لامینت(ونیر)دندان چیست؟

111

لامینت


لامینت‌های سرامیکی (یا چینی که به آن‌ها ونیر دندان هم گفته می‌شود)، پوسته‌های نازکی از جنس سرامیک هستند که به سطح جلویی دند‌ان‌ها متصل می‌شوند.
ضخامت لمینت دندان حدوداً ۵/۰ تا ۶/۰ میلی‌متر است، یعنی دو برابر ضخامت پوسته تخم‌مرغ.

از انواع لمینت‌ها، لمینت ونیر، لومینرز، رزین کامپوزیتی و زیرکونیوم را می توان نام برد. لامینت‌ها در ابتدا به عنوان جایگزین دستگاه‌های ارتودنسی برای بزرگسالانی ساخته شدند که دندان‌های صافی نداشته و در عین حال نمی‌خواستند تحت درمان طولانی مدت به وسیله بریس‌ها قرار بگیرند. نصب لامینت دندان  عملی است که با یک بی‌حسی جزئی یا حتی بدون آن قابل انجام بوده و گزینه ایده‌آلی برای بهبود سریع ظاهر دندان‌های جلویی با عنوان ارتودنسی با لمینت است.

هیچ سنی برای شروع درمان ارتودنسی دیر نیست. ارتودنسی فقط مختص کودکان و نوجوانان نیست و هر فردی در هر سنی می‌تواند از مزیت داشتن دندان‌هایی صاف و مرتب و لبخندی زیبا برخوردار شود. از هر پنج بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. اگر دندان‌هایتان نامرتب است یا اختلال بایت دارید و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد، از متخصص درباره مناسب بودن درمان ارتودنسی بزرگسالان سوال کنید. بسیاری از دلایل ضروری بودن ارتودنسی در سن بالا با  کودکان یکسان است. بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی با مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها مواجه بوده‌اند، اما تا رسیدن به این سن نتوانسته‌اند این اختلال‌ها را اصلاح کنند. عده دیگری نیز در دوران کودکی ارتودنسی کرده‌اند، اما لازم است باز هم تحت درمان قرار بگیرند تا از عود کردن مشکل جلوگیری شود و ناراحتی‌هایی اصلاح شود که درمان آن‌ها در سن پایین به دلیل وجود بعضی محدودیت‌ها ممکن نبوده است.

لومنیرز


برخی از انواع لامینیت دندان، مانند لومینرز، بسیار نازک‌تر انواع معمولی آن هستند.

معمولا دندانپزشک زیبایی می‌تواند به چند روش ونیرهای (لامینت‌های) سرامیکی را برای بیمار نصب کند. یکی از این روش‌ها، تکنیک بدون تزریق بی‌حس کننده و بدون دریل کردن دندان‌ها است که تنها با استفاده از محصولات فوق نازکی مانند لومینرز امکان‌پذیر است. دلیل این امر آن است که لمینیت های سرامیکی فوق نازک آن‌‌قدر نازک هستند که می‌توان آن‌ها را بدون نیاز به تراشیدن دندان، مستقیماً روی دندان چسباند، با تقبل هزینه لومینیرز از آنجا که در این روش از دریل استفاده نمی‌شود نیازی به بی‌حسی هم نیست. به طور کلی لامینت‌های فوق نازک به دسته‌ای از لامینت‌ها گفته می‌شود که ۲/۰ تا ۳/۰ میلی‌متر ضخامت دارند، که برابر با ضخامت لنزهای تماسی است. این در حالی است که ضخامت لامینت‌های سرامیکی معمولی دست کم ۵ میلی‌متر است.

کاربرد لامینت


هدف اصلی از روش لمینت دندان بهبود ظاهر دندان‌ها است. از این ابزار معمولاً به عنوان راهی برای ترمیم ظاهر دندان‌های بدرنگ، ساییده، لب‌پریده یا بدفرم، یا دندان‌هایی که از یکدیگر فاصله دارند یا کمی کج هستند استفاده می‌شود.

ممکن است از خود بپرسید که یک پوسته سرامیکی به این نازکی چطور می‌تواند در برابر تمامی عوامل ساییدگی و فرسودگی که در معرضشان قرار دارد با موفقیت مقاومت کند. پاسخ این است که، سرامیک با وجود اینکه ذاتاً شکننده است، اما هنگامی که به خوبی به یک زیرساخت محکم (مانند یک دندان) چسبانده می‌شود که برای آن مثل یک تکیه‌گاه عمل می‌کند، سطحی بسیار محکم و بادوام به وجود می‌آورد. در اصطلاح به زیبا سازی دندان ها با روکش ، ارتودنسی سریع گفته می شود . از مزایای ارتودنسی سریع  این است که بهترین و مناسب‌ترین روش برای رسیدن به دندانهای مرتب می‌باشد. بسیاری از افراد با اطلاع از موارد بهبود در طرح لبخند و مشکلات دندان با استفاده از روش‌های ارتودنسی تعجب‌زده می‌شوند. مزایا ارتودنسی دندان بعنوان یک روش درمان زیبایی در حداقل بودن تغییرات ایجاد شده در وضعیت فعلی دندان‌ها است.

موارد کاربرد لامینت‌ها

الف) ترمیم عیوب و نقایص جزئی دندان : اغلب، دندان‌هایی که کمی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) هستند یا به مقدار نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته‌اند (رشد دندان‌های پیشین کناری به شکل خرده دندان‌های مخروطی شکل ) با استفاده از ونیرهای سرامیکی به خوبی درمان می‌شوند.

در مواردی که ناحیه درگیر بسیار محدود است، اغلب باندینگ دندان  گزینه بهتری است (زیرا ساده‌تر بوده و عملی غیر تهاجمی‌تر است). اما اگر بخش قابل توجهی از سطح جلویی دندان به اصلاح سطح، دوام بیشتر، مقاومت در برابر لک پذیری و ظاهری طبیعی نیاز داشته باشد، که بتوان با لامینت‌های سرامیکی به آن‌ها پاسخ داد، این‌گونه لامینت‌ها گزینه‌ای بی‌نظیر خواهند بود.

ب) راه‌حلی برای  لک زدن فیلرها : معمولاً فیلرهای (کامپوزیت ونیر دندانی) سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می‌شوند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر دندان چینی عموماً عمر طولانی‌تری دارد.

ج) تغییر دادن رنگ دندان‌ها : می‌توان از لامینت‌های سرامیکی برای روشن کردن رنگ دندان‌ها استفاده کرد. به این ترتیب می‌توان مشکل دندان‌هایی که لک‌های حاصل از تتراسایکلین یا فلوروزیس دارند، یا دندان‌هایی که به خاطر آسیب‌دیدگی یا درمان ریشه دندان تیره شده‌اند را حل کرد. البته برای این کار باید دندان از نظر ساختاری سالم بوده و تنها نیاز به یک تغییر رنگ ساده داشته باشد.

د) به عنوان دستگاه‌های ارتودنسی فوری : ۱) می‌توان از ونیرهای سرامیکی برای بستن فواصل بین دندان‌های یک شخص استفاده کرد. در واقع، آن‌ها گزینه‌های کاملاً مناسبی برای انجام این کار هستند. البته برای فواصل بسیار کوچک، معمولاً بندینگ ارتودنسی دندان گزینه بهتری است (زیرا درمان ارزان‌تر و محافظه‌کارانه‌تری می‌باشد).

۲) اگر مشکل ردیف نبودن دندان‌های شخص زیاد شدید نباشد، می‌توان با استفاده از ونیرها لبخند او را متعادل‌تر ساخت. اما استفاده از این ابزار برای دندان‌های بسیار کج و معوج (که برای ردیف شدنشان در حد مطلوب، باید به مقدار زیادی تراشیده شوند) باعث کاهش عمر اتصال لامینت به دندان می‌شود. (در چنین مواردی «درمان ایده‌آل» آن خواهد بود که ابتدا دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی تا حد ممکن ردیف شوند و سپس اگر به بهبود بیشتری نیاز بود، از ونیرها استفاده شود). ارتودنسی برای درمان نامنظمی دندان‌ها و رفع مشکلات دهان و دندان به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص مجرب ارتودنسی انجام نشود و بیمار همکاری لازم و درست را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارض ارتودنسی دندان همراه باشد.

روش کار

معمولاً برای تمام فرایند درمان که شامل تشخیص و برنامه‌ریزی درمان، آماده‌سازی و باندینگ (اتصال) می‌شود، حداکثر به سه بار مراجعه به کلینیک نیاز خواهد داشت.‌ البته، خود شما هم باید نقش فعالی در طراحی لبخند داشته باشید. برای طراحی لبخند وقت بگذارید. محدودیت‌های اصلاحاتی که با این روش انجام می‌شوند را بشناسید.
در صورت نیاز، بیش از یک جلسه مشاوره داشته باشید، تا مطمئن شوید که دندانپزشک اهدافتان از قرار گرفتن تحت این شیوه درمان را درک کرده است همچنین در مورد عوارض لامینت دندان با شما صحبت کند .

برای آماده‌سازی دندان‌ها جهت نصب ونیرها، دندان‌ها کمی پرداخت می‌شوند تا جا برای اضافه شدن ضخامت ونیر باز شود. معمولاً، حدود نیم میلی‌متر از دندان برداشته می‌شود که ممکن است برای این کار نیاز به بی‌حسی موضعی باشد. زیبایی دندان با کامپوزیت و نصب ونیرهای ساخته شده از رزین‌های کامپوزیتی کلاً در یک جلسه انجام می‌شود. به این ترتیب که پس از آماده شدن دندان، کامپوزیت دندان به وسیله باندینگ (چسب) روی آن چسبانده و به دقت فرم داده می‌شود.هزینه کامپوزیت دندان، بسته به شیوه‌ی انجام آن، مواد مورد استفاده و تجربه‌ی پزشک‌ متخصص دندانپزشکی زیبایی، متفاوت خواهد بود. برای ونیرهای سرامیکی از دندان‌ها یک قالب گرفته می‌شود که برای ساختن ونیرها به لابراتوار فرستاده می‌شود. ساخت ونیرها ممکن است چندین روز طول بکشد. اگر دندان‌ها ظاهر بیش از اندازه ناخوشایندی داشته باشند می‌توان با دریافت هزینه لامینیت دندان اضافی، یک ونیر موقت روی آن‌ها نصب کرد.

وقتی که ونیرهای سرامیکی آماده شدند، دندانپزشک تک تک آن‌ها را روی دندان‌ها قرار می‌دهد تا علاوه بر اطمینان از صحیح بودن اندازه آن‌ها رنگ یا درجه رنگ آن‌ها را نیز چک کند. هنگامی که ونیرهای روی دندان‌هایتان قرار دارند نتیجه کار را ببینید و به دقت به رنگ آن‌ها توجه کنید. در این مقطع نیز هنوز می‌توان رنگ ونیرها را به وسیله درجه رنگ سیمان مورد استفاده (به عنوان چسب) تغییر داد. پس از چسباندن ونیرها به دندان‌ها با استفاده از سیمان دیگر نمی‌توان رنگ را تغییر داد. برای نصب ونیر، دندان با مواد شیمیایی خاصی پاک می‌شود تا ونیر بهتر به آن بچسبد. پس از آنکه سیمان مخصوص روی دندان قرار گرفت و ونیر هم روی آن چسبانده شد، با استفاده از یک نوع پرتو نوری سیمان سخت می‌شود.

تفاوت لامینت و روکش دندان


یکی از تفاوت‌های اساسی میان ونیرها و روکش‌های دندان، مقدار سطحی از دندان است که هر یک پوشش می‌دهند.

•    روکش‌ها عموماً تمامی دندان را احاطه می‌کنند (یک روکش کاملاً سطح دندان را می‌پوشاند و در زمان نصب آن، در مقایسه با نصب ونیر، مقدار بسیار بیشتری از دندان تراشیده می‌شود). معمولاً ضخامت روکش‌های دندان ۲ میلی‌متر یا بیشتر است.

•    ونیرها تنها سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهند. آن‌ها بسیار نازک بوده و عموماً ضخامتی معادل ۱ میلی‌متر یا کمتر دارند.

مزایای لامینت‌ها


الف) می‌توانند ظاهری بسیار طبیعی ایجاد کنند : لامینت دندان سرامیکی، اگر به خوبی ساخته شوند، می‌توانند نور را به شکلی بسیار طبیعی انعکاس داده و ظاهری بسیار واقعی داشته باشند.

ب) در برابر لک پذیری مقاوم هستند : مزیت دیگر ونیرهای سرامیکی سطح شیشه مانند غیرقابل نفوذ آن‌ها است که در برابر لک زدن و زرد شدن دندان مقاوم می‌باشد. در مقابل، موادی مانند باندینگ دندان عموماً در طول زمان لک زده یا بدرنگ می‌شوند.

موارد عدم کاربرد لامینت


در برخی از موارد، بعضی از دندان‌ها یا حتی برخی اشخاص به خصوص، کاندیداهای خوبی برای این روش نیستند. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از:

الف) دندان‌هایی که نیاز به تقویت و محکم‌سازی دارند: دندان‌هایی که مقدار قابل توجهی از ساختار خود را به دلیل ساییدگی، پوسیدگی یا شکستگی از دست داده‌اند و همچنین آن‌هایی که بخش زیادی از آن‌ها با فیلر پر شده است ، مناسب نیست.

ب) دندان‌هایی که مینای ناچیزی دارند : یک ونیر سرامیکی تنها زمانی محکم در جای خود باقی می‌ماند که بخش اعظم آن به مینای دندان چسبیده باشد.

ج) نیروهای زیادی به دندان‌ها وارد شود: افرادی که دندان‌هایشان را به شدت به هم می‌فشارند و می‌سایند (یا به گفته دندانپزشکان دندان‌قروچه می‌کنند)، یا آن‌هایی که دندان‌های جلویی‌شان ارتفاع کمی دارند و به هم نمی‌رسند، کاندیداهای خوبی برای ونیرهای سرامیکی نیستند.

ممکن است مقدار نیروهایی که در چنین شرایطی به دندان‌ها وارد می‌شوند زیاد بوده و بتوانند باعث لب پریده شدن، شکستن یا جدا شدن لامینت‌ها از دندان‌ها بشوند.

پرسش‌های متداول در مورد ونیرها


۱- بعد از نصب ونیرها چه اتفاقی برای دندان‌های من می‌افتد و آیا بعد از آن باز هم در دندان‌هایم حفره ایجاد می‌شود؟

شکل و اندازه دندان‌ها تنها کمی دستکاری می‌شود، و ونیر روی خود دندان‌های شخص نصب می‌شوند. اگر ونیرها به طور مرتب نخ کشیده و مسواک زده شوند احتمال افزایش میزان پوسیدگی وجود نخواهد داشت. در کل، برای سلامت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها بهتر است میزان مصرف شکر را پایین نگه‌دارید و مصرف آن را به همان زمان صرف وعده‌های غذایی محدود کنید.‌

۲- ونیرهای سرامیکی چقدر دوام دارند؟

ونیرها می‌توانند از هفت تا بیست سال دوام داشته باشند. خود ونیرها زنده نبوده و بدون تغییر هستند، در حالی که دندان یا دندان‌هایی که به آن چسبیده‌اند و همچنین بافت لثه اطراف آن زنده بوده و امکان تغییر دارند. برای مثال، عقب رفتن خط لثه باعث نمایان شدن سطوح ریشه دندان می‌شود. عموماً اگر یک ونیر از جای خود کنده شود می‌توان آن را دوباره به دندان چسباند. اگر هم لب پریده شود، گاهی اوقات قابل ترمیم خواهد بود و در غیر این صورت باید تعویض شود.

۳- اگر روی دندان‌های بالایی‌ام ونیر سرامیکی نصب شود، آیا دندان‌های پایینی‌ام رنگ متفاوتی خواهند داشت یا زردتر دیده خواهند شد؟

این عاملی است که قطعاً در طول زمان ارزیابی و طراحی لبخندتان مورد بحث قرار خواهد گرفت تا همه اجزاء  هماهنگ بوده و به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. معمولاً اکثر بیماران با روش‌های مختلف سفید کردن دندان (بلیچینگ)، رنگ دندان‌های خود را روشن‌تر می‌کنند تا مطمئن شوند که رنگ آن‌ها با رنگ دندان‌های ترمیم شده هماهنگ است. از بلیچینگ دندان با لیزر نیز میتوان برای این امر استفاده نمود .

هزینه و قیمت


فاکتورهای متعدد بر قیمت لمینت دندان تاثیرگذار هستند البته هزینه لامینت دندان نباید باعث شود که شما از درمان خود صرف‌نظر کنید.عوامل تاثیرگذار در قیمت لامینت دندان عبارتند از:

  • دندان‌پزشک ارائه دهنده خدمات زیبایی
  • محل زندگی فرد
  • حجم درمان مورد نیاز بیمار
  • روش روکش کردن دندان

برای تعیین دقیق هزینه لمینت دندان باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

 

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube