نایت گارد دندان ارتودنسی شده (محافظ های دندان) به همراه مراقبت ها

ارتودنسی

بسیاری از افراد از تماشای ورزش و شرکت در فعالیت‌های ورزشی لذت می‌برند. برخی والدین از اینکه فرزند آنها با وجود بریس‌ها روی دندان‌هایشان بازی کنند نگران هستند. این سوال اغلب پرسیده می‌شود که آیا محدودیت‌هایی همراه با ارتودنسی وجود دارد یا ورزش‌هایی هست که نباید در حین این درمان انجام داد؟ در طول درمان ارتودنسی با بریس، کودک می‌تواند هر نوع ورزشی را انجام دهد. با این حال، باید مراقب بود که از لب‌ها و دندان‌ها در برابر آسیب محافظت کرد. بهترین راه برای محافظت از دندان‌ها استفاده از محافظ دندان است.

انواع محافظ دندان 

انواع محافظ دندان

محافظ‌ها دهان روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و اغلب برای محافظت از دندان‌ها در برابر دندان قروچه و در طول انجام ورزش‌ها استفاده می‌شود.

انواع مختلفی از محافظ‌های دندان وجود دارند:

محافظ دندان استاک 

محافظ‌های دندان استاک پیش ساخته بوده و بلافاصله آماده‌ی استفاده هستند. آنها ارزان قیمت می‌باشند و می‌توانید در بیشتر فروشگاه‌های ورزشی خریداری کنید. با این حال چندان قابل تنظیم نبوده، حجیم هستند و در نتیجه تنفس و صحبت کردن را دشوار می‌کنند، از طرفی محفاظت کمی را ارائه می‌دهند یا اصلا هیچگونه محافظتی فراهم نمی‌کنند. دندانپزشکان استفاده از آنها را توصیه نمی‌کنند.

محافظ دندان بویل اند بایت 

این دستگاه‌ها متداول‌ترین محافظ‌های دندان هستند که در سراسر جهان فروخته می‌شوند. با مراجعه به فروشگاه‌های ورزشی با گزینه‌های متعددی از این محافظ‌ها روبه‌رو می‌شوید . این نوع محافظ‌ها نوعی محافظ دندان هستند که باید برای مدتی آنها را درون آب جوش قرار دهید، و سپس روی دندان‌هایتان قرار داده و گاز بزنید تا شکل دندانها را به خود بگیرد. به خاطر داشته باشید که اکثر محافظ‌های بویل اند بایت که خریداری می‌کنید، به خوبی به شکل دندان‌هایتان در نمی‌آیند. اغلب شرکت‌های سازنده‌ی محافظ دندان برای ساختن محافظ‌ها از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کنند که باعث ضخیم شدن، سخت شدن و حجیم شدن محافظ‌ها می‌گردد. اکثر این محافظ‌ها به خوبی شکل نمی‌گیرند و احتمال حرکت آنها در دهان در اثر حرکات بدن زیاد است و دائما به علت سنگینی از روی دندان‌ها می‌افتند. این امر می‌تواند باعث گرفتگی نفس شده و در تکلم اختلال ایجاد کند. به همین دلیل است که بیشتر مردم از محافظ‌های دندانی متنفرند.

محافظ دندان و محافظ لب

محافظ لب که محافظ پستانک نیز نامیده می‌شود، نوعی محافظ است که لب‌ها را می‌پوشاند و اغلب هنگام بازی فوتبال استفاده می‌شود. بسیاری از فوتبالیست‌ها از این نوع محافظ‌ها استفاده می‌کنند. این محافظ‌های دندانی نیازی به جوشاندن ندارند، بنابراین می‌توانند به عنوان محافظ دندان استاک در نظر گرفته شوند. فرد باید با فشار دادن بر روی این محافظ آن را در جای خود نگه دارد که می‌تواند در ارتباط برقرار کردن با هم‌تیمی‌ها مشکل ایجاد کند.

محافظ دهان برای بریس‌ها 

محافظ ارتودنسی برای بریس‌ها  محافظ‌هایی هستند که افرادی که روی دندان‌هایشان بریس دارند و یا کسانی که از انواع دیگر ارتودنسی مانند اینویزیلاینن استفاده می‌کنند به دنبال آن هستند. این محافظ‌ها می‌توانند چندین بار جوشیده شوند، بنابراین پزشکان بعد از هر جلسه برای تنظیم (یا قرار دادن نگهدارنده‌های جدید برای نوع اینویزیلاین) توصیه می‌کنند که زمانی که محافظ به دلیل حرکت دندان‌ها سفت شد، جوشانده شود. با این حال محافظ‌های دهان بویل اند بایت را نمی‌توان با جداکننده‌های ارتودنسی استفاده کرد، و آنها تنها دندان‌های بالایی را می‌پوشانند.

محافظ دندان و لب، محافظ ایده‌آلی است که متخصصین ارتودنسی برای بریس‌ها توصیه می‌کنند، زیرا هم دندان‌های بالا و هم دندان‌های پایین و همچنین لب‌ها را می‌پوشانند. محافظ دهان و لب می‌تواند با جدا کننده‌ی ارتودنسی نیز استفاده شود. قبل از اینکه برای بریس‌هایتان محافظ ارتودنسی تهیه کنید، با متخصصین ارتودنسی مشورت کنید که چه چیزی را برای شما یا کودکتانتوصیه می‌کنند.

محافظ دندان دوگانه 

محافظ دندان دوگانه هر دو ردیف دندان بالا و پایین را پوشش می‌دهد. افرادی که در ورزش‌های رزمی شرکت می‌کنند اغلب از این نوع محافظ‌های دندان استفاده می‌کنند، که از آنجایی که در این ورزش‌ها هدف اصلی صورت حریف است استفاده از این نوع محافظ منطقی است. این نوع محافظ برای کسانی که در دندان‌های بالا و پایین بریس دارند نیز مناسب است. بسیاری از محافظ‌های دوگانه را می‌توان جوشاند اما همچنان برای اینکه در دهان باقی بمانند باید با دندان‌ها نگه داشته شوند و بطور معمول دارای سوراخ‌های کوچکی هستند که امکان تنفس مناسب را فراهم نمی‌کنند.

آلرت شود

هرچند ورزشکاران از این محافظ‌های دندان دوگانه استفاده نمی‌کنند، بلکه از نوع سفارشی استفاده می‌کنند که تنها دندان‌های بالایی را پوشش می‌دهد. دلیل این امر این است که محافظ‌های دندان سفارشی حفاظت بیشتری ارائه می‌دهند و قابلیت  تنفس بهتری را ارئه می‌کنند؛ علاوه بر این، محافظت کافی برای تنهایی پایین فراهم کرده و از این رو تعادل برای هر دو فک برقرار می‌شود. از این رو، اگر دچار مال اکلوژن (ناهمترازی فک) نباشید دندان‌های پایین توسط محافظ دهان سفارشی محافظت می‌شوند. در صورتی که دچار مال اکلوژن باشید، ترفندهایی وجود دارد که متخصصین ارتودنسی برای دستیابی به تعادل کامل برای هر دو فک توسط محافظ ارتودنسی به شما ارائه می‌دهند.

محافظ‌های دندان طعم‌دار 

این نوع محافظ‌های دندانی با افزودنی‌هایی درست می‌شوند که به آن طعم می‌دهند. این نوع محافظ‌های دندانی با طعم نعناع، طعم پرتقال، پانچ میوه و طعم آدامس بادکنکی در دسترس هستند. زمانی که این نوع محافظ‌های دندانی در حدود ۷ سال پیش تهیه شدند به نظر می‌رسید که به تدریج ناپدید خواهند شد اما حال به نظر می‌رسد که دارای محبوبیت بالایی می‌باشند. این نوع محافظ‌ها می‌توانند باعث سرازیر شدن آب دهان در حین انجام ورزش‌ها شوند.

اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید، بهتر است از انواع ارزان قیمت محافظ دندان مانند محافظ استاک، و بسیاری از انواع محافظ‌های بویل اند بایت خودداری کنید و در واقع یک محافظ دندان با کیفیت خوب را تهیه کنید که به خوبی روی دندان‌ها جفت شده و سطح حفاظت بالایی را ارائه می‌دهد.

نحوه پاک کردن محافظ دندان 

راه‌های مختلف برای تمیز کردن محافظ دندان به شرح زیر است:

از آنجا که آسیب به صورت می تواند به بریس‌ها یا سایر دستگاه‌های ثابت ارتودنسی  صدمه بزند، استفاده از یک محافظ مناسب برای دندان می‌تواند بخصوص برای افرادی که روی دندان‌هایشان بریس‌ دارند مهم باشد. خوشبختانه محافظ‌های ارتودنسی چندان گران قیمت نیستند. یک یادآوری مهم: هنگام شرکت در ورزش‌های پر برخورد یا در طول هرگونه فعالیت تفریحی که دهان را در معرض خطر قرار می‌دهد، از ریتینر ارتودنسی  یا سایر دستگاه‌های متحرک  استفاده نکنید.

هرچند ورزشکاران از این محافظ‌های دندان دوگانه استفاده نمی‌کنند، بلکه از نوع سفارشی استفاده می‌کنند که تنها دندان‌های بالایی را پوشش می‌دهد. دلیل این امر این است که محافظ‌های دندان سفارشی حفاظت بیشتری ارائه می‌دهند و قابلیت  تنفس بهتری را ارئه می‌کنند؛ علاوه بر این، محافظت کافی برای تنهایی پایین فراهم کرده و از این رو تعادل برای هر دو فک برقرار می‌شود. از این رو، اگر دچار مال اکلوژن (ناهمترازی فک) نباشید دندان‌های پایین توسط محافظ دهان سفارشی محافظت می‌شوند. در صورتی که دچار مال اکلوژن باشید، ترفندهایی وجود دارد که متخصصین ارتودنسی برای دستیابی به تعادل کامل برای هر دو فک توسط محافظ ارتودنسی به شما ارائه می‌دهند.

Title

محافظان دهان

محافظان دهان می‌توانند برای محافظت از دندان‌ها در طول ورزش‌های پر برخورد مانند فوتبال استفاده شوند. علاوه بر این، نایت گاردها از دندان‌ها در برابر دندان قروچه و بهم فشردن دندان‌ها در طول خواب محافظت می‌کنند. استفاده‌ی مداوم از نایت گارد و محافظ دندان می‌تواند باعث شود که محافظ بدبو و پر از کلسیم و جرم گردد، که ناشی از ته نشینی ثابت باکتری‌هایی است که باعث صدمه بیشتر می‌شوند.

استفاده از صابون ملایم

صابون

 • یک مسواک مخصوص این کار تهیه کنید. همچنین می‌توانید یک برس تمیز کننده مخصوص بخرید، اما مسواک هم کافی خواهد بود. مسواکی که برای دندانهایتان استفاده می‌کنید را به کار نبرید. از یک مسواک با موهای زبر استفاده کنید.
 • مقدار کمی از صابون را روی محافظ دندان قرار دهید. صابون ظرفشویی انتخاب خوبی است، اما می‌توانید از صابون دست نیز استفاده کنید. صابون ضد باکتری نیز مناسب است.
 • برای ایجاد کف روی مسواک آب ولرم بریزید. به آرامی محافظ دندان یا نگه دارنده را با مسواک تمیز کنید. به لکه‌های کثیفی و جرم توجه بیشتری نمایید.
 • محافظ را زیر آب گرم بشویید. مطمئن شوید که تمام باقیمانده‌ی صابون شسته شده است. برای جلوگیری از هر گونه تحریک ناخوشایند مخاط دهان در اثر تماس با بقایای صابون، آن را خوب بشویید.
 • محافظ را درون دهان یا محفظه قرار دهید. در صورتی که از ریتینر یا محافظ دندان استفاده نمی‌کنید باید آن را درون محفظه‌ی خود قرار دهید. این کار از آسیب دیدن محافظ دندان جلوگیری می‌کند.

استفاده از سفید کننده

استفاده از سفید کننده

 • یک محلول سفید کننده تهیه کنید. سفید کننده را به نسبت ۱ به ۱۰ با آب ترکیب کنید. محلول را در یک کاسه کوچک یا ظرف تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی بریزید.
 • در صورتی که به هر نوع ماده‌ی سفید کننده آلرژی دارید از آن استفاده نکنید.
 • برای محافظت از دست‌هایتان از دستکش استفاده کنید.
 • به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه محافظ دندان را درون محلول غوطه‌ور کنید. سفید کننده باکتری‌ها و پلاک‌هایی که تشکیل شده‌اند را از بین می‌برد. پس از یکبار استفاده محلول را دور بریزید.
 • پس از بیرون آوردن محافظ از محلول، آن را بشویید. مطمئن شوید که تمام محلول پاک شده است. هیچ مقدار سفید کننده نباید بر روی محافظ باقی بماند، چرا که باعث آسیب به بافت‌های نرم دهان از جمله لثه‌ها می‌شود.

از تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی استفاده کنید

از تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی استفاده کنید

 • قرص تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی یا نگهدارنده را خریداری کنید. یک کاسه یا ظرف تمیز کننده‌ی دندان مصنوعی را با آب شیر پر کنید. یک قرص درون آب بی‌اندازید.
 • محافظ دندان را درون محلول قرار دهید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه محافظ را بیرون بیاورید. محافظ دندان را کل روز یا کل شب درون آب قرار ندهید زیرا محلول‌های تمیز کننده‌ی قوی می‌توانند به آن صدمه بزنند.
 • محافظ را خوب بشویید. محافظ دندان را درون محفظه‌ی خود قرار دهید. همچنین بهتر است پس از بیرون آوردن محافظ از محفظه آن را بشویید.

مراقبت از محافظ دندان 


مراقبت از محافظ دندان

راه‌های مختلف برای مراقبت از محافظ دندان به شرح زیر هستند:

محافظ دهان خود را روزی یکبار بشویید 

این کار مانع از تشکیل جرم روی محافظ دندان می‌شود. همچنین تضمین می‌کند که محافظ تا حد ممکن ماندگار خواهد ماند. می‌توانید به صورت روزانه با دهانشویه به طور سطحی محافظ دندان را بشویید و یک بار در هفته به صورت کامل آن را تمیز کنید. همچنین بسیار مهم است که یک برنامه‌ی بهداشت کامل دهان و دندان داشته باشید تا میزان تجمع جرم کاهش یابد، بنابراین به یاد داشته باشید که باید دو بار در روز مسواک بزنید.

محافظ را در محفظه نگه دارید 

نایت گارد و محافظ‌های دندان می‌توانند در اثر گرما یا حیوانات خانگی آسیب ببینند. همچنین ممکن است پا روی آنها گذاشته شده و له شوند. بهترین راه برای تمیز نگه داشتن آنها به شکلی مناسب، استفاده‌ی مداوم از یک محافظ است.

محفظه را به طور مرتب تمیز کنید

همانطور که محافظ دندان کثیف می‌شود، محفظه‌ی آن نیز کثیف می‌شود. از یک محلول صابون ملایم استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را در یک محلول با نسبت ۱ به ۱۰ سفید کننده و آب تمیز کنید. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه محفظه را درون محلول قرار دهید.

هرگز از آب جوش برای محافظ دندان یا ریتینر استفاده نکنید 

این کار می‌تواند به پلاستیک آسیب وارد کند و باعث ذوب شدن آن شود. از آب گرم یا سرد (اما نه داغ) استفاده کنید.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube