وسیع کننده کام (اکسپندر پالاتال) برای بزرگ تر و عریض تر کردن فک بالا

وسیع کننده کام )اکسپندر پالاتال( برای بزرگ تر و عریض تر کردن فک بالا

مهمترین مزایای دریافت درمان ارتودنسی در کودکان  این است که ، این امکان وجود دارد که از تمام مزیت‌های روند رشد طبیعی کودک استفاده کرده تا بهم‌ریختگی دندان را درمان کرده یا از آن پیشگیری کنیم. وسیع‌کننده کام (اکسپندر پالاتال) با عریض کردن تدریجی فک بالا، فضای بیشتری در دهان کودک ایجاد می‌کند. گرچه اینکار به نظر ترسناک می‌رسد، اما کاملاً (هم انجام اینکار و هم تحمل درمان) آسان است. علت آن، این است که در واقع فک بالا به عنوان دو نیمه جداگانه رشد می‌کند که گاهی تا پس از بلوغ نیز هنوز بطور کامل در هم ادغام نشده است. قبل از این اتفاق، دو استخوان می‌توانند به آرامی از هم جدا شده و در طول مدت چند ماه، در جای خود ثابت شوند.

فهرست مطالب

دلایلی برای انجام درمان


به سه دلیل رایج افراد نیاز به درمان وسیع‌کننده کام دارند که عبارتند از :

 • کراس بایت: هنگامی که فک بالای کودکی بسیار باریک است و نمی‌تواند بخوبی روی فک پایین قرار بگیرد، دندان های عقبی فک بالا به جای ناحیه بیرونی دندان پایین، با قسمت داخلی دندان برخورد می‌کند. این مشکل می‌تواند با وسیع کننده فک بالا اصلاح شود.
 • شلوغی دندان‌ها: حتی قبل از اینکه تمامی دندان‌های دائمی کودک بیرون بیاید، پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که فضای کافی برای تمامی دندان‌ها در دهان وجود ندارد. عریض کردن فک بالا می‌تواند بدون نیاز به کشیدن دندان، فضای کافی در فک بالا ایجاد کند.
 • بهم چسبیدگی دندان‌ها: هنگامی که یک دندان هنوز بیرون نیامده، و توسط دندان‌های دیگر مسدود شده است، وسیع کردن فک بالا می‌تواند به آن اجازه دهد تا در محل مناسب خود بیرون بیاید. این مشکل اغلب در دندان های فک بالا رخ می‌دهد. دندانی که دقیقاً در زیر چشم قرار گرفته است.

انواع وسیع‌کننده کام


انواع وسیع‌کننده کام

انواع وسیع کننده کام عبارتند از :

وسیع‌کننده سریع  کام

روش مورد استفاده برای وسیع کردن فک بالا بستگی به سن بیمار و دلایل انجام درمان دارد. یک راه‌حل استفاده از ارتودنسی ثابت (ارتودنسی ثابت) است، مانند وسیع کننده سریع کام (RPE) که با استفاده از باندینگ یا بندهای چسبنده  به فک بالا متصل می‌شود. این گزینه متداول که همراه با وسیله‌ای خاص است که برای وسیع کردن فضا با استفاده از چرخش یک پیچ در مرکز این وسیله در موقعیت‌هایی خاص بکار می‌رود. این کار فشار بیرونی به دو نیمه فک بالای کودک وارد می‌کند، که باعث می‌شود استخوان اضافی بین این دو رشد کند. با ایجاد تنظیمات چند دقیقه‌ای بطور روزانه، به تدریج عرض کام افزایش می‌یابد.

استفاده از جراحی

وسیع کردن فوری کام به کمک جراحی (SARPE) ترکیبی از درمان ارتودنسی و جراحی است، که در مواردی بکار می‌رود که عریض کردن مورد نیاز بیش از حدی است که بطور منطقی بتوان تنها با وسیله وسیع‌کننده بدست آید. در این موارد، یک وسیله سفارشی قبل از جراحی ساخته می‌شود. فک بالا عمداً در طول جراحی با ایجاد چندین برش در استخوان شکسته می‌شود و فک بالا را به چند بخش قابل حرکت جدا می‌کند. اینکار به استخوان اجازه می‌دهد تا زمانی که پس از جراحی وسیع‌کننده بکار گرفته می‌شود، بین آنها استخوان رشد کند.

وسیع‌کننده متحرک

وسیع‌کننده متحرک شبیه به دندان مصنوعی جزئی است، اما  عمدتاً از  کروم ساخته شده است. این وسیع‌کننده‌ها عمدتاً در مواردی که درجه وسیع کردن مورد نیاز کم است، بکار گرفته می‌شود و ممکن است برای بزرگسالان بیش از کودکان پیشنهاد شود، زیرا آنها معمولاً آسان‌تر با درمان موافقت می‌کنند. بسته به سن بیمار ، ریتینر ممکن است برای حفظ فاصله پس از درمان تا زمانی که تمامی دندان‌های دائمی بیرون آمدند، بکار رود.

تنظیم وسیع‌کننده کام شما یا کودک شما


دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی را درباره اینکه هر از چه مدت وسیع‌کننده را بچرخانید، دنبال کنید

 اینکار می‌تواند از یکبار در روز تا دو یا سه بار در روز متفاوت باشد، که بستگی به درجه وسیع شدن مورد نیاز و همچنین روش‌های ارتودنسی دیگر مانند اضافه کردن بریس دارد، که در طول این روند رخ می‌دهد.

 • تا حد امکان به درمان متعهد باشید
 • اگر متوجه شدید که در برنامه شما ممکن است اختلالی ایجاد شود، یا اگر نیاز برای تاخیر در چرخش را پیش‌بینی می‌کنید، همیشه ابتدا آن را با متخصص ارتودنسی هماهنگ کنید.

استفاده از کلیدی که متخصص ارتودنسی به شما ارائه می‌دهد

استفاده از کلیدی که متخصص ارتودنسی به شما ارائه می‌دهد

این ابزار که معمولاً یک میله فلزی کوچک است، که درون پیچ در مرکز چرخ دنده وارد شده و یک نیروی پیچشی جانبی فراهم کرده که پلاک سخت را مجبور به وسیع‌تر شدن می‌کند. اگر این کلید سیم اطمینان نداشته باشد، انتهای آن را با یک سیم بلند یا نخ دندان محکم کنید، که باعث می‌شود اگر کلید در دهان شما یا کودک‌تان افتاد ، برگرداندن آن آسان باشد.

کلید را درون سوراخ پیچ در مرکز چرخ دنده قرار دهید

کلید را درون سوراخ پیچ در مرکز چرخ دنده قرار دهید

در بیشتر موارد شما کلید را در سوراخ زاویه‌داری که رو به پشت دندان‌های بالایی شما است، وارد می‌کنید. (کلید به سمت بیرون دهان شما خواهد بود ).

 • اگر خود شما در حال انجام اینکار هستید، اینکار را جلوی آینه و در یک اتاق با نور مناسب انجام دهید.
 • اگر اینکار را برای کودک یا فرد جوان می‌خواهید انجام دهید، از آنها بخواهید تا دراز بکشند و دهان را تا جایی که ممکن است باز کنند تا اگر بطور تصادفی زبان کوچک آنها را لمس کردید، از ایجاد مانع جلوگیری شود. مطمئن شوید که نور کافی وجود دارد تا بطور واضح آن را ببینید- در صورت نیاز از چراغ قوه استفاده کنید.

تا جایی که کلید پیش می‌رود آن را بچرخانید

تا جایی که کلید پیش می‌رود آن را بچرخانید 1تا جایی که کلید پیش می‌رود آن را بچرخانید

پس از وارد کردن کلید ، اطمینان حاصل کنید که به پوست در سقف دهان ضربه نمی‌زنید، به آرامی و با فشار مداوم پیچ را تا جایی که حرکت می‌کند، به سمت  پشت گلو بچرخانید. سپس، کلید را به دقت از دهان خود یا کودک بیرون آورید. آن را تمیز کرده و در جعبه محافظ آن قرار دهید.

طبق برنامه ارائه شده جلسات درمانی ارتودنسی را دنبال کنید

اکثر متخصصین ارتودنسی از شما می‌خواهند که یکبار در هفته مراجعه کرده تا روند پیشرفت را اندازه‌گیری کنید و هر مشکلی را در صورت وجود بیان کنید.

رفع درد و ناراحتی ناشی از وسیع‌کننده کام


 رفع درد و ناراحتی ناشی از وسیع‌کننده کام

 • حدود ۳۰ دقیقه قبل از اینکه وسیع‌کننده را بچرخانید، یک ادویل مایع مصرف کنید. این کار به کاهش التهاب و درد که یک ساعت پس از افزایش اکسپندر ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.
 • وسیع‌کننده را پس از اینکه وعده غذایی تمام شد بچرخانید. با اینکار شما غذای خود را از قبل خورده و درصورت وجود درد و فشار و ناراحتی ، فرصت استراحت خواهید داشت.
 • آرام باشید و پس از چرخاندن اکسپندر، یک کیسه یخ را روی گونه خود قرار دهید. اینکار به کاهش التهاب این ناحیه کمک می‌کند.
 • پس از آن می‌توانید کمی بستنی یا نوشیدنی سرد بخورید. سردی نیز به کاهش و پوشاندن التهاب کمک می‌کند.
 • از موم دندان برای حفاظت از بافت دهان از سایش استفاده کنید. موم دندانی را می‌توانید در بیشتر داروخانه‌ها پیدا کنید و به عنوان مانع متحرک و قابل استفاده مجدد بین ابزار وسیع‌کننده کام و بافت نرم دهان استفاده کنید.
 • اگر درد گلو یا برش در این ناحیه دارید، از ژل دهانی برای بی‌حس کردن و کاهش درد استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید بطور منظم با آب نمک غرغره کنید قرمزی و درد گاه به گاه آن را تسکین دهید.

مراقبت های وسیع کننده کام

کنار آمدن با وسیع‌کننده کام (برای شما یا برای کودکتان) می‌تواند با تغییر کمی در رژیم غذایی، بهداشت دهان و برنامه آسان‌تر باشد. این وسیله کوچک که بطور فنی وسیع‌کننده سریع کام نامیده می‌شود، در مقابل کام سخت دهان قرار می‌گیرد و توسط دندان‌های بالا برای مدتی که از دو تا چند ماه است، به آن ناحیه متصل می‌شود. در طول این مدت، اسپندر پالاتال به تدریج عرض دو نیمه کام سخت دهان را گسترده‌تر می‌کند تا مشکلات ارتودنسی مختلفی را اصلاح کند، که شامل مشکلات بهم‌ریختگی و شلوغی دندان‌ها است. وسیع‌کننده کام برای نوجوانانی که فاصله استخوان آنها هنوز بهم متصل نشده بهترین نتیجه را دارد، اما همچنین می‌تواند در افراد بزرگسال نیز بکار رود.

از غذاهای مایع و نرم استفاده کنید

غذاهایی را انتخاب کنید که می‌تواند تغذیه شما را فراهم کند، بدون اینکه نیاز به خوردن بیشتر که باعث افزایش سردرد که پیش از این وجود داشت، شود. انتخاب شما می‌تواند شامل ماست، شیک‌های سالم، بستنی، پوره سبزیجات مانند سیب‌زمینی، کدو یا سیب‌زمینی شیرین ، پوره موز یا سوپ و غیره است.

لقمه‌های کوچک بردارید و به آرامی بجوید

به یاد داشته باشید، وسیع‌کننده کام، به معنای واقعی کلمه ، جدا کننده دو نیمه فک بالا است، وارد کننده فشار به استخوان‌های پایین صورت شما است. در انتها، شما می‌توانید غذا را با دندان‌هایی بجویید که تحت فشار و مهار اکسپندر نیست.

جرعه کوچک بنوشید و از یک نی نازک استفاده کنید

هضم مایعات بسیار آسان‌تر از غذای جامد است، زیرا  زبان نباید در اطراف  دهان حرکت کند تا غذا را حرکت دهد که آن را بجود ، تنها باید آن را بلعید.

بطور مداوم دهان را تمیز کنید

هنگامی که وسیع‌کننده کام را در دهان قرار می‌دهید، بطور کلی مقدار بسیار زیادی بزاق تولید می‌شود. استفاده از یک دستمال یا دستمال جیبی که آماده در دسترس باشد، به شما کمک می‌کند که آب دهان خود را همیشه خشک کرده و دهان خود را تمیز نگه دارید.

در زمانی که درد کمی دارید، غذاهای جامد مورد علاقه خود را بخورید

در زمان‌هایی که امکان انجام آن وجود دارد، از این فرصت استفاده کنید. با کمی صبر شما می‌توانید هنوز از پاستا ، ساندویچ و حتی پیتزا لذت ببرید.

طبق روال روزانه دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشید

بهداشت دهان چیزی است که باید بطور منظم رعایت کنیم. اکنون زمان آن است که این عادت را بطور مداوم ادامه دهید.

 یک نخ دندان واتریپک خریداری کرده تا تمیز کردن روزانه دندان برای شما تسهیل گردد

واتر پیک از یک جریان آب تحت فشار استفاده می‌کند تا نواحی از دهان را تمیز کند که دسترسی به آن سخت است و در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی و ارتودنسی تمیز کردن این نواحی به شدت توصیه می‌شود. به تمیز کردن چرخ دنده مرکزی، پیچ‌ها و لبه اکسپندر و نواحی که وسیع‌کننده به خط لثه متصل شده یا آن را می‌پوشاند، توجه زیادی داشته باشید.

نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان
بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه بوستون آمریکا
دکتر مهرداد فتحیان متخصص ارتودنسی و درمان ارتوپدیک فک و صورت هستند. ایشان در سال های 1994- ۱۹۹8 در وونکور مشغول به تحصیل در رشته دندانپزشکی بوده‌اند. سپس با کسب رتبه برد دندانپزشکی با نمره ۹۶ درصد و ثبت تحقیق در زمینه ارتودنسی با همکاری .Dr David Kennedy از میان کلیه داوطلبان این رشته، رتبه Match 9 در بین ۲۵۰۰۰ شرکت کننده جهت ورود به دانشگاه‌های آمریکا را کسب نمود. وی در دانشگاه بوستون آمریکا که به جهت سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه های دنیا است، زیر نظر اساتیدی از جمله Dr. Bednar, Dr. Blau ,Dr. Drizen , Dr. Walker و Dr. Gianelly (مخترع روش Bidimensional ) موفق به کسب تخصص در زمینه ارتودنسی شد. دکتر فتحیان این دوره را نیز با رتبه اول و معدل ۹۷ درصد طی نمود و موفق به دریافت لوح و جایزه از این دانشگاه شد.
پس از این دوره جهت دریافت درجه Master یک سال دیگر به آموزش خود در این دانشگاه ادامه داد و تحقیقی دیگر با همکاری Dr. Gianelly به ثبت رساند. دکتر فتحیان در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۹ سال کار و تحصیل به ایران بازگشت.
نویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Facebookنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Googleنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Instagramنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Linkedinنویسنده:دکتر مهرداد فتحیان on Youtube