ارتودنسی نامرئی: مزایا و قیمت

مزایا

خبرخوش برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند این است که می‌توانند از ارتودنسی‌های نامرئی، ارتودنسی متحرک و راحتی استفاده کنند که به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بنابراین بیمار می‌تواند بدون نگرانی و هراس از دیده شدن سیم‌ها در طول دوره درمان لبخند بزند. ارتودنسی نامرئی، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته می‌شود. ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مصنوعی یک روش محبوب و مؤثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که برای ترکیب با دندان‌های دیگر طراحی شده است. ایمپلنت‌های دندان یک گزینه بسیار عالی و طولانی مدت برای بازگرداندن لبخند شما در کنار ارتودنسی دندان است. ارتودنسی ثابت، متداول‌ترین نوع ارتودنسی است و زمانی استفاده می‌شود که دقت و ظرافت در کار اهمیت دارد. اگر چه بیمار می‌تواند در طی مراحل ارتودنسی ثابت به صورت عادی غذا بخورد، اما باید برای جلوگیری از مشکلات ارتودنسی از برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های گازدار، شیرینی‌های سفت و یا تافی با سیم کشی دندان اجتناب کند. افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، باید به ارتودنتیست خود اطلاع دهند تا محافظ لثه مخصوص برای آنها ساخته شود.

دلایل استفاده از ارتودنسی نامرئی


دلایل استفاده از ارتودنسی نامرئی

دیگر مزیت ارتودنسی کودکان با ارتودنسی نامریی متحرک بودن آن است، بنابراین بیمار می‌تواند با خیال آسوده هر چه دلش می‌خواهد بخورد و دندان‌ها را بدون مشکل مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند. ارتودنسی دندان کودکان زمانی شروع می‌شود که استخوان‌های فک کودکان هنوز نرم است. استخوان‌های فک تا سال‌های پایانی دوره نوجوانی سفت نمی‌شود. از آنجایی که استخوان‌ها هنوز منعطف است، مراحل ارتودنسی دندان بر روی کودکان سریع‌تر از بزرگسالان جواب می‌دهد. ارتودنسی زودهنگام نوعی اقدام پیشگیرانه موثر است که زیربنای داشتن دندان‌هایی سالم و محکم را در دوران بزرگسالی ایجاد می‌کند.ارتودنسی نامرئی(ایویزیلاین) بسیار راحت است و چون در ساخت آن از فلز استفاده نمی‌شود، هیچ خراش یا زخمی داخل دهان ایجاد نمی‌شود. دیگر مزایای ارتودنسی نامرئی و عدم استفاده از فلز یا سیم این است که بیمار معمولاً زمان کمتری را برای تنظیم ارتودنسی در مطب پزشک سپری می‌کند. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی این امکان را برای بیمار فراهم می‌کند تا برنامه درمانی خود را از زمان شروع مشاهده و دنبال کند و وضعیت مرتب شدن دندان‌ها را با قبل مقایسه کند.  بریس اینویزیلاین (Invisalign) روش ارتودنسی جدید و تقریباً نامرئی برای مرتب و صاف کردن دندان ها است که در آن از پلاک‌های شفاف، متحرک و راحت استفاده می‌شود. مجموعه پلاک‌های ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین  با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی رایانه‌ای و به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. این پلاک‌های شفاف هر دو تا سه ماه یک بار عوض می‌شود و دندان‌ها به تدریج به سمت موقعیت صحیح حرکت داده می‌شود. پلاک را می‌توان به راحتی از دهان خارج کرد تا مسواک زدن و غذا خوردن راحت‌تر شود.

iconسوالات خود در زمینه انواع دیگر ارتودنسی را از دکتر بپرسید!!

مزایا


ارتودنسی نامرئی مزایا و قیمت

 

  • زیبایی: ارتودنسی نامرئی پلاستیکی شفاف به خوبی روی دندان‌ها می‌چسبد و به سختی قابل مشاهده است. اگرچه نتیجه نهایی استفاده از بریس‌ها یا پلاک‌های فلزی و ارتودنسی نامرئی یکسان است، اما پلاک‌ها، سیم‌ها و بریس‌های فلزی بسیار بیشتر جلب توجه می‌کنند و باعث ناراحتی بیمار می‌شوند. دیگر بریس‌های شفاف مانند بریس‌های سرامیکی و زبانی هر چند به آشکاری بریس‌های فلزی نیستند، اما همچنان در ساخت آنها از فلز استفاده می‌شود.
  • راحتی: پلاک‌های شفاف نامرئی هموار و بدون برجستگی و براق هستند و به خوبی به دندان می‌چسبند. با تقبل قیمت ارتودنسی نامرئی ، این روش  باعث تحریک لثه‌ها یا داخل دهان نمی‌شود و بیمار هر بار که به دلیل وضعیت جدید دندان‌ها و حرکت کردن آنها مجبور به تعویض پلاک می‌شود، ناراحتی بسیار ناچیزی را تحمل می‌کند که آن هم به سرعت برطرف می‌شود.
  • مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی: متخصص ارتودنسی در زمان مناسب پلاک‌ها را عوض می‌کند و به موازات پیشرفت درمان، قرار ملاقات‌هایی را در فواصل زمانی ۴ تا ۶ هفته‌ای تنظیم می‌کند تا مطمئن شود که درمان به خوبی پیش می‌رود و در صورت لزوم پلاک را عوض می‌کند. اما استفاده از بریس‌های قدیمی در ارتودنسی ثابت مراجعه بیشتر به مطب را جهت تنظیم پلاک ایجاب می‌کرد.
  • بهداشت دهان: با استفاده از ارتودنسی نامرئی بهتر می‌توان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. پلاک‌های پلاستیکی متحرک هستند و به راحتی می‌توان آنها را هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج کرد. به علاوه از آنجایی که در برنامه درمان با ارتودنسی نامرئی باید پلاک را پیش از خوردن و آشامیدن خارج کرد، غذای کمتری بین دندان‌ها گیر می‌کند و در نتیجه احتمال بروز مشکل‌های دندان مانند پوسیدگی کاهش می‌یابد.

بریس‌های نامرئی در مجموع گزینه‌ای مناسب برای اشخاصی هستند که دندان‌هایشان اندکی نامرتب است. ارتودنسی نامرئی دندان روش آسان، بی‌دردسر، زیبا و تقریباً غیرقابل مشاهده‌ برای خلق یک لبخند فریبنده و جذاب به شمار می‌رود.

نحوه عملکرد


هر پلاک ارتودنسی معمولاً به مدت ۲ هفته استفاده می‌شود و بیمار مجاز است تنها زمان خوردن، آشامیدن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان پلاک را از دهان خارج کند. بنا به تشخیص دکتر ارتودنسی در فواصل زمانی مناسب پلاک‌ها عوض می‌شود، دندان‌ها به تدریج و در طی مراحل انجام ارتودنسی، هفته به هفته حرکت می‌کند تا در نهایت کاملاً مرتب شود و در جای مناسب خود قرار بگیرد. بیمار هر ۶ هفته یک بار باید جهت اطمینان از به خوبی پیش رفتن برنامه درمان به پزشک مراجعه کند. این درمان معمولاً در مجموع ۹ تا ۱۵ ماه زمان می‌برد و حدود ۱۸ تا ۳۰ پلاک عوض می‌شود، البته این اعداد ممکن است برای هر بیمار متفاوت با دیگری باشد.

 11

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی


طول دوره درمان به میزان و نحوه نامرتب بودن دندان‌ها بستگی دارد، در هر حال دندان‌های اکثر بزرگسالان در عرض کمتر از یک سال منظم و ردیف می‌شود. اما نوجوانان باید مدت طولانی‌تری، تقریباً ۱۸ ماه، از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. هر چقدر بیمار به برنامه درمانی وفادارتر باشد و مدت بیشتری، حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز، از پلاک استفاده کند، پلاک را فقط برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در زمان‌های مشخص از دهان خارج کند، خوراکی‌های مناسب را در برنامه غذایی قرار دهد و به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کند، سریع‌تر می‌تواند به لبخندی رویایی خود دست یابد. همچنین شما میتوانید از ارتودنسی سریع نیز استفاده نمایید. ارتودنسی سریع می‌تواند تنها برای دندان‌های بالا یا برای هر دو ردیف بالا و پایین انجام شود. هزینه ارتودنسی سریع با توجه به تعداد دندان‌های مورد درمان و نوع ونیر مورد استفاده تعیین می‌شود.

iconتمامی سوالات در رابطه با ارتودنسی نامرئی در ذهن دارید را از دکتر بپرسید!!

 

مقایسه بریس های نامرئی با بریس های فلزی


استفاده از ارتودنسی نامرئی پلاستیکی شفاف برای اصلاح بسیاری از مشکل‌های مربوط به نامرتب بودن دندان‌ها پیشنهاد می‌شود. پلاک‌های فلزی قدیمی را نمی‌توان برای اصلاح به‌هم‌ریختگی شدید دندان‌ها به کار برد. متخصص ارتودنسی پس از بررسی دقیق و کامل وضعیت دهان و دندان‌ها بهترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهد.

o

چرا در حین درمان با ارتودنسی شفاف نباید آدامس جوید؟


چرا در حین درمان با ارتودنسی شفاف نباید آدامس جوید؟1

چرا در حین درمان با ارتودنسی شفاف نباید آدامس جوید؟

جویدن آدامس در طی هر روند درمانی ارتودنسی، قویا منع شده است. با اینکه این گونه از ارتودنسی‌ها (شفاف) قلابی ندارند که شکسته شوند، با این وجود ممکن است آدامس‌ها به هم تراز کننده‌ها بچسبند و تقریبا جدا کردن آن غیرممکن خواهد بود. در اینجا دلایل بیشتری برای اینکه چرا نباید در حین این فرایند درمان آدامس جوید و یا اینکه در صورتیکه تصادفا آدامس جویدید، چه باید کنید آورده شده است. آدامس را به خاطر چسبندگی اش می‌شناسند، ولی این مورد به خودی خود مشکلی برای دندان‌ها به وجود نمی‌آورد اما ممکن است به سختی به کف کفش یا دیگر پلاستیک‌ها بچسبند. آدامس‌های بدون شکر معمولا مشکلات کمتری از آدامس‌های حاوی شکر به وجود خواهند آورد ولی تولید کننده ارتودنسی‌های شفاف توصیه به خودداری از مصرف هر گونه آدامس در حین فرایند درمان نموده است. در صورت استفاده از آدامس در طول این فرایند در بهترین حالت به یک جلسه پاکسازی سخت و در بدترین حالت به تعویض هم تراز کننده‌ها (ردیف کننده دندان ها) نیاز خواهید داشت.

زمانی که آدامس به هم تراز کننده‌ها بچسبد

افرادی که دائما آدامس می‌جوند، ممکن است محدودیت‌های ارتودنتیک خود را فراموش نموده و آدامس بجوند. اگر چنین شد، استفاده از مسواک دندان‌های مصنوعی با توجه به موهای زبرترش می‌تواند نیاز به پاکسازی را کاهش دهد. می‌توان از روغن آشپزی برای نفوذ در آدامس و نرم کردن آن پیش از اقدام به تمیز نمودن با صابون آن استفاده کرد. نهایتا، دیگر روشی که می‌توان به آن اشاره نمود، قرار دادن ارتودنسی درون فریزر برای سفت شدن آدامس و سپس پاک کردن آن است. در طول فرایند درمان باید پیش از جویدن آدامس، ردیف کننده‌هایتان را در بیاورید. با اینحال باید در ۲۲ ساعت از ۲۴ ساعت روز از آنها استفاده نمایید و ممکن است بخواهید به سادگی تا آن موقع صبر کنید تا دوره درمانتان کامل شود.

آیا زمانی که ردیف کننده‌ها در دهانم قرار دارد می‌توانم قهوه بنوشم؟

هر دو نوشیدنی قهوه و چای از مواد دارای رنگ هستند. این مواد رنگ زا می‌توانند هم ارتودنسی و هم دندانهای سفید خودتان در زیر آن را لک دار نماید. این لکه دار کردن، نه تنها بر زیبایی لبخند سفیدی که چه با و یا بدون ارتودنسی به دنبال آن هستند تاثیر می‌گذارد، بلکه از دندان‌هایتان کانی زدایی می‌کند. کانی زدایی به سایش مینای دندان که از دندان در مقابل پوسیدگی پشتیبانی می‌کند، اشاره دارد. نوشیدن گاه به گاه یک فنجان چای یا قهوه مشکلی ندارد، ولی مراقب باشید که تبدیل به یک روند هر روزه نشود تا سلامت و تمیزی دهان و دندان به خطر نیافتد. " به یاد داشته باشید که پیش از نوشیدن قهوه، ردیف کننده‌هایتان را در بیاورید"

هزینه و قیمت


هزینه ارتودنسی نامرئی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌های متحرک انجام شود هزینه و قیمت ارتودنسی دندان کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی نامرئی متفاوت خواهد بود. در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی نامرئی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و هزینه درمان جراحی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود، جدا از هزینه و قیمت ارتودنسی نامرئی خواهد بود.

انجام درمان ارتودنسی و تقبل قیمت ارتودنسی دندان  فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه با این شیوه دندان های مرتب شده و احتمال پوسیدگی و خراب شدن دندان های شما در آینده کمتر خواهد بود. سن ارتودنسی را می توان از سنین کم در کودک آغاز نمود تا مراحل بعدی درمان در سنین بزرگسالای زمانی کمتری را نیاز داشته باشد. انواع سیم کشی دندان و ارتودنسی های مختلفی شامل ارتودنسی ثابت ،نامرئی و ارتودنسی متحرک وجود دارد که شما با مشورت با دندان پزشک و در نظر گرفتن هزینه ارتودنسی می توانید بهترین درمان را داشته باشید.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube