درمان لبخند لثه ای با جراحی لیزری

uc_462

هنگامی که لبخند می زنید، آیا احساس می کنید لبخند شما تحت تاثیر آشکار شدن بیش از حد بافت لثه قرار می گیرد؟ آیا تصور می کنید دندان های بالای شما در مقایسه با بافت لثه در هنگام لبخند زدن بسیار کوتاه هستند؟ در صورتی که پاسخ شما به این سوالات «بله» است، شما ممکن است به مشکلی به نام لبخند لثه نما  یا نمایش بیش از حد بافت لثه دچار باشید. لبخند لثه ای می تواند تاثیر منفی بر زیبایی لبخند شما داشته باشد. خبر خوب در این رابطه اینست که شما می توانید با استفاده از روش های درمانی مختلف مشکل طرح لبخند لثه ای خود را بر طرف نمایید. 

دلایل ایجاد لبخند لثه ای


دلایل مختلفی برای ایجاد و اصلاح لبخند لثه ای وجود دارد، از جمله:
•    نمایش بیش از حد بافت لثه در فک بالا و لبخند لثه نما می تواند در نتیجه رشد غیر عادی دندان ها ایجاد شود. دندان هایی که با بافت لثه اضافی پوشیده می شوند، در ظاهر کوتاه به نظر می رسند، هر چند ممکن است طول دندان ها در واقع مناسب باشد.
•    عضله کنترل کننده حرکت لب بالا ممکن است فوق فعال بوده و باعث شود هنگام لبخند زدن لب بیش از مقدار عادی به سمت بالا حرکت کند. هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد، بخش بیشتری از بافت لثه در هنگام لبخند زدن نمایان می گردد.
•    الگوی رشد استخوان فک بالا می تواند باعث ایجاد مشکل لبخند لثه ای شود. برای مثال، اگر استخوان فک بالا در محل بافت لثه برآمدگی بیش از حد داشته باشد، ممکن است فرد هنگام لبخند زدن با مشکل خنده لثه ای مواجه شود.

فرنکتومی به عمل جراحی ساده ای برای برداشتن فرنوم گفته میشود. فرنوم تکه بافت کوچکی است که در سه ناحیه در دهان وجود دارد: پشت لب بالا و پایین که لب را به لثه (بین دو دندان جلویی) متصل کرده است و به آن فرنوم لبی گفته میشود و زیر زبان که زبان را به کف دهان متصل کرده است که به آن فرنوم زبانی گفته میشود. در صورتی که فرنوم لبی بیش از حد بزرگ باشد ممکن است بین دو دندان جلویی فاصله ایجاد کند. در چنین شرایطی فرنکتومی توصیه میشود. فرنکتومی کودکان تنها زمانی باید انجام شود که مشخص شده باشد فرنوم عامل حفظ فاصله بین دو دندان مرکزی ماگزیلاری است. و این امر مشخص نمیشود تا زمانی که دندانهای نیش دائمی بیرون بزنند. بنابراین فرنکتومی لبی ماگزیلاری پیش از سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی احتمالا لازم نیست انجام شود.

 

iconتمامی سوالات خود در رابطه با درمان لبخند لثه ای را از دکتر بپرسید!!

 

انتخاب روش درمان


انتخاب روش درمان بسته به انواع لبخند لثه ای و وضعیت خط لبخند یا ناحیه زیبایی (ناحیه ای که هنگام لبخند زدن دندان ها نمایان می شود) تحت تاثیر فاکتورهای متعدد به شرح زیر است:
•    ظاهر و اندازه لب ها
•    وضعیت عضلات صورت
•    شرایط ظاهری و اندازه دندان ها
•    وضعیت بافت لثه
هنگامی که ظاهر خط لبخند در شرایط بهینه قرار داشته باشد، حداقل مقدار بافت لثه در هنگام لبخند زدن نمایان می شود. بافت لثه ظاهر شده در خط لبخند می بایست متوازن بوده و دارای هماهنگی با لب بالا باشد. بسیاری از افراد که دچار مشکل لبخند لثه ای یا نمایش بیش از حد لثه هستند، احساس می کنند طرح لبخند زیبا آنها غیر جذاب است و به همین خاطر اغلب سعی می کنند تا حد ممکن لبخند نزنند.
به هر حال، با توجه به فاکتورهایی که باعث ایجاد طرح لبخند زیبای لثه ای می شود، ممکن است لبخند لثه ای با مشکلات جدی تر دندان ارتباط داشته باشد. برای مثال، اگر مشکل لبخند لثه ای در نتیجه نحوه رشد دندان ها و توسعه فک ایجاد شده باشد، فرد ممکن است با مشکلات یا ناراحتی های خاص در ارتباط با وضعیت قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر مواجه شود و این شرایط در نهایت می تواند بر وضعیت کلی سلامت دهان فرد در بلند مدت تاثیر داشته باشد.

روش های درمان لبخند لثه ای


در صورتی که فکر می کنید مشکل لبخند لثه ای دارید، لازم است با دندان پزشک برای تایید مشکل و استفاده از روش های درمان مناسب و اصلاح طرح لبخند ملاقات نماید. به این ترتیب دندان پزشک وضعیت دهان، دندان ها و لثه ها را برای تعیین میزان دقیق نمایش بیش از حد و مشکلات زیربنایی علت ایجاد و تعیین هزینه اصلاح طرح لبخند مورد معاینه قرار می دهد. این معاینه ممکن است شامل قالب گیری سنتی و یا دیجیتال از وضعیت دندان ها و لثه ها باشد. علاوه بر این ممکن است نیاز باشد از تصویر برداری رادیولوژی برای بررسی وضعیت ریشه های دندان و استخوان فک در این رابطه استفاده شود. 
در صورتی که شما از مشکلات شدید لبخند لثه ای رنج می برید، دندان پزشک ممکن است شما را برای انجام معاینات لازم به پزشکان متخصص همچون متخصص بیماری های لثه، متخصص ارتودنسی یا یک جراح دهان معرفی نماید. در این حالت با توجه به ماهیت شرایط خاص کلینیکی، درمان لبخند لثه ای می تواند شامل یک یا چند مورد از روش های زیر باشد. در جلسه معاینه و مشاوره اولیه هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای با توجه به روشی که برای شما مناسب است تعیین میگردد .
•    لیزر درمانی در یک جلسه (در مواردی که مشکل در سطح حداقل باشد)
•    تغییر موقعیت لب با استفاده از عمل جراحی
•    استفاده از روش های لیزر در ارتودنسی یا روش های دیگر ارتودنسی (بریس ها) به منظور حرکت دندان ها به موقعیت مناسب
•   جراحی لبخند لثه ای برای  تراشیدن بافت لثه و استخوان برای ایجاد بافت سالم تر و جذاب تر برای لثه ها
•    جراحی فک و صورت برای تغییر موقعیت استخوان
a

b

 

iconتجربیات خود در زمینه درمان با ارتودنسی را به اشتراک بگذارید!!

 

درمان لبخند لثه ای با لیزر


لیفت لثه یک روش درمانی ساده است که در آن از برش و دستکاری خط لثه به منظور نمایش مقدار ایده آل از دندان ها در هنگام لبخند زدن استفاده می شود. تکنولوژی لیزر یک روش درمان لبخند لثه ای ساده و بدون درد است، با وجودی که ایده برش و دستکاری لثه دردناک به نظر می رسد. به هر حال، با استفاده از سیستم های لیزر پیشرفته، این روش درمانی به سادگی بر روی افراد بیمار انجام می شود. به این ترتیب بیمار در این رابطه احساس درد نداشته و اصلاح مشکل به صورت بسیار دقیق و سریع امکان پذیر می شود.

روش درمان

عمل جراحی لیفت لثه یک روش درمانی لبخند زیبا است که به منظور بهبود زیبایی طرح لبخند بیمار با دستکاری خط لثه و اصلاح لبخند لثه ای در نظر گرفته شده است. این روش درمانی با برداشتن بافت لثه اضافی از اطراف دندان ها انجام می شود. نتایج حاصل از این درمان می تواند ظاهر متوازن تر و نیز تناسب بهتر ظاهر دندان ها و خط لثه را در هنگام لبخند زدن به همراه داشته باشد. در این روش جراحی لثه با استفاده از یک لیزر خاص انجام می شود و به این ترتیب عوارض جراحی لثه و سطح تهاجم در سطح حداقل بوده و تقریباً بدون درد می باشد.
لیزر درمانی بی خطر ترین و موثر ترین روش برای لیفت لثه است.  این روش درمانی تغییر شکل لثه ها برای ایجاد تقارن بیشتر در خط لثه را با برداشتن بافت لثه اضافی امکان پذیر می کند. به این ترتیب نواحی خاص از بافت لثه ها حفظ شده و تمام بافت های اطراف آن دست نخورده باقی می ماند. این روش درمانی همچنین به بیمارانی پیشنهاد می شود که به دنبال تجربه راحت تر در طول درمان هستند از مزایای جراحی لثه با لیزر درد حداقلی بیمار است و به همین خاطر نیازی به استفاده از مواد بی حسی موضعی نیست. علاو

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube