انواع روش های بستن فاصله بین دندان ها (دیاستما) برای لبخندی زیبا

انواع روش های بستن فاصله بین دندان ها (دیاستما) برای لبخندی زیبا

فاصله بین دندان‌ها که تحت عنوان دیاستما نیز شناخته می‌شود می‌تواند بر زیبایی لبخند شما تاثیر منفی بگذارد و باعث دلسرد شدن شما شود. داشتن احساس خوب نسبت به لبخند طبیعی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند تاثیر خود را در روابط فردی و شغلی نشان دهد. دیاستما بیشتر در دندان‌های جلو ایجاد می‌شود اما امکان بروز آن در هر بخش از دندان وجود دارد و معمولاً زمینه ژنتیکی دارد. روش‌های درمان زیبایی متعددی وجود دارد که می‌‌تواند به بستن فاصله بین دندان‌ها و خلق لبخندی زیبا و بهبود اعتماد به نفس شما کمک کند. متخصص دندان پزشکی می‌تواند به ارزیابی وضعیت سلامت دندان‌های شما بپردازد، در خصوص اهداف زیبایی با شما صحبت کند و یک برنامه درمانی شخصی را برای خلق لبخند مورد انتظار طراحی نماید.

آیا فاصله بین دندان‌ها دائمی است‌؟ آیا فاصله بین دندان‌ها باعث بروز عوارض می‌‌شود؟
بخش خالی. برای افزودن محتوا صفحه را ویرایش کنید.

در برخی موارد خاص فاصله بین دندان‌ها به صورت خود به خود بسته می‌شود. به عنوان مثال در صورتی که کودک دچار فرنوم لبی فک پایین باشد در ابتدا دندان‌های شیری او فاصله خواهد داشت. معمولا تا سن یک سالگی فرنوم کوتاه می‌شود و دندان‌های بیشتری رشد می‌کنند و فاصله ایجاد شده بسته می‌شود. رویش دندان‌های دائمی آسیاب عقب می‌تواند بقیه دندان‌ها را در کنار هم قرار دهد. اما در صورتی که فاصله بین دندان‌ها به صورت خود به خود بسته نشود می‌‌تواند باعث بروز عوارض و مشکلاتی نظیر موارد زیر شود:

 • مشکلات زیبایی: فاصله بین دندان‌ها می‌تواند باعث احساس شرمندگی و خجالت کشیدن فرد شود و در نتیجه فرد سعی می‌‌کند هنگام خندیدن و صحبت کردن دندان‌های خود را پنهان نماید.
 • مشکلات مربوط به بایت و مطابقت دندان‌ها: فاصله‌های بزرگی که بین دندان‌های جلو وجود دارد می‌تواند فضایی که برای سایر دندان‌ها وجود دارد را از بین ببرد و در نتیجه باعث بروز مشکلات مربوط به اوربایت، آندربایت و مشکلات مربوط به مطابقت فک شود.
 • مشکلات مربوط به بهداشت دهان و سلامت دندان: فاصله بین دندان‌ها می‌تواند لثه را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دهد و گیر افتادن مواد غذایی بین آن‌ها باعث می‌شود که ریسک بیماری لثه افزایش یابد.

عواملی باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود؟


 رویش دندان و موقعیت آن‌ها تحت تاثیر فرنوم قرار دارد، فرنوم یک نوع بافت همبند است. رشته‌های این بافت باعث شده است که نقاط مختلف دهان از قبیل زبان و گونه و لب داخل به هم متصل شوند. فرنوم همچنین به رشد ساختار دهان و موقعیت دندان کمک می‌کند. دو نوع فرنوم باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود:

 • فرنوم لب بالا: قسمت داخلی لب بالا به کمک این فرنوم به لثه بالا متصل شده است که شما می‌توانید آن را بین دندان‌های بالا و لب داخلی خود احساس کنید. در صورتی که این فرنوم بسیار پایین‌تر از لثه باشد می‌‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های جلو در فک بالا شود.
 • فرنوم زبانی: زبان از طریق این فرنوم به قسمت تحتانی دهان متصل شده است. فرنوم محدود کننده زبانی از جلو آمدن زبان از دهان و خارج از لب جلوگیری می‌کند. در برخی شرایط حاد این فرایند می‌‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان جلو در فک پایین شود.

 سایر دلایلی که در ایجاد فاصله بین دندان نقش دارند

 برخی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد فاصله بین دندان می‌‌شوند عبارتند از:

 • رویش دندان: هنگامی‌که دندان‌ها در ابتدا شروع به رشد می‌‌کنند بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌شود که پس از رویش دندان‌های نیش بسته خواهد شد.
 • از دست دادن دندان‌ها: در صورتی که کودک در زمان تولد فاقد یک یا چند دندان در فک خود باشد ممکن است بین دندان‌های شیری یا حتی دندان‌های دائمی او فاصله ایجاد شود.
 • دندان‌های اضافی و شلوغی دندان: در صورتی که کودک با تعداد بیشتری دندان در فک خود متولد شود این فرآیند از رویش سایر دندان‌های او جلوگیری خواهد کرد و باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها خواهد شد.
 • اندازه فک و دندان: در صورتی که اندازه فک کودک در مقایسه با اندازه دندان او بزرگ‌تر باشد بین دندان‌های او فاصله به وجود خواهد آمد. کوچک بودن دندان‌ها باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها خواهد شد.

 روش‌هایی برای درمان فاصله بین دندان و دیاستما وجود دارد؟


 انتخاب یک روش درمانی برای بستن فاصله بین دندان‌ها می‌توانند به موقعیت و اندازه فاصله دندان و نظر بیمار برای داشتن لبخندی زیبا ارتباط داشته باشد. می‌‌توان از روش‌های درمانی ارتودنسی و روش‌های زیبایی مربوط به دندان برای درمان و بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده کرد. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به دیاستما می‌‌توانند به کمک روش‌های درمان زیبایی از قبیل ونیرهای سرامیکی فاصله بین دندان‌های خود را ببندند و از داشتن لبخندی زیبا بهره بگیرند. در صورتی که فاصله بین دندان‌ها باعث ایجاد عدم مطابقت در وضعیت بایت شود درمان ارتودنسی می‌‌تواند به یک گزینه مناسب برای رفع این مشکل تبدیل شود.

 باندینگ دندان می‌‌تواند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کند

باندینگ دندان می‌‌تواند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کند

 

 باندینگ دندان یک روش درمانی زیبایی است که در این روش از رزین کامپوزیت که به رنگ دندان شباهت دارد استفاده می‌شود. متخصص دندان پزشک با دقت رزین را به سایز و اندازه مورد نظر در می‌آورد تا بتواند فاصله بین دندان‌های جلو را ببندد. این روش تقریبا ساده است و معمولا در یک جلسه درمانی انجام می‌شود. در ابتدا پزشک موادی را انتخاب می‌‌کند که به طور کامل با رنگ دندان‌های بیمار مطابقت داشته باشد سپس سطح دندان‌های جلو را آماده می‌کند تا شرایط لازم برای دریافت ماده باندینگ را داشته باشند. در این مرحله دندان پزشک به آرامی کمی ‌سطح دندان را تراش می‌دهد سپس از یک محلول خاص برای تسهیل فرآیند باندینگ استفاده می‌کند. پس از آنکه سطح دندان آماده شد می‌توان از باندینگ استفاده کرد. این ماده دارای بافت بتونه مانند است که به دندان پزشک اجازه می‌دهد به راحتی به شکل دهی آن بپردازد و پس از تهیه قالب دندان آن را روی موضع مورد نظر قرار دهد. پس از آن که دندان پزشک توانست به ظاهر مورد انتظار خود دست پیدا کند از اشعه فرابنفش برای سفت کردن باندینگ استفاده می‌نماید سپس ماده باندینگ را پولیش می‌کشد تا از التهاب قسمت داخلی لب جلوگیری شود.

 ونیرهای سرامیکی می‌‌توانند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کنند

ونیرهای سرامیکی می‌‌توانند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کنند

 ونیرهای سرامیکی یک روش با کیفیت برای بستن فاصله بین دندان محسوب می‌‌شوند و می‌‌توانند به خلق لبخندی زیبا کمک کنند. نصب ونیر در دو یا سه جلسه انجام می‌شود. اگر شما قصد دارید از ونیر سرامیکی به عنوان روشی برای رفع فاصله بین دندان‌های خود استفاده کنید به دو نکته مهم توجه نمایید:

 1. نصب بنر در دو یا سه جلسه انجام می‌شود
 2. در اکثر موارد پس از آنکه ونیر روی دندان شما نصب شد یک روکش دائمی روی دندان شما قرار می‌گیرد. در برخی موارد نادر لازم نیست که برای نصب ونیر لایه فوقانی دندان برداشته شود یا آنکه در صورت لزوم فقط بخش کوچکی از آن برداشته می‌شود. اما در اکثر موارد بخشی از مینای دندان برداشته می‌شود تا امکان نصب ونیر یا روکش روی دندان فراهم شود.
 3. ونیر های سرامیکی بسیار قوی هستند اما افرادی که هنگام خواب دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهند و دندان قروچه می‌کنند استفاده از محافظ دندانی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

 امروزه ونیرهای سرامیکی شباهت بسیار زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و کسی نمی‌تواند وجود آن‌ها را تشخیص دهد. برخلاف دندان‌های طبیعی نباید روی ونیرهای طبیعی لکه تشکیل شود و رنگ آن‌ها تغییر کند. پس از آنکه رنگ ونیر انتخاب شد دیگر تغییر نخواهد کرد اما معمولاً دندان پزشکان به بیماران پیشنهاد می‌کنند که قبل از نصب ونیر به سفید کردن دندان‌های خود بپردازند تا بتوانند لبخندی زیبا و جذاب داشته باشند.

 استفاده از بریس یک روش درمانی دیگر است

استفاده از بریس یک روش درمانی دیگر است

 

یکی از بهترین روش ها برای درمان فاصله های کوچک ایجاد شده بین دندان ها استفاده از روش های درمانی ارتودنسی قبل از سن بلوغ است. به این منظور مراجعه به موقع به متخصص ارتودنسی کودکان لازم می باشد . در ارتودنسی دندان معمولاً از بریس ها برای ایجاد فشار و کشیدگی مناسب جهت بهبود فاصله بین دندان ها در طول قوس آنها در دهان استفاده می شود. براکت ها و سیم های بکار رفته در ارتودنسی دندانهای فاصله دار در واقع اطمینان لازم را درباره قرارگیری مناسب دندان ها در کنار یکدیگر در فاصله مناسب فراهم می نمایند. با انجام سیم کشی دندان ، احتمال جابجایی دندان ها در دهان کاهش یافته و هماهنگی کلی دندان ها افزایش پیدا خواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی ارتودنسی است که در آن برای صاف کردن دندان‌ها از بریس استفاده نمی‌شود. ارتودنسی نامرئی، به جای براکت و سیم‌های قوس‌دار، از چند ردیف کننده استفاده می‌کند که شبیه به یک سری محافظ‌ دندان ورزشی نازک هستند. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی این ردیف کننده‌ها از مواد پلاستیکی شفاف ساخته می‌شوند و به همین دلیل است که به آن‌ها درمان‌ نامرئی ارتودنسی گفته می‌شود. ارتودنسی نامرئی، درمان انواع ارتودنسی برای بزرگسالان و کودکان را متحول کرده است. این گارد دندان کودکان و بزرگسالان برای کسانی که پیش از این حاضر به استفاده از بریس‌ها نبودند یک گزینه تقریباً نامرئی فراهم کرده که نتایج بی‌نظیری به همراه دارد. قیمت ارتودنسی نامرئی با توجه به مواد بکار رفته از روش های متداول دیگر بالاتر می باشد .

واژه لینگوال یا زبانی به الحاق بریس‌هایی بر روی سطوح داخلی دندان در داخل دهان بطوری که قابل مشاهده نمی‌باشند، اشاره دارد. بریس ها در ارتودنسی لینگوال کاملاً مخفی هستند و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید. از آنجایی که بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند، در حین درمان رضایت بیشتری خواهید داشت. در حالی که از اصلاح طرح لبخند خود بصورت پنهانی لذت می‌برید، با نگاه کردن در آینه متوجه تغییر دندان‌های خود خواهید شد. بریس‌های لینگوال مطابق با دهان شما ساخته می‌شوند در نتیجه کارایی آنها بیشتر بوده و کمتر مزاحمت ایجاد می‌کنند.

هزینه درمان ارتودنسی را با رعایت برخی نکات کمتر کنید

شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده، هزینه ارتودنسی خود را کمتر کنید. در واقع شما با انجام این اقدامات می‌توانید مطمئن باشید که بهترین بریس‌های ممکن برای دندان‌های خود را با کمترین هزینه سیم کشی دندان ممکن، تهیه کرده‌اید. قیمت ارتودنسی دندان به نوع سیم‌کشی دندان، متخصص ارتودنسی، محل جرافیایی مطب و تعداد مراجعات تکمیلی بستگی دارد. شرکت‌های بیمه بعضاً بخشی از هزینه سیم کشی دندان را پوشش می‌دهند، بنابراین برای اطلاع از اینکه بیمه‌تان دقیقاً چه مواردی را پوشش می‌دهد باید با بیمه‌گر خود مشورت کنید.

از شرایط و تسهیلاتی که برای پرداخت هزینه ارتودنسی دندانهای فاصله دار با ارتودنسی متحرک و یا ثابت در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. البته باید از عوارض ارتودنسی ثابت نیز اطلاع داشته باشید. شما می‌توانید از متخصص ارتودنسی بخواهید که بهترین برنامه درمانی را بر اساس بودجه و شرایط پرداخت قیمت ارتودنسی ثابت یا متحرک برایتان مشخص کند. هزینه ارتودنسی ثابت نیز مانند دیگر روش‌های ارتودنسی به پیچیدگی مشکل، نوع وسایل مورد استفاده و مدت زمان درمان بستگی دارد. بنابراین هزینه بستن فاصله بین دندان ها به طور دقیق تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی یا متخصص ارتودنسی کودکان مشخص نمی‌شود.
قبل از شروع درمان با ارتودنسی متحرک یا ثابت ، تصمیم خود را بگیرید. البته این یک اصل کلی است که هر جا شما می‌خواهید در هزینه‌های خود برای انجام یک پروژه یا برنامه مشخص صرفه‌جویی کنید، باید آن را مد نظر قرار دهید. برای این منظور  باید از عوارض ارتودنسی اگاه باشید و کودک شما باید به موقع و در همان سنین پایین توسط یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی کودکان معاینه شود تا مطمئن شوید که در آینده دچار مشکلات و ناهنجاری‌های شدیدی نخواهد شد. علاوه بر آن همیشه سعی کنید که پول کافی برای عمل‌های دندانپزشکی و قیمت سیم کشی دندان  پس‌انداز کنید.

 کاشت ایمپلنت یک روش درمانی دیگر برای بستن فاصله بین دندان است

کاشت ایمپلنت یک روش درمانی دیگر برای بستن فاصله بین دندان است

 

 اگر شما یکی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و قصد دارید جای خالی آن را پر کنید می توانید از ایمپلنت دندانی بهره بگیرید. می‌توان از کاشت ایمپلنت دندانی به عنوان یک راه حل دائمی برای جایگزین کردن دندان از بین رفته استفاده کرد، ایمپلنت می‌‌تواند به حفظ استخوان فک کمک کند، یک جایگزین مناسب برای دندان از دست رفته می‌باشد و به خلق لبخندی زیبا و داشتن دندان‌های طبیعی کمک می‌کند. ایمپلنت دندانی در مقایسه با دندان مصنوعی از ایمنی بالاتری برخوردار است و می‌تواند به یک جایگزین مناسب و دائمی برای دندان‌های طبیعی تبدیل شود و مهمتر از همه آن که هیچ کس نمی‌تواند تفاوت بین دندان‌های واقعی و ایمپلنت را تشخیص دهد.

 فرنکتومی ‌می‌‌تواند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کند

فرنکتومی ‌می‌‌تواند به بستن فاصله بین دندان‌ها کمک کند

 در مواردی که فاصله بین دندان‌ها به علت فرنوم بزرگ لب ایجاد شده باشد انجام فرنکتومی ‌ضروری خواهد بود. از فرنکتومی ‌برای رفع بافت اضافی فرنوم لب استفاده می‌شود و گاهی اوقات از این روش در کنار سایر روش‌های درمانی از قبیل ونیرهای سرامیکی و درمان ارتودنسی برای بستن فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube