درمان کجی دندان ها

Face-Skin-Care-Home-Remedies-598x351

اکثر افراد با لبخندی بی نقص به دنیا نمی آیند و تا حدی دچار کجی دندان هستند. اما در صورتیکه کجی دندان ها قابل توجه باشد، میتواند به مسئله ای نگران کننده تبدیل شود، حال چه برای شما خطراتی در خصوص مشکلات دندانی و شلوغی دندانها  ایجاد کند یا اینکه نگاه کردن در آینه را برای شما به مسئله ای ناراحت کننده بدل کند.

کجی دندان یا نامرتبی دندان ها   از جمله مشکلات دندان است که باید جدی گرفته شود. البته نامرتبی دندان یا به هم ریختگی دندان کودکان و بزرگسالان انواع مختلفی دارد.

علل کجی دندان ها چیست؟


آیا می دانستید از هر ۴ کودک ۳ نفر، دچار کجی دندان و انحراف فک و فاصله بین دندانها هستند. این مشکلات را از سن پنج سالگی می توان مشاهده کرد.

پژوهش های اخیر نشان داده است که دندان کج، انحراف فک و دیگر مشکلات ارتودنسی، به دلیل عوامل ارثی یا وجود دندان های بزرگ در آرواره های کوچک نیست. تنفس دهانی، فشار زبان، بلع معکوس و مکیدن انگشت شست (که به عنوان عادات نادرست شناخته می شوند) علت فاصله افتادن بین دندان ها و دلایل واقعی این مشکلات هستند. آلرژی، آسم و وضعیت دهان باز نیز به انحراف فک کمک می کنند.

درمان


کجی دندان ها با ارتودنسی قابل درمان است، برای درمان دندان کج معمولاَ از بریس های دندانی برای حرکت دندان ها به سمت عقب و قرار دادن آنها در موقعیت مناسب، استفاده می شود. امروزه چندین نوع بریس دندانی وجود دارد که هر کدام رنگ و سبک متفاوتی دارد که شما بنابر سلیقه شخصی خود برای مرتب کردن دندان ها آن ها را انتخاب می کنید. بسیاری از افراد بزرگسال در حال حاضر با تقبل هزینه سیم کشی دندان از بریسی استفاده می کنند که با رنگ دندان های آنها هماهنگی داشته باشد چرا که این موضوع به پنهان کردن این حقیقت که آنها بریس دندانی گذاشته اند کمک می کند.

استفاده از بریس: با ارتودنتیست خود صحبت کنید. اگر استفاده از بریس ارتودنسی گزینه مناسبی برای شما باشد، ایشان درمورد انواع مختلف بریس هایی که برای مشکل شما مناسب است توضیحی خواهند داد. بگذارید ارتودنتیست شما بداند که به چه نوع بریسی علاقه دارید.

استفاده ازنگهدارنده برای مشکلات جزئی: می توان از نگه دارنده ها برای درمان کجی دندان یا مشکلاتی نظیر فاصله بین دندان استفاده کرد. نگه دارنده شما به طور ویژه برای شما ساخته شده زیرا باید مشکل خاصی که شما دارید را برطرف کند. در طی فرایند رفع فاصله بین دندانها، ارتودنتیست با استفاده از ماده ضخیمی به نام آلژینات، قالبی از دهان شما درست کرده و از این قالب برای ساخت نگه دارنده شما استفاده می کند.

استفاده از روکش پرسلن : این روکش ها الزاماَ برای رفع مشکلات مربوط به پرسلن یا پوسته رزین به کار می روند و نه ترمیم آنها.

این روکش ها در برابر لکه مقاوم بوده (اگر از نوع پرسلن باشند) و شبیه به دندان های طبیعی به نظر می رسند.

این روکش ها دائمی بوده و قابل ترمیم نسیتند.

پیشگیری از کجی دندان


التهاب لثه می تواند به کجی دندان که معمولا ناشی از عدم مراقبت صحیح دندان است، منجر شود. شما می توانید با رعایت موارد زیر از کجی دندان جلوگیری کنید:

  • شستشوی مرتب: شما باید دندان های خود را حداقل دو مرتبه در روز مسواک بزنید.
  • کشیدن نخ دندان یکبار در روز: نخ دندان نیز می تواند مانع التهاب لثه ای شود.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک: مراجعه به دندانپزشک نه تنها به جلوگیری از التهاب لثه ای کمک می کند، بلکه باعث می شود وجود هر نوع مشکلی که می تواند به کجی دندان منجر شود، توسط دندانپزشک تشخیص داده شود.
  • کاهش مکیدن انگشت شصت در کودکان: مکیدن انگشت شصت می تواند به مرور زمان باعث کجی دندان و نیاز به مرتب کردن دندان ها شود. همچنین کاهش استفاده از پستانک و شیشه شیر پس از سه سالگی می تواند موثر باشد.

گاهی عادات نادرست ما باعث ایجاد کجی دندان می شوند.

کجی دندان دو دلیل اصلی دارد:

خوابیدن روی صورت (یا شکم)

خوابیدن روی صورت یکی از دلایل ایجاد کجی دندان است. اگر به ساختار جمجمه انسان نگاهی بیاندازید، می توانید ببینید که دندان ها کمی جلو آمده اند. بنابراین، خوابیدن روی صورت باعث وارد شدن این فشار آرام و مداوم بر روی دندان ها شده و منجر به تغییر آن ها می شود.

راه حل :زمانی که به تختخواب می روید به پشت یا پهلوها بخوابید. اگر در نیمه های شب متوجه شدید که روی شکم خوابیده اید،سریعا تغییر موقعیت دهید.

تکیه دادن صورت به دست در طول روز

با توجه به اینکه ما بیشتر زمان خود را در دفتر و پشت میز کار یا کامپیوتر می گذرانیم، تعجبی نیست اگر وضعیت نادرست در محل کار به عنوان یک مقصر شناخته شود. نشتن پشت میز میتواند باعث ایجاد وضعیت نادرست نشستن شده، بدین صورت که کمر ما را به جلو خم می کند. زمانیکه از بالا نگه داشتن سر و صورت بر خلاف جریان جاذبه خسته شدیم، صورت خود را به دست ها و مچ خود تکیه میدهیم.

راه حل:اگر برای معطوف بودن توجه به کامپیوتر یا میز کار، زمان زیادی سر خود را بالا نگه میدارید، از تمرین های زیر برای ایجاد تعادل بهره ببرید. وقتی متوجه شدید که به سمت جلو خم شده اید،  همانطور که وقتی کودک بودیم به ما می گفتند، سریعاَ ‹صاف بنشینید›، به موقعیتی که قسمت تحتانی کمر و لگن در آن قرار گرفته دقت کنید

برای این که دندان‌هایی بی‌نقص داشته باشید، درمان ارتودنسی در چند مرحله انجام می‌شود. پس از برداشتن بریس، مرحله نگهدارنده شروع می‌شود که حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد. نتیجه نهایی ارتودنسی به استفاده از پلاک نگه‌دارنده یا ریتینر بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه ماه‌ها درمان ارتودنسی به باد نرود و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید، توصیه‌های متخصص ارتوندسی درباره استفاده از پلاک نگه‌دارنده را جدی بگیرید. حتماً قبل از مسواک زدن نگه‌دارنده را از دهان خارج کنید و پلاک ارتودنسی را نیز قبل از دوباره گذاشتن در دهان مسواک بزنید.

در طی دوران بارداری تغییرات بسیار زیادی در بدن شما اتفاق می‌افتد و بنابراین مراقبت از سلامت خود و فرزندتان اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. شما باید در طول این مدت همیشه مراقب سلامت روحی، ذهنی و جسمی خودتان باشید. شاید به خاطر همین مسأله است که خیلی از مادران باردار فکر می‌کنند که در دوران بارداری نباید هیچ تغییری حتی اقدامات درمانی مانند سیم‌کشی برای مرتب کردن دندان‌ها را نیز انجام دهند. اما باردار بودن لزوماً به معنی آن نیست که شما نمی‌توانید ارتودنسی در بارداری انجام دهید.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube