکل C قوس داده و به آرامی زیر لثه‌تان حرکت دهید.
9

مرحله ۴
نخ دندان را به سمت بالا و پایین بلغزانید و این کار را برای تمام دندان‌ها انجام دهید.

شستن دهان با یک دهان‌شویه آنتی‌باکتریال


توصیه می‌کنیم برای کاهش التهاب لثه‌ها و گونه‌هایتان، دهانتان را با دهان‌شویه گندزدای پیراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) بشویید.
10

این دهان‌شویه به جلوگیری از عفونت و کاهش ناراحتی ناشی از نصب بریس و بهداشت ارتودنسی کمک می‌کند. کافی است دو قاشق چایخوری از محلول پیراکسید هیدروژن را به مدت یک دقیقه در دهانتان نگه‌دارید و سپس آن را بیرون بریزد. می‌توانید تا چهار بار در روز، پس از مسواک زدن، از این محلول استفاده کنید. دهان‌شویه پراکسید هیدروژن همانند پراکسیدی که برای خراش‌های روی پوست استفاده می‌شود می‌تواند به التیام برخی زخم‌ها و دردهای دهانتان نیز کمک کند. می‌توان از آن برای ناراحتی و درد ناشی از نصب بریس یا زخم‌های کوچک توی دهان، گاز گرفتن گونه در داخل دهان و سایر آسیب‌دیدگی‌های جزئی لثه استفاده کرد.

استفاده از مسواک بین دندانی


11

از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن زیر و اطراف بریس‌ها و سیم‌های قوسدار استفاده می‌شود. لطفاً برای پیشگیری از آسیب رسیدن به سیم‌ها از مسواک بین دندانی به آرامی استفاده کنید.

فلوراید موضعی


12

توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها در زمان استفاده از بریس، از ژل سدیم فلوراید استفاده کنید. این ژل باکتری‌ها را کشته و مواد معدنی مینای دندان که توسط اسیدهای مضر از بین رفته‌اند را جبران می‌کند. ژل فلوراید جایگزین کشیدن نخ دندان و مسواک زدن روزانه نبوده بلکه باید بعد از نخ و مسواکِ پیش از خواب از آن استفاده کرد. برای این کار، کمی از ژل را روی مسواک قرار داده و به مدت یک دقیقه آن را به دندان‌هایتان بزنید و سپس آن را بیرون بریزید. تا ۳۰ دقیقه بعد از زدن ژل نه چیزی بخورید و نه چیزی بیاشامید. ضروری است که ژل به مدت ۳۰ دقیقه روی دندان‌هایتان باقی بمانند پس در این مدت با خوردن، آشامیدن یا شستن دهان آن‌ها را از روی دندان‌هایتان پاک نکنید.

تمیز کردن ارتودنسی متحرک


13

هر روز، همراه با کشیدن نخ و مسواک زدن، دستگاه‌های متحرک ارتودنسی را نیز مسواک بزنید. از آنجا که پلاک دندانی و ذرات غذا، علاوه بر دندان‌هایتان، روی دستگاه‌های ارتودنسی هم جمع می‌شوند، می‌بایست هر روز این دستگاه‌ها را نیز آبکشی کنید. یک قرص تميز كننده دندان مصنوعي را در دمای اتاق در یک لیوان آب حل کردن و روزی یک بار دستگاه‌های ارتودنسی را با آن آب بکشید.

بهداشت دهان در طول استفاده از ارتودنسی نامرئی


در کل، ارتودنسی نامرئی چندان به مراقبت‌های خاص نیاز ندارد. البته، رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی امری ضروری است؛ باید به خاطر داشته باشید که بعد از هر بار خوردن غذا و غیره دندان‌هایتان را مسواک بزنید و آن‌ها را نخ بکشید. اگر پیش از جاگذاری مجدد ردیف کننده‌ها دندان‌هایتان را به طور کامل تمیز نکنید، محیط بدون هوای بسیار خوبی برای باکتری‌ها ایجاد می‌شود که آن‌ها می‌توانند در آن اسید و ترکیبات بوزا تولید کنند.

رعایت نکات بهداشت و مراقبت از ارتودنسی پس از پایان درمان


بهداشت ارتودنسی

نزدیک شدن به پایان درمان ارتودنسی شما یک زمان هیجان انگیز است! شما به دوره‌ای نزدیک می‌شوید که دیگر نیاز به تنظیمات و یا نگرانی در مورد اذیت کردن سیم‌ها ندارید. هنگامی که شما برای برداشتن بریس خود نوبت می‌گیرید، متخصص ارتودنسی تان شما را برای آشکار شدن لبخند زیبای شما آماده ‌می‌کند. در اینجا چیزی که باید هنگام پایان درمان ارتودنسی خود انتظار داشته باشید، مطرح شده است. پس از برداشتن بریس و شروع به استفاده از نگهدارنده، ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید. هنگامی که بریس‌های شما برداشته می‌شوند، دندان‌های شما هنوز هم در حال تثبیت شدن هستند و می‌خواهند به سمت موقعیت اصلی خود بازگردند. نگهدارنده از این کار جلوگیری ‌‌می‌کند، اما در ابتدا ممکن است سفت باشند. توصیه ‌می‌شود که از یک مسکن بدون نسخه با دوز پایین استفاده کنید. شما همچنین ‌می‌توانید به منظور کاهش تورم یا درد آب نمک گرم قرقره کنید.

سوالات متداول در مورد بهداشت دندان در طول ارتودنسی


آیا ‌می‌توانم از مسواک برقی روی بریس‌ها استفاده کنم؟

آیا ‌می‌توانم از مسواک برقی روی بریس‌ها استفاده کنم؟

البته که ‌می‌توانید! تمیز کردن فوق العاده و حذف پلاک دو ویژگی برجسته مسواک برقی هستند. این مسواک‌ها توسط دندانپزشکان سراسر جهان توصیه می‌شوند و حالت تمیز کردن سفارشی شان، آن‌ها را به انتخاب مناسبی برای افراد دارای بریس تبدیل ‌می‌کند.

چه چیزی مسواک‌های برقی را به انتخاب کاملی تبدیل ‌می‌کند؟

مطالعات بسیاری وجود دارد که برتری آن‌ها را ثابت کرده است. بهترین مدل‌ها در بازار، تا دو برابر پلاک بیشتری را حذف می‌کنند، که باعث بهبود سلامت دندان‌ها و لبخند شفاف‌تر ‌می‌شود.

  • تمیز کردن عمیق و موثر: مسواک‌های پر توان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مایعات را بین دندان‌ها حرکت دهند و بهترین کارایی تمیز کردن ممکن را ارائه دهند. این مسواک‌ها قادر به دسترسی به همه نواحی غیر قابل دسترسی هستند و در حین استفاده از بریس بسیاری از این نواحی در دهان شما وجود دارد.
  • حالت‌های تمیز کردن: مسواک‌های پر توان حالت‌های تمیز کردن سفارشی دارند که به طور خاص برای یک هدف ویژه طراحی شده‌اند. حالت حساس برای دندان‌های حساس، حالت‌های سفید کردن و پولیش دادن برای حذف لکه‌ها، حالت تمیز کردن زبان و غیره. آخرین مدل‌های موجود تا ۹ گزینه مختلف برای تمیز کردن را ارائه می‌دهند.
  • تکنیک بهینه:  آیا می‌دانستید بیش از ۶۰٪ افراد دندان‌های خود را به درستی مسواک نمی‌زنند؟ به همین دلیل است که مدل‌های پیشرفته دارای تایمر داخلی و سنسور فشار هستند. آن‌ها مراقب نحوه مسواک زدن ما هستند و این تکنیک را بهینه و ایمن می‌سازند. تنها با تمیز کردن درست دندان‌ها، ‌می‌توان از پوسیدگی‌های متعدد و آسیب‌های لثه جلوگیری کرد.

آیا ‌می‌توانم به خوردن غذاها قبل از درمان بریس بازگردم؟

آیا ‌می‌توانم به خوردن غذاها قبل از درمان بریس بازگردم؟

پس از برداشتن بریس‌ها، خوردن غذاهایی که در طول درمان ارتودنسی ن‌می‌توانستید بخورید، بسیار وسوسه انگیز است. این غذاها را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به دوباره به دندان‌های خود عادت کنید. به نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی ادامه دهید، تا اطمینان حاصل شود که ذرات غذایی در میان دندان‌های شما که در حال تثبیت در موقعیت جدید خود هستند، گیر نیفتاده است. متخصص ارتودنسی شما را تشویق ‌‌می‌کند تا از خوردن آب نبات‌های چسبناک، و سفت و همچنین نوشابه‌ها اجتناب کنید. این خوراکی‌ها مقدار زیادی قند و اسید دارند که ‌می‌تواند دندان‌های شما را سایش دهد، و آن‌ها را حتی بدون وجود بریس، بیشتر مستعد مشکلات دندانی نماید.

آیا پس از استفاده از بریس باید دندان‌های خود را سفید کنم؟

آیا پس از استفاده از بریس باید دندان‌های خود را سفید کنم؟

برخی از بیماران همچنین ممکن است به سفید کردن دندان‌ها نیاز داشته باشند، زیرا دندان‌ها ‌می‌توانند در طول زمان زرد شوند. در مورد روش‌های توصیه شده برای سفید کردن دندان و زمان مناسب درمان سفید کردن، با پزشک صحبت کنید. اگر سوالات بیشتری در مورد ارتودنسی دارید، روی این قسمت کلیک کنید.

مشکل آدامس جویدن با بریس چیست؟

مشکل آدامس جویدن با بریس چیست ؟

یکی از مشکلات مربوط به بریس، تمیز نگه داشتن دندان‌ها در میان بریس و ضمیمه‌های مختلف آن است. به همین دلیل است که غذاهای سرشار از شکر توصیه نمیشوند چرا که مواد شکری ‌می‌توانند در نواحی که به سختی تمیز می‌شوند، جایگزیده شوند، که ‌می‌تواند ایجاد پوسیدگی دندان را تسریع کند. تحقیقات نشان ‌می‌دهد که آدامس بدون قند که با زایلیتول و سایر شیرین کننده‌های مصنوعی شیرین شده است، ‌می‌تواند تشکیل پوسیدگی را کاهش دهد. زایلیتول مانع رشد استرپتوکوکوس موتانز ‌می‌شود، باکتری که به پوسیدگی دندان کمک ‌‌می‌کند. هنگامی که فلوراید در آدامس گنجانده ‌می‌شود، ‌می‌تواند مینای دندان را تقویت کند. تصور ‌می‌شود که عمل جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق ‌می‌شود و بنابراین باکتری‌ها را از بین می‌برد. این مسئله به اندازه هر یک از مواد شیمیایی موجود در آدامس، پروسه مهمی در پیشگیری از پوسیدگی دندان است.

در مورد استفاده از آدامس‌های بدون قند با بریس چطور؟

با در نظر گرفتن همه گفته‌ها، جویدن آدامس بدون قند به مدت ۲۰ دقیقه، در صورتی که درست بعد از خوردن غذا انجام شود، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک ‌می‌کند، و ، با توجه به انجمن دندانپزشکی آمریکا جایگزین خوبی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ‌‌می‌باشد، چرا که عمل جویدن آدامس بدون قند باعث تولید بزاق ‌می‌شود که باکتری‌های خطرناک را از بین می‌برد و از دندان‌ها محافظت ‌‌می‌کند.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube