هزینه و قیمت ارتودنسی : برای سیم کشی دندان‌ها چقدرهزینه کنیم؟

هزینه و قیمت ارتودنسی

آموزش به خود در مورد اینکه چرا هزینه‌های درمان اهمیت دارد، ایده خوبی است. درک عوامل تعیین کننده به این معنی است که شما ارزش و کیفیت درمانی که دریافت می‌کنید را بهتر خواهید فهمید. پیچیدگی درمان و مدت زمان مورد نیاز برای پاسخگویی به نیازهای ارتودنسی شما بزرگترین عوامل تعیین کننده هزینه هستند. هزینه درمان ارتودنسی می‌تواند به بسیاری از عوامل بستگی داشته باشد:

 • سن بیمار
 • شدت مشکل
 • پیچیدگی مکانیزم درمان
 • طول کلی درمان

هزینه دقیق درمان پس از یک ارزیابی کامل تعیین می‌شود که در آن پزشک چندین قالب، عکس و اشعه ایکس می‌گیرد. برآورد هزینه درمان شما معمولا می‌تواند در اولین مراجعه انجام شود. انتخاب یک متخصص ارتودنسی تصمیمی است که باید توجه زیادی به آن اختصاص یابد. زیبایی و طول عمر لبخند شما (و یا لبخند کودک شما) به این تصمیم وابسته است.

مزایای درمان ارتودنسی


مزایای درمان ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی باید به عنوان یک سرمایه گذاری روی سلامتی دهان و دندان شما در نظر گرفته شود. با داشتن دندان‌های صاف تر، قادر خواهید بود از موارد زیر لذت ببرید:

 • ظاهر بهبود یافته
 • عملکرد دهان و دندان بهتر
 • افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی
 • کاهش خطر اختلال  TMJ
 • کاهش خطر ابتلا به نگرانی‌های رو به رشد بهداشت دهان و دندان

عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی


عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی

به طور کلی، بسته به اینکه بیمار تنها نیاز به صاف کردن دندان‌های خود داشته باشد یا اینکه نیازمند تغییر موقعیت ساختار استخوان و صورت باشد، هزینه به شدت متفاوت خواهد بود. مهمترین عواملی که هزینه درمان ارتودنسی را تعیین می‌کنند عبارتند از:

درجه ناهمواری

شدت ناهماهنگی دندانی و وضعیت سلامتی دهان شما به تعیین هزینه کلی درمان کمک خواهد کرد. در طول ارزیابی اولیه شما، پزشک اشعه ایکس و یک معاینه کامل انجام خواهد داد تا تعیین کند آیا پوسیدگی و بیماری‌های لثه وجود دارد که ابتدا باید مورد توجه قرار گیرد. در بعضی موارد ممکن است کشیدن دندان‌ها برای ایجاد فضای کافی جهت صاف کردن دندان‌ها لازم باشد.

انواع بریس

رایج ترین نوع بریس‌ها، بریس‌های فلزی معمول هستند. اگر چه تکنولوژی به گونه ای آن‌ها را ساخته است که این براکت‌های فولاد ضد زنگ می‌توانند کوچکتر شوند و کمتر قابل توجه باشند، اما همچنان هم می‌توانند زیبایی دهان را در زندگی اجتماعی، شخصی یا حرفه ای شما بر هم بزنند. برای جلوگیری از این احساس در بیماران، پزشکان گزینه‌های دیگری مانند بریس سرامیکی شفاف یا اینویزیلاین را ارائه می‌دهند. بریس‌های شفاف پیشرفته ۳M ، نامرئی و سفارشی ساخته شده هستند تا با رنگ دندان طبیعی شما ادغام شوند. این بریس‌ها مقاوم در برابر لکه هستند و از تغییر رنگ در طول فرآیند درمان جلوگیری می‌کنند. اینویزیلاین در سال‌های اخیر تبدیل به یک درمان بسیار محبوب شده است. این الاینرهای شفاف قابل جابجایی و تقریبا نامرئی هستند. از پلاستیک صاف ساخته شده اند تا از ناراحتی ناشی از بریس‌ها و سیم‌های فلزی جلوگیری شود. آن‌ها می‌توانند برای غذا خوردن، مسواک زدن دندان‌ها یا تمیز کردن آن‌ها برداشته شوند، تا هر گونه مواد غذایی که در دستگاه موجود در دهان شما گیر کرده اند، به راحتی برطرف شود. بسته به عوامل خاص، میانگین هزینه بریس و هزینه متوسط ​​اینویزیلاین در برخی موارد ممکن است قابل مقایسه باشد.

طول درمان

میزان اصلاح مورد نیاز طول مدت درمان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ناهماهنگی شدید دندان‌ها و تغییر مکان استخوان و صورت نیاز به درمان بیشتری دارند که نیاز به مراجعات بیشتری را می‌طلبد و به هزینه کلی اضافه می‌شود. ناصافی خفیف دندان‌ها می‌تواند به طور معمول با بریس‌های سریع یا الاینر شفاف MTM  در مدت کوتاه سه تا شش ماه برطرف شود.

مهارت‌های پزشک

اگر چه انتخاب متخصص ارتودنسی دارای سطح بالایی از تجربه و تخصص ممکن است نسبت به افرادی که در این زمینه تازه کار هستند، هزینه بیشتری داشته باشد، اما این امر تضمین خواهد کرد که شما سطح مراقبتی بالاتر و نتایج بهتری را دریافت خواهید کرد. یک متخصص ارتودنسی بی تجربه می‌تواند درد ناخوشایند و آسیب دائمی برای دندان ایجاد کند که منجر به درمان طولانی تر و پر هزینه تر می‌شود.

آیا هزینه باید عامل اول در انتخاب متخصص ارتودنسی باشد؟


هزینه ارتودنسی

ارتودنسی بسیار شبیه به جراحی زیبایی است که زیبایی را بهبود می‌بخشد و ظاهر شما را برای زندگی شکل می‌دهد. همچنین، اگر درمان برای اولین بار درست انجام نشود، تصحیح اشتباهات اولیه بسیار طولانی و پر هزینه خواهد شد. اما بر خلاف عمل جراحی زیبایی، متخصصین ارتودنسی معمولا می‌توانند کار جادویی خود را با استفاده از انواع گزینه‌های غیر تهاجمی انجام دهند. پزشکان از وسایل مورد استفاده برای هدایت رشد دهان و دندان استفاده می‌کنند و عدم تقارن چهره، اوربایت و اندربایت‌های شدید، چانه کوچک و کام باریک، و بسیاری شرایط دیگر را صلاح می‌کنند. به همان دلیل که نباید لزوما ارزان ترین جراح پلاستیک را انتخاب کنید، اجازه ندهید قیمت عامل اصلی در تصمیم گیری شما برای انتخاب متخصص ارتودنسی باشد. ارزانترین قیمت به معنای بهترین درمان برای نیازهای ارتودنسی منحصر به فرد شما نیست.

چرا هزینه درمان ارتودنسی این چنین در موارد مختلف، متفاوت است؟


هزینه درمان ارتودنسی

اگر تصمیم گرفتید دندان‌های خود را صاف کنید، اولین (و احتمالا مهم ترین) مرحله در این فرآیند، انتخاب متخصص ارتودنسی مناسب می‌باشد. در نهایت، دندان‌ها، لثه‌ها و فک‌ها فوق العاده ارزشمند هستند؛ باید اطمینان حاصل کنید که مراقبت‌های آن‌ها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. اگر قیمت گرفته باشید، به احتمال زیاد تاکنون متوجه شده اید که هزینه درمان‌های ارتودنسی و صاف کردن دندان‌ها، در شیوه‌های مختلف بسیار متفاوت است. چرا این گونه است؟ بخوانید تا متوجه شوید.

متخصصان ارتودنسی خدمات متفاوت و با هزینه متفاوت نیست به دندانپزشکان ارائه می‌دهند

اولا، بهتر است تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک را درک کنید. به طور خلاصه، متخصص ارتودنسی متخصصی است که بر روی درمان بی نظمی دندان‌ها و فک تمرکز دارد. به این ترتیب، آن‌ها در درمان‌های صاف کردن دندان‌ها تخصص دارند. از سوی دیگر، دندانپزشک، طیف گسترده ای از خدمات، از جمله بهداشت عمومی دهان و لثه، ونیر، پر کردن، درمان‌های سفید کننده و غیره را فراهم می‌کند. در حالیکه برخی از دندانپزشکان درمان‌های صاف کردن دندان را نیز ارائه می دهند، آن‌ها دوره‌های اضافی آموزش‌های تخصصی که متخصصین ارتودنسی داشته اند، را سپری نکرده اند. بنابراین، صرف نظر از اینکه به دنبال چه نوع فرآیند صاف کردن دندان‌ها هستید، یک متخصص ارتودنسی قادر به ارائه یک سرویس جامع تر خواهد بود.

درمان‌های مختلف صاف کردن دندان‌ها هزینه‌های مختلفی دارد

امروزه بزرگسالان خوش شانس هستند که طیف گسترده ای از درمان‌های صاف کردن دندان‌ها و بریس را انتخاب کنند و هزینه درمان ارتودنسی شما بستگی به نوع درمان شما دارد. گزینه‌ها شامل بریس ثابت، بریس‌های لینگوال و الاینرهای قابل جابجایی نامرئی هستند. بهترین متخصص ارتودنسی، طیف وسیعی از درمان‌های صاف کردن دندان‌ها را ارائه می‌دهد، که به شما اجازه می‌دهد یک درمان مناسب که برای نیاز و بودجه خاص مناسب است را پیدا کنید. متخصصان ارتودنسی معمولا درمان‌های جهت دهی کامل دهان را ارائه می‌دهند، در مقایسه با درمان‌های زیبایی که فقط مشکل دندان‌های قابل مشاهده بیمار را برطرف می‌کنند. مهم است در نظر داشته باشید که درمان‌های صاف کردن دندان‌ها می‌توانند شکل صورت بیمار را تغییر دهند. به همین دلیل مهم است که به دنبال متخصص ارتودنسی باشید که درمان ارتودنسی کلی نگرانه برای صورت را ارائه می‌دهد و مشخصات بیمار، بافت پوست و ساختار عضلانی را در نظر می‌گیرد.

وقتی از صحبت از ارتودنسی به میان می‌آید، ارزشش را دارد که برای کیفیت هزینه کنید

هنگامی که شما تصمیم به انجام این کار گرفتید، مهمترین عامل موثر در هزینه درمان ارتودنسی در بین تمام روش‌ها، کیفیت درمان ارائه شده است. برای ارزیابی کیفیت خدمات عملی خاص، نتایج درمان واقعی را در نظر بگیرید. بازخورد بیماران قبلی را جویا شوید. آیا آن‌ها از نتیجه نهایی خوشحال هستند؟ آیا از درمان لذت برده اند؟ آیا آن‌ها تیم و کارکنان را حرفه ای، دوستانه و صاحب دانش دیده اند؟ اگر یک درمان دارای لیست بلندی از مشتریان راضی باشد، سرمایه گذاری شما ارزشمند است. هزینه درمان ارتودنسی در هر فرآیند تحت تأثیر همه عوامل فوق است. هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی، مهم است که تخصص و تجربه تیم، کیفیت خدمات ارائه شده و البته قیمت را در نظر بگیرید.

نقش بیمار در هزینه های درمان


شما در مورد نحوه ی تنظیم و اصلاح دندان ها و فک خود چندان حق انتخاب ندارید، اما در مواردی می توانید با مشورت با متخصص ارتودنسی و با توجه به روش درمانی خود گزینه هایی را انتخاب کنید که می تواند در هزینه ی شما تاثیرگذار باشد. امروزه بیش از پیش گزینه هایی برای انتخاب نوع براکت های مورد استفاده برای صاف کردن دندان ها وجود دارد. براکت های لینگوآل، ارتودنسی سرامیکی و نامرئی جایگزین هایی برای براکت های فلزی قدیمی می باشند. بریس‌های سرامیکی از بریس‌های فلزی گران‌تر هستند. در طول مشاوره می‌توان تفاوت قیمت ارتودنسی سرامیکی مورد بحث قرار داد تا بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید. برخی از بیماران با قرار دادن بریس‌های فلزی بر روی دندان‌های پایینی و ارتودنسی سرامیکی بر روی دندان‌ها بالایی که در هنگام خندیدن یا صحبت کردن قابل مشاهده هستند، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند. در صورت داشتن هر گونه سوال درباره‌ی پرداخت هزینه با ما تماس بگیرید یا با مراجعه به کلینیک از روش‌های پرداخت اطلاع پیدا کنید.

پس از این که پزشک در مورد لزوم درمان با شما صحبت کرد، می توانید یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید. هر کدام از این گزینه ها دارای جوانب مثبت و منفی و همچنین هزینه های خاص خود است.   شرکت بیمه ی شما همچنین ممکن است هزینه ی برخی از این گزینه ها را پوشش دهد و برخی دیگر را نه، و یا ممکن است درصدهای مختلفی از از هر گزینه را بازپرداخت کند.

علاوه بر این، چگونگه مراقبت شما از براکت ها می تواند در هزینه ارتودنسی دندان تاثیرگذار باشد. چنانچه از دستورالعمل های متخصص خود برای ارتودنسی ثابت و یا متحرک پیروی نکنید، ممکن است مدت زمان درمان را طولانی تر کنید و زمان درمان هم تاثیر مستقیمی بر هزینه ی پرداختی دارد.

پرداخت هزینه درمان


با در دسترس بودن گزینه های مختلف برای کمک به پرداخت قیمت ارتودنسی ، می توان گفت که اغلب افراد می توانند از داشتن لبخندی زیبا بهره مند شوند.

مشاوره با یک متخصص حرفه ای، بهترین راه برای تعیین دقیق قیمت ارتودنسی ثابت یا متحرک شما خواهد بود. اگر انجام ارتودنسي و تقبل هزینه ارتودنسی ثابت از نظر پزشکي براي سلامتي شما ضروري تشخيص داده شود و شما تحت پوشش امداد بيماري‌هاي پزشکي باشيد، ممکن است قیمت ارتودنسی ثابت تقبل شود. براي اطمينان از اين امر مي‌توانيد با دفتر امداد بيماري‌ها تماس بگيريد و بپرسيد که تا چند درصد از هزینه ارتودنسی دندان و تا چه مدت از اين هزينه‌ها را پوشش مي‌دهند

هزینه استفاده از ارتودنسی متحرک شامل ابزارهای مورد استفاده، تمام جلسات ملاقات با پزشک معالج (شامل جلسات ملاقات اورژانسی)، جلسات ملاقات پس از درمان، قیمت ارتودنسی متحرک ، و نیز هزینه تهیه بسته‌های مراقبت از بهداشت دهان است. برای این که دندان‌هایی بی‌نقص داشته باشید، درمان سیم کشی دندان در چند مرحله انجام می‌شود. پس از برداشتن بریس، مرحله نگهدارنده شروع می‌شود که حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد. نتیجه نهایی انواع ارتودنسی به استفاده از پلاک نگه‌دارنده یا ریتینر بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه ماه‌ها سیم کشی دندانها به باد نرود و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید، توصیه‌های متخصص ارتوندسی درباره استفاده از پلاک ارتودنسی متحرک را جدی بگیرید. حتماً قبل از مسواک زدن نگه‌دارنده را از دهان خارج کنید و پلاک را نیز قبل از دوباره گذاشتن در دهان مسواک بزنید.

برای ما باعث خوشحالی خواهد بود که بتوانیم یک جلسه ی مشاوره برای شما برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم تخمین کاملی از هزینه های مورد نیاز را به شما ارائه کنیم و در نتیجه شما بتوانید از میزان هزینه سیم کشی دندان خود اطمینان حاصل کنید.

ما به شما تعهد می دهیم که هر کاری از دستمان بربیاید انجام دهیم تا استفاده از انواع ارتودنسی دندان برای شما مقرون به صرفه باشد. هدف ما این است که هزینه ها را به صورت ماهانه و قسطی دریافت کنیم تا متناسب با بودجه ی شما باشد. پس در این مورد نگرانی نداشته باشید.

چگونه هزینه‌های جانبی ارتودنسی را کاهش دهیم؟


هزینه‌های جانبی ارتودنسی

نکاتی برای کاهش هزینه‌های ارتودنسی با براکت‌های فلزی تا حد امکان:

 • از دستورات متخصص پیروی کنید.
 • در تمامی جلسات ملاقات با بهترین دکتر ارتودنسی خود شرکت کنید.
 • از مصرف غذاهایی مثل شکلات‌های سفت، سبزیجات سفت و غذاهای چسبنده که ممکن است باعث شکستگی ارتودنسی با براکت‌های فلزی شود، پرهیز کنید. همچنین از مصرف سودا و نوشابه‌های ورزشی که باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی دندان می شوند، خودداری کنید. در صورت لزوم برای تعمیر سیم‌ها و براکت‌های دستگاه ارتودنسی، هرچه سریعتر به متخصص خود مراجعه کنید.
 • از کش‌های لاستیکی استفاده کنید.
 • از توصیه‌های متخصص خود در مورد حفظ بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن و بررسی دستگاه، پیروی کنید.
 • به خاطر داشته باشید که پیگیری درمان طبق برنامه، می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube