کاهش درد بعد از ارتودنسی (قرص مسکن، کمپرس سرد، ماساژ لثه و …)

بریس ارتودنسی

بریس ارتودنسی درمان مناسب برای افرادی است که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف کنند و سایر بدفرمی‌های دیگر دندان‌ها را اصلاح کنند. با این حال، فشار روی دندان‌های شما پس از انجام روش ارتودنسی می‌تواند بر اساس سن، سطح استرس و جنسیت شما سخت و ناراحت کننده باشد. اگر چه، درمان خاصی برای درد ناشی از بریس وجود ندارد، اما داروهای متعددی برای کاهش درد موجود هستند.

دلایل اصلی درد ارتودنسی


 

دلایل اصلی درد ارتودنسی

 

دو نوع اصلی درد یا ناراحتی وجود دارد که بیماران ممکن است در طول درمان ارتودنسی تجربه کنند:

  • تحریک گونه‌ها - هنگام درمان با بریس‌های فلزی قدیمی، براکت‌ها و سیم‌ها ممکن است از دندان‌ها جلو بزنند و داخل گونه‌های شما را تحریک کنند. در اغلب موارد این وضعیت تنها زمانی دردناک است که فلز مثلا در حین جویدن یا صحبت کردن روی گونه‌های شما کشیده می‌شود.
  • فشار - مهم نیست که چه نوع درمان ارتودنسی را دریافت می‌کنید، دندان‌های شما در واقع در حال حرکت در فک شما هستند تا موقعیت جدید، صاف و زیبای خود را به دست آورند. به طور طبیعی این وضعیت با درد یا ناراحتی همراه است. به طور معمول این حالت به صورت احساس فشار بر روی دندان‌های خاص و یا درد کسل کننده در فک ظاهر می‌شود. این درد به طور معمول موقت است و بلافاصله پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی برای تنظیماتی که حرکات دندان جدید را آغاز می‌کند، در بیشترین حالت خود خواهد بود.

درمان درد بریس


احتمالا یکی از بزرگترین ترس‌ها در مورد درمان با بریس، به استثنای ظاهر بریس در هنگامی که از بریس فلزی استفاده می‌کنید، درد و ناراحتی است. خوشبختانه به اندازه‌ای که فکر می‌کنید آزار دهنده نیست. شما درد و ناراحتی مداوم در حین استفاده از بریس احساس نمی‌کنید. با این حال، ممکن است درست بعد از اینکه متخصص ارتودنسی برای اولین بار بریس‌ها را قرار می‌دهد و هنگامی که سیم‌ها را سفت می‌کنید، احساس ناراحتی داشته باشید. دندان‌ها و لثه‌های شما ممکن است تا مدتی بعد درد داشته باشد، اما راه‌هایی برای رفع درد ناشی از بریس وجود دارد. در اینجا چند نکته برای تسکین درد ارتودنسی مطرح شده است:

مصرف غذاهای نرم

مصرف غذاهای نرم

با داشتن بریس‌های قدیمی، محدودیت‌های زیادی وجود دارد به ویژه هنگامی که صحبت از غذا خوردن از جمله خوردن آب نبات سفت، آدامس و غذاهای جویدنی به میان می‌آید. با این حال درست بعد قرار گیری بریس و پس از هر بار سفت کردن بهتر است حتی از مواد غذایی ترد اجتناب کنید. به غذاهای نرم مانند سوپ، پوره سیب زمینی و سرلاک روی آورید. حتی اگر الاینرهای اینویزیلاین استفاده می‌کنید و نگران صاف کردن سیم‌ها نیستید، همچنان یک دوره تنظیمات در هر مجموعه جدید از الاینرها دارید، بنابراین  در طول این دوره‌ها، با دهان خود مراعات کنید و غذاهای نرم‌تر بخورید.

بسته یخ

بسته یخ 2

دماهای سرد می‌توانند التهاب را کاهش دهند و دهان را بی حس کنند، بنابراین درد را احساس نمی‌کنید. اگر بسته یخ یا یک ژل یخ در دسترس دارید، می‌تواند عالی باشد. برای تسکین درد بریس، فقط آن را به خارج از دهان خود اعمال کنید.

شستشو با آب نمک

شستشو با اب نمک

بریس‌ها گاهی باعث ایجاد زخم و تحریک گونه‌ها، لب‌ها و لثه‌ها می‌شوند که بسیار ناراحت کننده است. شستشوی هر روزه دهان با آب نمک می‌تواند به تسکین دهانتان و بهبودی زخم‌هایی که ایجاد می‌شوند کمک کنند. شما باید یک قاشق چای خوری نمک را با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و دهان خود را کاملا شستشو دهید. شما می‌توانید برای تسکین درد بریس‌ها دهان خود را با این محلول چندین بار در روز شستشو دهید.

کرم بی حسی موضعی

کرم بی حسی موضعی

کرم‌ها و ژل‌هایی وجود دارند که به طور خاص برای ناراحتی‌های دهان ساخته شده اند. کرم‌های بی حسی مانند اورابیس یا آنبسول حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که باعث کاهش درد و فشار فوری ناشی از بریس می‌شوند. قرار دادن ژل روی لثه توصیه می‌شود. با این حال، آن‌ها همچنین می‌توانند بر روی تاول‌ها و زخم‌ها استفاده شوند. همچنین آب نبات‌های بی حس کننده مانند سپاکول وجود دارند که معمولا برای گلو درد استفاده می‌شود که می‌تواند اثرات بی حسی برای دهان داشته باشد که به کاهش درد کمک می‌کند

مصرف داروهای مسکن

مصرف داروهای مسکن

اگرچه بهتر است اجازه متخصص ارتودنسی را بگیرید، به طور کلی داروهای مسکن برای مقابله با درد ارتودنسی کافی هستند. از داروهای مسکن حاوی آسپرین باید اجتناب شود زیرا آسپیرین باعث خونریزی می‌شود. در عوض به دنبال داروهای مسکن ایبوپروفن باشید. همانند همیشه، هنگام مصرف هر نوع دارو - بدون نسخه یا با تجویز پزشک - مطمئن شوید که برچسب‌ها و توصیه‌های دارو را دنبال می‌کنید.

اغلب بیماران می‌گویند که درد پس از تنظیم بریس، در بدترین حالت است. قبل از اینکه برای تنظیم ارتودنسی خود مراجعه کنید، داروهای مسکن را برای پیشگیری از درد حتی قبل از اینکه شروع شود، مصرف کنید. اولین دوز داروی مسکن را یک ساعت قبل از مراجعه مصرف کنید و در صورت لزوم و با توجه به دستورالعمل‌های داروی خود، مجددا مصرف نمایید.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

متخصص ارتودنسی تان به احتمال زیاد به شما یک موم ارتودنسی می‌دهد که موم خاص است که از داخل لب‌ها و گونه‌ها و لثه‌های شما در برابر براکت‌های بریس محافظت می‌کند. موم یک مانع ایجاد می‌کند که از آسیب انتهای تیز براکت‌ها به دهان جلوگیری می‌کند.

برای استفاده، دستورالعمل‌هایی که متخصص ارتودنسی به شما می‌گوید را دنبال کنید. اما ایده اصلی این است که موم را بر روی براکتی که موجب تحریک شدن می‌شود قرار دهید. این موم یک موم غیر سمی است بنابراین نگران بلعیده شدن تصادفی آن نباشید، اما به یاد داشته باشید که قبل از اینکه دندان‌هایتان را مسواک بزنید آن را بردارید. بعد از مسواک زدن دندان‌ها و پس از هر وعده غذایی دوباره آن را قرار دهید.

آب یخآب یخ

اگر هیچ کدام از این موارد در دسترس نیست، یک لیوان آب یخ نیز می‌تواند این ترفند را انجام دهد. پس از بازگشت از مطب متخصص ارتودنسی، یک لیوان آب سرد را جرعه جرعه بنوشید و این کار دهان شما را به اندازه کافی بی حس خواهد کرد تا درد و ناراحتی را کاهش دهد.

استفاده از کش‌های پلاستیکی مناسب برای بریس

 

استفاده از کش‌های پلاستیکی مناسب برای بریس

مهم است که از کش‌های پلاستیکی که از متخصص ارتودنسی تان تحویل می‌گیرید استفاده کنید. در حقیقت، کش‌های پلاستیکی برای تراز کردن فک و بریس‌ها به گونه‌ای که صاف کردن دندان‌ها را تسهیل کند، لازم می‌باشند. شما همیشه باید از این کش‌ها استفاده کنید به جز زمانی که غذا می‌خورید، نخ دندان می‌کشید و دندان‌های خود را مسواک می‌زنید. اگر بر خلاف دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی تان در مورد استفاده مداوم، فقط به صورت گاه به گاه از کش‌های پلاستیکی استفاده کنید، احتمالا ناراحتی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

ماساژ لثه

ماساژ لثه

اگر ماساژ، درد شانه را برطرف می‌کند، چرا برای تسکین درد لثه‌ها نیز از ماساژ استفاده نکنید؟ این کار بسیار ساده است. همه کاری که باید انجام دهید این است که به آرامی با یک انگشت خود لثه را به صورت دورانی ماساژ دهید. برای اثربخشی کامل، قبل از ماساژ، ابتدا یک تکه یخ روی لثه‌ها بمالید. برای مدت طولانی این کار را انجام ندهید، فقط به اندازه‌ای ماساژ دهید که برای آرام شدن لثه‌های متورم کافی است.

بهداشت دهان مناسب

 

بهداشت دهان مناسب

زمانی که صحبت از درد و ناراحتی به میان می‌آید، چگونگی مراقبت از دندان‌ها و بریس نیز می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. مهمترین چیزی که هنگام استفاده از بریس باید به یاد داشته باشید این است که شما باید هم از دندان‌ها و هم بریس خود محافظت کنید تا از پوسیدگی دندان و التهاب لثه جلوگیری شود. غذا بین براکت‌ها و سیم‌ها گیر می‌کند، بنابراین شما باید آن‌ها را نیز کاملا تمیز کنید. هر بار که مسواک می‌زنید، حتما به دقت نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام ذرات غذایی که بعد از وعده‌های غذایی در دهان شما وجود دارند برطرف شده اند.

نیاز به صبوری

احتمالا مهمترین نکته برای انجام این دوره تنظیم دندان‌ها، صبور بودن است. هدف کلی خود را در ذهن داشته باشید: یک لبخند سالم‌تر و زیبا. درد و ناراحتی تنها چند روز طول می‌کشد، در حالی که لبخند جدید شما همیشه با شما خواهد بود به شرطی که مراقبت مناسب از آن را داشته باشید. انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب نیز می‌تواند تمام روند صاف کردن دندان‌ها را نیز آسانتر کند. متخصص ارتودنسی که در تمام پیشرفت‌های به روز ارتودنسی آموزش داده شده است و کسی که واقعا برای رفاه شما سرمایه گذاری می‌کند، هر کاری که می‌تواند برای کمک به حفظ آرامش شما در طول درمان انجام می‌دهد. قبل از انتخاب متخصص ارتودنسی، لیستی از مهارت‌ها و کارهایی که داشتن آن‌ها مهم است، تهیه نمایید. سپس لیستی از کاندیدای احتمالی را با در نظر گرفتن توصیه‌هایی از سوی خانواده و دوستان و حتی دندانپزشک خود تهیه کنید.

قبل از تصمیم گیری نهایی، ابتدا مطمئن شوید که با چند نفر از کاندیداهای برتر خود ملاقات کنید. تا زمانی که به صورت چهره به چهره با پزشک در ارتباط نباشید، واقعا نمی‌توانید بدانید که چه کسی برای شما مناسب خواهد بود. به این ترتیب شما می‌توانید از حالت رفتار روی صندلی و نحوه برخورد کارکنان با بیماران آگاه شوید. همچنین اگر مطب آن‌ها قدیمی و گرد گرفته باشد، این یک نقطه هشدار مهمی است که آن‌ها آخرین تکنولوژی ارتودنسی را ندارند.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube